Coraz większe zapotrzebowanie na faktoring

koszty faktoringu pełnego

Z kwartału na kwartał firmy coraz chętniej sięgają po faktoring. Obroty instytucji zamieniających wierzytelności z faktur na gotówkę mimo wysokiej bazy porównawczej rosną w bardzo dużym tempie. Zdaniem ekspertów jest to efekt permanentnego stanu kryzysowego w gospodarce.

Z danych Polskiego Związku Faktorów wynika, że z systematycznie zwiększa się wartość tego rodzaju finansowania. Poprzedni kwartał był czwartym kolejnym, w którym wykupione wierzytelności przekroczyły 100 mld zł.

Coraz większa jest też dynamika, z jaką rosną obroty firm oferujących faktoring. Dzieje się tak mimo bardzo wysokiej bazy porównawczej.

Faktoring z cokwartalnym rekordem

W III kwartale 2022 r. instytucje zrzeszone w PZF sfinansowały faktury opiewające na 122,6 mld zł. To o 37 proc. (33,2 mld zł) więcej niż w tym samym okresie 2021 r.

Natomiast w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. wykupione od firm nieprzeterminowane należności wyniosły 345,6 mld zł. W stosunku do analogicznego okresu ub. r. oznacza to wzrost o 34,6 proc., czyli 88,8 mld zł. To najwięcej w historii.

Obroty faktorów, czyli firm świadczących faktoring

Obroty faktorów, czyli instytucji skupujących wierzytelności, po dziewięciu miesiącach były niemal tak duże jak w całym 2021 r. Wtedy faktorzy udzielili finansowania na 362,4 mld zł.

Przez trzy kwartały po faktoring sięgnęło 23,6 tys. podmiotów, które wystawiły łącznie 16,4 mln dokumentów sprzedażowych. Przed rokiem zdecydowało się na to o 1 tys. przedsiębiorstw mniej.

W omawianym okresie niezmiennie najliczniej z faktoringu korzystały firmy z branży produkcyjnej (44,3 proc.) oraz dystrybucyjnej (33,3 proc.). Aczkolwiek ich udział w strukturze obrotów faktorów zmniejszył się (odpowiednio o: 0,4 pp. oraz 2,3 pp.). Wzrósł budownictwa oraz pozostałych sektorów gospodarki.

[Edytowany 8 lutego] Zobacz dane za cały 2022 rok. Wartość wykupionych przez faktorów wierzytelności ponownie okazała się rekordowa.

Zalety faktoringu przyczyną jego popularności

Dynamika, z jaką rośnie rynek faktoringu, zwiększa się z kwartału na kwartał. W tym roku oscyluje wokół 1/3 z tendencją wzrostową. Już przed rokiem przekraczała 1/4.

Kwartalne obroty faktorów, czyli firm wykupujących wierzytelności z faktur
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: PZF

Dlaczego zapotrzebowanie na faktoring rośnie?

Umożliwia firmom zamianę bieżących faktur na gotówkę, którą mogą przeznaczyć na pokrycie swoich zobowiązań – tłumaczy Konrad Klimek, przewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

Kolejne kryzysy (pandemia, inflacja, ceny energii i paliw, wojna na Ukrainie) wzmagają obawy przedsiębiorców o przyszłość. Materializują się one w trudnościach z utrzymaniem płynności finansowej. Poprzez zbycie nieprzeterminowanych wierzytelności firmy dbają o swoją wypłacalność i wiarygodność płatniczą. Dzięki temu mogą regulować swoje należności na czas.

Ostatnie lata były dla przedsiębiorców bardzo trudne. Gospodarka przechodziła od jednego kryzysu do drugiego – zauważa Klimek.

Dynamika roczna obrotów firm faktoringowych
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Dane: PZF

Faktoring przynosi podmiotom gospodarczym również inne korzyści. Faktorzy poza finansowaniem świadczą bowiem usługi zwiększające bezpieczeństwo obrotu handlowego:

  • badanie rzetelności płatniczej potencjalnych kontrahentów,
  • monitoring należności,
  • inkaso faktur,
  • ubezpieczenie należności.

To wszystko powoduje, że wciąż rośnie grono firm korzystających z tego rodzaju finansowania oraz obroty instytucji oferujących faktoring – mówi Klimek.


Maciej Kusznierewicz

2 Komentarze

  1. faktoring to dobra opcja na szybkie zdobycie funduszy, korzystamy od paru miesiecy. Współpraca układa się wzorowo, formalności można załatwić online

  2. Nie powinno to dziwić, bo żeby otrzymać faktoring, nie trzeba mieć zdolności kredytowej. Nawet start-up może skorzystać z faktoringu – chociaż nie w każdej firmie faktoringowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.