Open Finance TFI ruszy na początku listopada

Po ponad sześciu miesiącach oczekiwania drugi fundusz Leszka Czarneckiego wreszcie dostał pozwolenie KNF na sprzedaż produktów inwestycyjnych. Dystrybucja jednostek uczestnictwa ma zacząć się przed świętem niepodległości.

[more]

 

Wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego władze Open Finance TFI złożyły już w marcu br. (spółka powstała pod koniec stycznia), ale na zgodę musiały czekać do 9 października. Dlaczego? Fundusz należący do Leszka Czarneckiego nie był w stanie spełnić wszystkich wymagań stawianych tego typu instytucjom przez prawo, czyli m.in. ustawę o funduszach inwestycyjnych z 27 maja 2004 r.

 

Open Finance TFI S.A. otrzymało od KNF jednogłośną zgodę na wykonywanie działalności polegającej na: tworzeniu funduszy inwestycyjnych, zarządzaniu nimi, w tym na pośredniczenie w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa, reprezentowaniu ich wobec osób trzecich oraz zarządzaniu zbiorczym portfelem papierów wartościowych, czyli na to, czym zajmuje się typowe TFI. Pozytywnie został też rozpatrzony wniosek spółki kierowanej przez Marka Mikucia o utworzenie Open Finance Funduszu Inwestycyjnego Otwartego (FIO).

 

Oferta Open Finance TFI 

 

Open Finance TFI kieruje swoją ofertę do szerokiego grona odbiorców – odOpen Finance TFI zwykłych ciułaczy po ludzi majętnych. Start operacyjny 53. gracza na rynku TFI przewidziano na listopad br. – Działalność operacyjną mamy nadzieję uruchomić w tygodniu przed 11 listopada, gdy fundusz zostanie zarejstrowany – informuje Magda Żandarowska, dyrektor PR grupy Open Finance. Nowy podmiot zaproponuje swoim klientom: 

  1. Fundusze otwarte, a w ich ramach: fundusze bezpieczne (pieniężny, obligacji), mieszane (stabilnego wzrostu, aktywnej alokacji) i agresywne (akcji, akcji małych i średnich spółek) – będą funkcjonować jako fundusz parasolowy, czyli przenoszenie środków między nimi nie będzie obciążone prowizjami,

  2. Fundusze zamknięte: absolutnej stopy zwrotu (Absolute Return),

  3. Produkty emerytalne z III filara: IKE, IKZE

  4. Programy oszczędnościowe.

 

Kadra zarządzająca

 

 

Dystrybucja odbywać się będzie poprzez podmioty wchodzące w skład grupy kapitałowej Open Finance (Open Finance, Open Life, Home Broker Nieruchomości, HB Doradcy Finansowi), a do tego domy maklerskie, banki (zwłaszcza Getin Noble), pośrednicy niezależni i firmy ubezpieczeniowe oferujące UFK.

 

 

Środkami zarządzać będą uznani w branży: Roman Skórka (poprzednio w Generali PTE), Przemysław Nowicki, Cezary Markiewicz (obaj Allianz TFI). W zarządzie poza Mikuciem znalazł się także Piotr Habiera (BPS TFI).

 

Więcej o planach instytucji wyrosłej z największego w Polsce pośrednika finansowego i ambicjach jego szefów przeczytasz tutaj.

 

Maciej Kusznierewicz || dziennikarz niezależny i copywriter 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.