Całkowicie darmowe konto dla jednoosobowej firmy

Deutsche Bank, Idea Bank oraz Meritum Bank proponują drobnym przedsiębiorcom darmowe ROR-y, przelewy internetowe, wypłaty z obcych bankomatów i karty płatnicze. Na co jeszcze mogą liczyć samozatrudnieni, jeśli otworzą rachunek w tych instytucjach?

[more]

 

Dla wielu z nas darmowy rachunek bankowy i zwrot kosztów za używanie karty płatniczej stał się standardem. Bezpłatne konto z „plastikiem” – bezwarunkowo lub po spełnieniu niewygórowanych wymagań – oferuje dziś przynajmniej 15 instytucji (więcej tutaj).

Inaczej jest w segmencie klientów biznesowych. Tam brak prowizji za podstawowe usługi finansowe jest rzadkością. Posiadanie i aktywne używanie firmowego ROR-u może kosztować drobnego przedsiębiorcę nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie! W ciągu roku daje to całkiem sporą kwotę, z której może się uzbierać równowartość miesięcznego zobowiązania na rzecz ZUS-u (981,26 zł) ponoszonego przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Aktualny przegląd tanich i darmowych kont dla jednoosobowych działalności znajdziesz w nowszym wpisie.

Zawartość darmowego pakietu

 

Z czyich usług w takim razie powinni skorzystać właściciele mikrofirm chcący zaoszczędzić na opłatach bankowych? Przy założeniu, że większość operacji na koncie wykonuje się przez internet, darmowe ROR-y dla drobnych przedsiębiorców oferują: Deutsche Bank (dbNET Biznes), Idea Bank (Firma to Ja) oraz Meritum Bank (Meritum Bez Granic). Mając rachunek w jednym z tych banków, właściciel jednoosobowej firmy nie płaci za:

  • prowadzenie konta,

  • przelewy krajowe (w tym do ZUS i US),

  • wypłaty z obcych bankomatów (Deutsche Bank pozwala bez prowizji wybierać pieniądze ze wszystkich maszyn na całym świecie, natomiast Idea Bank i Meritum Bank – w Polsce),

  • posiadanie i użytkowanie karty płatniczej (warunkiem zwolnienia z opłaty w Deutsche Banku jest wykonanie jednej transakcji „plastikiem” w miesiącu, w Meritum Banku należy wygenerować płatności bezgotówkowe na min. 200 zł miesięcznie; Idea Bank nie stawia żadnych wymagań).

W Deutsche Banku oraz Idea Banku samozatrudniony nie ponosi także opłat za dokonywane w oddziałach wpłaty i wypłaty gotówkowe (dla właścicieli małych punktów handlowych i usługowych to istotna sprawa, bo wielu z nich wpłaca na konto codzienny utarg, a następnego dnia wybiera pieniądze na działalność). W Meritum Banku operacje te są obciążone prowizjami: 0,4-0,8 proc. (min. 10-20 zł) dla wpłat oraz 0,5-1 proc. (min. 10 zł) dla wypłat.

 

Dodatki

 

Posiadając konto dbNET Biznes, klient ma możliwość założenia darmowego rachunkukonto dla firmy oszczędnościowego z podwyższonym oprocentowaniem (5 proc., zamiast standardowych 3 proc.). Oprócz tego otrzymuje on rabaty na zakup niektórych produktów i usług w wybranych sklepach internetowych będących partnerami podmiotu zarządzanego przez Leszka Niemyckiego. W pakiecie dostaje także bezpłatne ubezpieczenia, m.in. karty, assistance, medyczne.

Mając rachunek Firma to Ja, drobny przedsiębiorca może otworzyć w Idea Banku darmowe konto oszczędnościowe z oprocentowaniem 5,6 proc. Oprócz tego bank oferuje mu pomoc w założeniu działalności gospodarczej (w ramach pełnomocnictwa przedstawiciel Tax Care – innej spółki z grupy Getin Holding – pomaga wypełnić dokumenty i dostarcza je do stosownych instytucji państwowych).

W Meritum Banku ciekawym bonusem jest możliwość otwarcia nielimitowanej liczby rachunków pomocniczych w ośmiu walutach. Wszystkie te konta są darmowe. Miłym akcentem jest też oprocentowanie ROR-u, ale bank nalicza odsetki dopiero od salda przekraczającego 25 tys. zł.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.