Gotówkowe pożyczki pozabankowe brane bardzo chętnie

chwilówka za darmo i pozyczka online w 15 minut

Dobra sytuacja ekonomiczna sprawia, że klienci chętniej sięgają po gotówkowe pożyczki pozabankowe. W I kwartale wartość udzielonego przez firmy pożyczkowe finansowania wzrosła o 70 proc. Średnia kwota pojedynczego zobowiązania trzykrotnie przewyższyła dynamikę inflacji.

Choć w danych o sprzedaży detalicznej jeszcze nie widać spodziewanego ożywienia konsumpcji, która ma być motorem wzrostu polskiego PKB w tym roku, w pewnym sektorze już ono nastąpiło. Od listopada klienci co miesiąc zaciągają gotówkowe pożyczki pozabankowe na co najmniej 1 mld zł. Wg danych BIK-u w marcu przekroczyli kolejną barierę, zadłużając się na ponad 1,1 mld zł.

Gotówkowe pożyczki pozabankowe w I kwartale 2024

Od początku stycznia do końca marca firmy pożyczkowe wypłaciły klientom łącznie 3,25 mld zł. W stosunku do tego samego okresu roku poprzedniego nastąpił wzrost o 70 proc., czyli 1,34 mld zł. W tym okresie liczba zawartych umów o gotówkowe pożyczki pozabankowe zwiększyła się o 54 proc. (466 tys. szt.) – do 1,326 mln szt.

Gotówkowe pożyczki pozabankowe od kwietnia 2022 do marca 2024
Źródło: BIK

Zatem średnia kwota jednego zobowiązania wyniosła 2449 zł i w ujęciu rocznym poszła w górę o 10 proc., czyli 226 zł. Tym samym ponad trzykrotnie przewyższyła dynamikę inflacji, która wg GUS-u w I kwartale 2024 wyniosła 2,8 proc. Duży udział miały w tym umowy na większe kwoty.

– Największy wzrost sprzedaży pożyczek gotówkowych firmy niebankowe zanotowały wśród zobowiązań powyżej 5 tys. zł. Dynamika przekroczyła w nich 90 proc. – mówi Sławomir Nosal, kierownik zespołu analiz w BIK-u.

W marcu średnia kwota pożyczki niebankowej była jeszcze większa i sięgnęła 2524 zł, wykazując 12-proc. dynamikę. Przypomnijmy, że w całym 2023 klienci pożyczali średnio po 2299 zł (o niecałe 5 proc. więcej niż rok wcześniej).

Czynniki napędzające popyt na pożyczki niebankowe

Jeśli tempo wzrostu z I kwartału się utrzyma, rzeczywistość okaże się lepsza od prognoz analityków. Ci założyli, że firmy niebankowe wypłacą w tym roku konsumentom w ramach chwilówek i pożyczek na dłuższy termin łącznie 12 mld zł.

Maksymalna kwota pożyczki pozabankowej i kredytu gotówkowego
fot. materiały reklamowe

Skąd ten popyt na gotówkowe pożyczki pozabankowe? Duże znaczenie ma względnie dobra sytuacja makroekonomiczna.

Bezrobocie pozostaje niskie. Płace, przynajmniej w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 10 osób, rosną w tempie dwucyfrowym. Inflacja stała się mniej dokuczliwa. W efekcie rośnie optymizm konsumentów i chęć do zadłużania się.

– Na duże zainteresowanie pożyczkami udzielanymi przez firmy pozabankowe wpływa także łatwy i szybki dostęp do finansowania – wyjaśnia ekspert BIK-u.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.