Wkrótce więcej IKE w DFE

Oszczędności i emerytura z IKE
fot. Tumisu || pixabay.com

Wg naszych nieoficjalnych informacji w marcu 2024 oferta IKE w DFE powiększy się o propozycję PZU. Z miejsca stanie się on największym graczem na rynku, który obecnie obejmuje cztery podmioty. Dobrowolne fundusze emerytalne to najmniej popularna odmiana IKE.

Indywidualne konto emerytalne to rozwiązanie z zakresu III filaru, które funkcjonuje od 20 lat. Jest dostępne pod sześcioma postaciami oferowanymi przez różne instytucje finansowe.

Tym najmniej popularnym jest IKE w formie dobrowolnego funduszu emerytalnego prowadzonego przez powszechne towarzystwo emerytalne (PTE). Oferta IKE w DFE jest też bardzo mała, gdyż tworzą ją cztery firmy: Generali, Nationale-Nederlanden, Allianz i PKO BP. Jednak od marca ma się to zmienić.

Od marca 2024 IKE w DFE PZU

Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że u progu wiosny IKE pojawi się w ofercie DFE PZU. Prowadzące go Powszechne Towarzystwo Emerytalne PZU złożyło do KNF-u wniosek o zmianę statutu funduszu, co ma umożliwić mu zaoferowanie nowego produktu.

Fundusz powstał w 2012. Dotychczas można było w nim odkładać pieniądze na prywatną emeryturę, zakładając indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Teraz będzie to możliwe także poprzez IKE.

PZU sponsoruje Igę Świątek

Wielu naszych klientów mających już indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w DFE PZU pytało o możliwość zainwestowania większych kwot z myślą o oszczędzaniu na dodatkową emeryturę. Utworzenie IKE w DFE PZU stanowi odpowiedź na te oczekiwania — tłumaczą przedstawiciele Grupy PZU

Dobrowolny Fundusz Emerytalny PZU to największy w swoim segmencie podmiot na rynku. Na koniec 2022 jego aktywa opiewały na 514 mln zł.

Jest funduszem aktywnej alokacji. W różnej proporcji inwestuje środki w polskie i zagraniczne akcje notowane na rynkach regulowanych (spółki publiczne), obligacje skarbowe, komunalne i korporacyjne. Część środków trzyma w gotówce, w tym – walutach. Taka polityka inwestycyjna ma zostać utrzymana.

najlepsze konta oszczędnościowe do gromadzenia nadwyżek pieniężnych
fot. pixabay.com

Alokacja DFE PZU, czyli wielkość zaangażowania w poszczególne klasy aktywów, zależy od ich potencjału wzrostu i warunków rynkowych. Maksymalny udział akcji w portfelu wynosi 80 proc. Modelowo jest to 50 proc.

Jego benchmark, czyli indeks odniesienia, stanowi po połowie WIG 30 (dla akcji polskich) i indeks TBSP (dla polskich obligacji skarbowych).

Na koniec 2022 portfel DFE PZU składał się w:

  • 60 proc. z akcji (43 proc. akcje z GPW, 17 proc. akcje zagraniczne),
  • 36 proc. z obligacji (27 proc. obligacje skarbowe i gwarantowane przez skarb państwa, 9 proc. obligacje nieskarbowe),
  • 4 proc. z gotówki na koncie oszczędnościowym.

Opłaty za IKE w DFE PZU

UsługaOpłata
Otwarcie rejestru0 zł
Zakup jednostek
(od każdej transakcji)
3,4-1%*
Zarządzanie (rocznie)Opłata stała: 2,99% całości środków
Opłata zmienna: do 20% nadwyżki ponad wynik benchmarku (indeksu odniesienia)
Likwidacja rejestru
(jednorazowo przed upływem 12 miesięcy)
10% zgromadzonych środków (min. 50 zł)
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl. Stan: 31.12.2023

* – maleje wraz ze stażem klienta; DFE PZU w ramach promocji okresowo nie pobiera opłaty za nabycie jednostek

Jakie opłaty i prowizje będzie pobierać DFE PZU od klientów, którzy będą w nim odkładać w ramach IKE?

Zamierzamy zaoferować opłaty na poziomie zachęcającym do długoterminowego oszczędzania w IKE, jak również ciekawe promocje i zniżki. Jednak o szczegółach będziemy mogli powiedzieć dopiero po otrzymaniu zgody od KNF — informują przedstawiciele Grupy PZU.

[Aktualizacja 24 kwietnia 2024] Klienci mogą już zakładać IKE w DFE PZU. W ramach trwającej do 31 stycznia 2025 nie zapłacą prowizji od wpłat.

»Załóż konto IKE w DFE PZU przez internet«

Skromny rynek IKE w dobrowolnych funduszach emerytalnych

Wg ostatnich dostępnych danych UKNF-u (czerwiec 2023) IKE w DFE miało 11.556 osób, które zgromadziły łącznie 209,5 mln zł. To nieco ponad 1 proc. wszystkich istniejących IKE oraz odłożonych na nich środków.

Rynek IKE w DFE
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: UKNF

Najliczniejszymi grupami oszczędzającymi na IKE w DFE byli mężczyźni w wieku 31-40 lat oraz 41-50 lat. W ciągu roku grono klientów zwiększyło się o 12 proc. (1218 osób), a ich oszczędności – o prawie 1/3 (47,2 mln zł).

Co ciekawe DFE cieszą się znacznie większym zainteresowaniem wśród osób odkładających na dodatkową emeryturę w IKZE. Ta postać konta emerytalnego popularnością ustępuje jedynie klasycznym funduszom inwestycyjnym.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.