6 faktów o lokatach z funduszem, które musisz znać

Jeśli stronisz od ryzyka i od inwestycji oczekujesz choćby niewielkiego, lecz pewnego zysku, depozyt z obowiązkowym funduszem nie jest dobrym pomysłem. Nie masz bowiem pewności co do tego, jaki będzie wynik zarządzania jednostkami TFI.

[more]

 

Oprocentowanie przeciętnej lokaty bankowej wynosi obecnie co najwyżej 4 proc. w skali roku. Choć inflacja też jest niska i przez to rentowność depozytów nie musi być gorsza niż rok temu, to jednak przywiązujemy dużą wagę do wysokości odsetek. Starają się to wykorzystać bankowi doradcy i pośrednicy finansowi, proponując nam lokaty w pakiecie z funduszem inwestycyjnym.

 

Czego nie mówią bankierzy?

 

Bardzo często takie depozyty mają zadziwiająco wysokie – jak na obecne realia – oprocentowanie. Jednak opiekunowie klienta nie mówią całej prawdy o oferowanych produktach. Co więc należy wiedzieć o tzw. zgrzewkach, czyli lokatach sprzedawanych z jednostkami uczestnictwa TFI, żeby uniknąć późniejszego rozczarowania?

  1. W takim produkcie lokata jest jedynie dodatkiem do funduszu, którego wynik determinuje stopę zwrotu z całej inwestycji. Niestety, zysku z TFI nie da się przewidzieć – w przeciwieństwie do lokaty nie jest on gwarantowany. Niewielka strata w funduszu pochłonie nie tylko odsetki wypracowane przez depozyt, ale też przyniesie ujemną stopę zwrotu z całej inwestycji. Wysokość odsetek na lokacie nie powinna więc być najważniejszym motywem w podejmowaniu decyzji o zakupie takiego instrumentu.

  2. W takim układzie lokata to najczęściej inwestycja krótkoterminowa, a fundusz – długoterminowa. Większość oferowanych depozytów (obecnie można je znaleźć w 11lokata z funduszem bankach) ma krótki termin zapadalności – to przeważnie 3-6 miesięcy (tylko nieliczne instytucje, np. PKO BP, proponują depozyt 12-miesięczny), tymczasem horyzont inwestycyjny w TFI liczy się w latach.

  3. Nie wpłacasz całej kwoty na lokatę. Środki dzielisz między depozyt i fundusz w proporcji przewidzianej w regulaminie produktu. Zwykle w oba instrumenty trzeba zainwestować po połowie. Rzadko się zdarza, by na lokatę można było włożyć więcej niż w fundusz (nieliczne wyjątki to ProfitPlus w BNP Paribas i Zyskowny Duet w Credit Agricole; relacje między częścią zdeponowaną na lokacie i wpłaconą do funduszu wynoszą tutaj 70 do 30). Bardzo często zdarza się, że im więcej można ulokować na depozycie (w odniesieniu do funduszu), tym niższe jest jego oprocentowanie. Innymi słowy: im więcej pieniędzy wpłacisz do funduszu (procentowo), tym wyższe oprocentowanie otrzymujesz na lokacie.

  4. Wysokie odsetki na lokacie bank rekompensuje sobie prowizją za sprzedane jednostki uczestnictwa. Instytucja finansowa na pewno na tym interesie nie traci i, proponując wysoko oprocentowaną lokatę, nie kieruje się wyłącznie dobrem klientów.

  5. W niektórych przypadkach wachlarz dostępnych funduszy ograniczony jest do kilku pozycji, których profil niekoniecznie musi Tobie odpowiadać – jest np. zbyt ryzykowny.

  6. Za nabycie jednostek TFI zapłacisz prowizję. Pamiętaj, że im bardziej agresywną polityką odznacza się fundusz i potencjalnie większe zyski oferuje, tym więcej musisz zapłacić, żeby do niego wejść. Podobnie będzie wtedy, gdy zbyt wcześnie wycofasz się z inwestycji (opłata za zbycie). Zdarzają się jednak wyjątki, np. mBank, MultiBank, BGŻ Optima nie pobierają opłat na wejściu ani wyjściu. 

 

Najatrakcyjniejsze oferty lokat z funduszem

 

Bank (produkt)

lokata

fundusz

część

oproc.

Okres [mies.]

część

liczba subfunduszy

TFI

Alior Bank

(Razem Zyskujesz XII)

30%

13,5%

2,5

70%

>20

Amplico, Aviva Investors, Investor, AXA, Union Investment, Skarbiec, Superfund, UniKorona, World Gold Fund

BPH

(Mix Korzyści)

50%

11%

3

50%

>20

Aviva Investors, BPH, Opera

BNP Paribas

(ProfitPlus)

50%

7,5%

6

50%

2

BNP

Credit Agricole

(Zyskowny Duet)

50%

7,1%*

3

50%

5

BZ WBK

BGŻ Optima

(lokata z funduszem)

33,3%

7%

3

66,6%

3

Skarbiec

Źródło: strony banków, stan na 31.03.2013 r.
* – przy zakupie przez internet, w oddziale oprocentowanie jest niższe o 0,1 p.p.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.