Gwarancje BFG dla SKOK-ów – co z tego wyniknie?

W listopadzie kasy spółdzielcze zostaną objęte państwowymi gwarancjami depozytów. Czy odbije się to na wysokości odsetek na oferowanych przez nie lokatach, które należą obecnie do najwyższych na rynku?

[more]

 

Niedawno Rada Polityki Pieniężnej po raz piąty w ciągu czterech miesięcy zredukowała stopy procentowe. Cykl obniżek zaczął się w listopadzie, gdy stopa referencyjna była na poziomie 4,75 proc. Obecnie ma ona wartość 3,25 proc. w skali roku i jest najniższa w historii polskiej gospodarki. Kolejne cięcia cieszą kredytobiorców (płacą niższe raty) i martwią oszczędzających na lokatach (mniej na nich zarabiają).

 

Największe SKOK-i chcą nawiązać współpracę z InPostem i sprzedawać jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Przeczytasz o tym tutaj.

 

O połowę więcej od komercyjnych

 

W ślad za korektą stóp przez RPP malała też wysokość odsetek od depozytów w bankach. Od października rentowność lokat zmniejszyła się o 0,94-1,41 pkt proc. w zależności od czasu ich trwania (najbardziej stopniało oprocentowanie lokat rocznych). Aktualnie w bankach komercyjnych najatrakcyjniejsze depozyty nie przekraczają poziomu 4,8 proc. brutto w skali roku (nie licząc promocji, np. dla nowych klientów albo lokat sprzedawanych w pakiecie z funduszami czy produktami strukturyzowanymi).

 

Tymczasem w SKOK-ach można założyć depozyty z kuponem nawet o połowę wyższym. Przykłady:

  1. SKOK (Kasa) Wspólnota proponuje lokatę „Podwójny Zysk”, w ramach której wpłacana kwota dzielona jest po równo na dwie części. Jedna z nich daje 8,25 proc. po trzech miesiącach, druga – 4,75 proc. po pół roku;

  2. W SKOK-u (Kasie) Polska można założyć kwartalną lokatę („8% na wiosnę”) z 8-proc. kuponem (warunek: opłacenie ośmiu udziałów w spółdzielni, czyli 640 zł);

  3. 7,6 proc. odsetek dostaniemy na półrocznym depozycie (SuperDuet) w SKOK-u Arka (warunek: trzeba wykupić dodatkowe udziały w spółdzielni, można ulokować najwyżej 15 tys. zł);

  4. SKOK Wołomin oferuje roczny produkt („Lokatę Bezpieczną”) z kuponem w wysokości 7,5 proc. (możliwość zwiększenia odsetek do 7,7 proc. w przypadku wykupu 50 udziałów w cenie 30 zł każda).

2,5 mln Polaków trzyma w SKOK-ach 15,5 mld zł. Co z bezpieczeństwem tych pieniędzy? Kasy spółdzielcze nie podlegają BFG, ale mają własny system gwarancji depozytów. To Program Ochrony Oszczędności, na który składają się środki Funduszu Stabilizacyjnego Kasy Krajowej (FSKK, 1 proc. aktywów wszystkich kas) oraz Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK. System tak samo jak BFG tworzony przez banki komercyjne i spółdzielcze zapewnia zwrot całej ulokowanej w kasie sumy do równowartości 100 tys. euro. – Te zabezpieczenia okazały się na tyle skuteczne, że dotąd żaden z naszych członków nie stracił ani złotówki – mówi Andrzej Dunajski, rzecznik SKOK-ów.

 

Nic się nie zmieni?

 

oprocentowanie lokat SKOKWładze postanowiły jednak dmuchać na zimne. Sejm przyjął 8 marca zmiany w ustawie o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, które ustanawiają gwarancje państwowego BFG dla środków zdeponowanych w kasach. Teraz projektem zajmie się Senat.

Edit: Ostatecznie prezydent podpisał ustawę 15 maja. Jej postanowienia wejdą w życie dwa tygodnie po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw (nastąpi to 15 czerwca br.). Część przepisów głowa państwa skieruje do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontrolo następczej. Zapisy o gwarancjach BFG zaczną obowiązywać od listopada br.

Czy w jakiś sposób odbije się to na atrakcyjności depozytów oferowanych przez SKOK-i? – Fakt ten nie powinien wpłynąć na wysokość proponowanych przez nas odsetek – deklaruje Dunajski. – Zawsze będziemy starać się zapewnić swoim członkom najwyższe, najbardziej korzystne stawki na rynku.

Rzecznik SKOK-ów twierdzi, że cała sytuacja nie rodzi dla kas żadnych problemów. Nie widzi on też związku między wejściem podmiotów spółdzielczych do systemu BFG a wysokością oprocentowania na oferowanych przez nie lokatach. – Obecnie też ponosimy wydatki związane z ubezpieczeniem depozytów. Nie będzie więc w tej kwestii żadnej zmiany.

Objęcie organizacji spółdzielczych gwarancjami BFG to druga w ostatnim półroczu poważna zmiana dotycząca SKOK-ów. Od października ub.r. podlegają one nadzorowi KNF, która zleciła im przygotowanie audytu. Ten jest już gotowy, ale nie zostanie upubliczniony. Kasy też nie zamierzają ogłaszać, co znalazło się w dokumencie. – Nie mamy nic do ukrycia, ale z własnej inicjatywy nie będziemy zdradzać treści raportu – mówi Dunajski i odsyła do KNF. – To na jej życzenie musieliśmy go przygotować.

– Nie przekazujemy informacji o sytuacji ekonomiczno-finansowej nadzorowanych podmiotów – mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF. – Podsumowanie i ocena wyników audytów otwarcia zostaną dokonane przez Komitet Stabilności Finansowej, czyli ministra finansów, prezesa NBP i Przewodniczącego KNF – dodaje.  

Edit: Kilka tygodni temu przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną przyznał, że „o zbiorczych wynikach SKOK-ów” nadzór powiadomi opinię publiczną po wakacjach.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.