W tym roku w naszym kraju tytułem Top Employer może posługiwać się 67 organizacji, w tym siedem banków i pięć firm finansowych. Będący w tym gronie ING Bank Śląski zdobywa to wyróżnienie nieprzerwanie od 2010 r.
W pandemii SARS-CoV-2 banki raczej zwalniały, niż zatrudniały. Z tym że dotyczyło to raczej działów obsługi klienta w oddziałach. Potwierdzają to dane KNF.
Z drugiej strony instytucje finansowe musiały odnaleźć się w nowej rzeczywistości, jaką stworzył koronawirus. Obostrzenia z nim związane przyspieszały digitalizację w sektorze i wymusiły jego przejście na pracę zdalną. To wymagało od organizacji posiadania odpowiednich zasobów kadrowych, co zrodziło zapotrzebowanie na specjalistów.
Jak banki poradziły sobie z tymi wyzwaniami? Być może odpowiedzią są wyniki programu Top Employer Polska 2021.
Bankowi rekordziści Top Employer
Tak jak przed rokiem miano Najlepszego Pracodawcy otrzymało siedem banków oraz pięć firm z szeroko pojętego sektora finansowego. Chodzi o:
- Bank Gospodarstwa Krajowego,
- Bank Pekao,
- BNP Paribas,
- ING Bank Śląski,
- PKO BP,
- Santander,
- Santander Consumer Bank,
- Provident
- Nationale-Nederlanden,
- Mercer (ubezpieczyciel),
- Worldline (właściciel firmy świadczącej usługi płatnicze i transakcyjne SIX Payment),
- NatWest Bank (należy do międzynarodowej grupy finansowej, która skupia m.in. Royal Bank of Scotland oraz Ulster Bank).
W tym gronie na szczególną uwagę zasługuje ING Bank Śląski. Instytucja kierowana przez Brunona Bartkiewicza otrzymała certyfikat Top Employer Polska po raz dwunasty. Oznacza to, że zdobywała ten tytuł we wszystkich edycjach badania, które w Polsce odbywa się od 2010 r. (na świecie zainaugurowano je pięć lat wcześniej).
Pod względem liczby wyróżnień niewiele ustępuje mu Bank Pekao. Ten może szczycić się mianem Najlepszego Pracodawcy po raz jedenasty.
Najlepsi pracodawcy 2021 w Polsce
Tytuł Top Employer 2021 przyznano w Polsce 67 podmiotom, które zatrudniają łącznie 200 tys. osób. W porównaniu do poprzedniej edycji przybyło pięciu laureatów. O 10 zwiększyła się też liczba organizacji, które poddały się ewaluacji. Najwięcej reprezentantów mieli:
- branża produkcyjna,
- IT,
- farmacja,
- sektor finansowy.
Z informacji przeprowadzającego audyt Top Employers Institute wynika, że dziewięć na 10 badanych w naszym kraju organizacji to międzynarodowe korporacje. Firmy, które zdobyły wyróżnienie w co najmniej pięciu państwach na kontynencie, mogą dodatkowo posługiwać się tytułem Top Employer Europe. W branży finansowej są nimi:
- Santander,
- ING Bank Śląski,
- BNP Paribas,
- Santander Consumer Bank,
- Worldline,
- Nationale-Nederlanden.
Znaczenie certyfikatu Top Employer dla pracodawcy i pracowników
Czy posiadanie certyfikatu Top Employer ma jakieś znaczenie? Wg organizatorów pozwala konkretnej firmie na wzmocnienie statusu pożądanego pracodawcy. Przejście ewaluacji potwierdza, że w danym podmiocie obowiązują wysokie standardy zarządzania zasobami ludzkimi, a on angażuje się w tworzenie lepszego środowiska pracy.
– Wyróżnione podmioty osiągnęły najwyższy stopień doskonałości praktyk HR. Wyróżnienie w naszym programie pomaga firmom podnieść swój status jako doskonałego pracodawcy z wyboru – mówi Dorota Łubek, menager na Polskę i Europę Wschodnią w Top Employers Institute.
Aby zdobyć nadawane przezeń wyróżnienie, zainteresowana organizacja musi przejść dwustopniowy proces ewaluacji. Pierwszym krokiem jest wypełnienie ankiety, która obejmuje sześć obszarów składających się z 20 tematów.
Później wyniki są weryfikowane przez ekspertów z Top Employers Institute. Oceniają oni m.in. strategię HR, środowisko pracy, politykę personalną, pozyskiwanie talentów, działania na rzecz rozwoju pracowników, w tym szkolenia i rozwój oraz well-being.
Maciej Kusznierewicz
Dodaj komentarz