Promocyjne lokaty – zawsze najlepsze?

Wysokość stóp procentowych NBP, a za nią oprocentowanie depozytów w bankach może się obniżyć już na początku października i spadać przez kilka miesięcy przyszłego roku. By zapobiec niższym zyskom, warto teraz założyć atrakcyjną lokatę na kilkanaście miesięcy. Gdzie ją znaleźć?

[more]

 

W związku z zapowiedzią słabego wzrostu gospodarczego (rząd zakłada 2,2 proc. w 2013 r.) od kilku tygodni eksperci zapowiadają obniżkę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). Ma to nastąpić już podczas najbliższego posiedzenia tej instytucji, czyli 2 października. Przewidywane jest cięcie głównej stopy procentowej o przynajmniej 0,25 p.p – do 4,5 proc. W przyszłym roku spodziewane są dalsze korekty. W sumie prognozuje się spadek tego parametru do poziomu 3,75-4 proc.

 

Niskie stopy – niższe odsetki     najlepsze lokaty

 

Dla oszczędzających na lokatach oznacza to spadek zysków. Banki zawsze chętnie obniżają oprocentowanie depozytów terminowych w odpowiedzi na działania RPP. Wedle danych Open Finance średnie oprocentowanie lokat wynosi obecnie 4,8-5,28 proc. w zależności od okresu ich zapadalności. Średnia NBP dla całego rynku to 4,9 proc. Zdaniem analityków Open Finance redukcja stopy procentowej o 0,75 p.p. przyniesie korektę wysokości odsetek o 0,45 p.p. Przy 1-pkt spadku oprocentowanie depozytów ma się obniżyć o 0,6 p.p. – Na jakiś czas do historii odejdzie oprocentowanie, które nawet w promocjach przekracza 6 proc. Uzyskać 5 proc. też będzie trudno – przewiduje Halina Kochalska.

 

Zysk obłożony warunkami

 

Trzeba więc szukać ofert, które zagwarantują przyzwoity zysk i uchronią przed spadkiem dochodowości. Takich propozycji nie brakuje. Przykłady: 10 proc. w Idea Banku, 9 proc. w neoBanku, 7,5 proc. w Alior Sync. Rekordzistą jest jednak Getin Online proponujący lokatę z 12-proc. kuponem!

Problem w tym, że są to depozyty kilkumiesięczne, a spowolnienie gospodarcze i tym samym niskie stopy NBP mogą trwać znacznie dłużej. W obliczu słabej kondycji gospodarki warto zakładać lokaty trwające rok, półtora roku. Z długością też nie warto przesadzać, bo odbicie może przyjść w przeciągu kwartału.

Kolejnym mankamentem depozytowych hitów oferowanych obecnie przez instytucje finansowe są ich obostrzenia, czyli wymagania dodatkowe, jakie trzeba spełnić. Przykładowo: by otrzymać 10 proc. na miesięcznej lokacie Idea Banku, trzeba pofatygować się do oddziału i liczyć się z tym, że pracownicy będą nas przekonywać do nabycia innych produktów. Poza tym na takiej lokacie można ulokować góra 4999 zł. W neoBanku (depozyt na 2 miesiące) trzeba założyć ROR, a oferta przeznaczona jest tylko dla nowych klientów. W Alior Sync musimy polecić drugą osobę, która dotąd nie korzystała z usług podmiotu kierowanego przez Wojciecha Sobieraja.

 

Getinowy haczyk

 

12 proc. w Getin Online skasujemy wtedy, gdy:

  • otworzymy w nim ROR (Konto Swobodne),

  • będziemy zasilać go przez dwa lata kwotą min. 1 tys. zł miesięcznie (wymaga kwota musi wpływać w jednej transakcji, a nie np. dwa razy po 500 zł)

  • będziemy korzystać z karty płatniczej, czyli wydawać nią miesięcznie co najmniej 400 zł (bezgotówkowo) przez dwa lata.

Co prawda rachunek i karta po spełnieniu powyższych warunków są bezpłatne, ale trzeba związać się z bankiem na 24 miesiące. W razie zamknięcia konta przed upływem tego okresu zapłacimy prowizję. Jej wysokość uzależniona jest od liczby pełnych miesięcy, jakie upłynęły od otwarcia ROR-u (im dłużej go posiadamy, tym mniej zapłacimy w razie zerwania umowy przed czasem), i wyniesie kilkadziesiąt złotych. Depozyt zawierany jest na trzy miesiące, a jego wysokość nie może przekroczyć 5 tys. zł. Jest możliwość otwarcia dwóch takich lokat.

                               

Rynkowe rodzynki 

 

Gdzie w takim razie ulokować swoje pieniądze? Lokatę o optymalnych parametrach (dość długi okres zapadalności, atrakcyjne oprocentowanie, brak wymagań dodatkowych) proponują np.:

  1. Santander Consumer Bank: 6,6 proc. na 15 miesięcy, dowolna kwota i liczba lokat.

  2. FM Bank: 6,5 proc. na dziewięć miesięcy i 6,45 proc. na 12 miesięcy, do 2 mln zł, dowolna liczba lokat.

Pozostałe oferty mają dość krótki, bo kilkumiesięczny okres zapadalności. Tak jest np. w Getin Online (6,6 proc. na pół roku dla nowych środków, 7,5 proc. na dwa miesiące dla nowych kontrahentów), BGŻ Optima (6,5 proc. na kwartał, dla nowych klientów), Idea Banku (7 proc. na miesiąc dla nowych klientów, 6,6 proc. na cztery miesiące).

 

Maciej Kusznierewicz || dziennikarz niezależny i copywriter

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.