TOP7 kont oszczędnościowych – kwiecień 2013

W dobie niskiej inflacji i stóp RPP względnie wysoki procent i wysokie limity odkładanych kwot oferują Meritum Bank, ING BS oraz Toyota Bank. Więcej, ale tylko do pewnej sumy, dają Deutsche Bank i Citi Handlowy. Z czołówki zestawienia wypadł BGŻ Optima.

[more]

 

Choć ostatnia redukcja stóp procentowych nastąpiła miesiąc temu, instytucje finansowe nie zaprzestały obniżania stawek na depozytach. Spadki nie ominęły również niektórych liderów, w tym BGŻ Optima.

 

Od lidera do przeciętniaka

 

konto oszczędnościowe BGŻOptimaPo dwóch miesiącach internetowe ramię BGŻ odkryło karty. Pod koniec stycznia jego włodarze ogłosili, że z początkiem kwietnia zetną oprocentowanie na swoim koncie oszczędnościowym. Już w lutym stawka stopniała z 6,3 do 4,8 proc., by w marcu zejść do 4,6. Od 5 kwietnia odsetki miały wynosić już tylko 3,6 proc. w skali roku.

To byłaby mizerna propozycja, która lokowałaby instytucję kierowaną przez Piotra Grzybczaka raczej w dolnych stanach średnich. Obecnie najbardziej dochodowe konta oszczędnościowe dają bowiem zarobić – pod pewnymi warunkami – od 4,5 do nawet 6 proc. (szczegóły niżej). Przez półtora roku istnienia BGŻOptima zdążył przyzwyczaić klientów do bardzo atrakcyjnych stawek. Ostatecznie kontrolowany przez Holendrów bank zdecydował się zaproponować kupon w wysokości 4,1 proc., czyli bez rewelacji. Oprocentowanie to obowiązuje do końca kwietnia, później spadnie do 3,6 proc. Niewykluczone jednak, że promocja zostanie przedłużona po raz kolejny. Menedżerowie wirtualnej odnogi BGŻ lubią trzymać konsumentów w niepewności.

 

Nie wszystko złoto…

 

Jak teraz BGŻ Optima wypada na tle konkurencji? W przynajmniej siedmiu bankach komercyjnych płacą więcej, ale stawiają warunki: albo mocno ograniczają wysokość salda, odoprocentowanie kont oszczędnościowych kwiecień 2013 którego naliczane są wysokie odsetki (np. Deutsche Bank, BNP Paribas), albo każą sobie płacić za prowadzenie takiego rachunku (np. Citi Handlowy), albo wymagają zasilania ROR-u pensją lub aktywnego używania wydaną do niego kartą debetową (Citi Handlowy). Zdarza się też tak (np. w Toyota Banku), że atrakcyjne oprocentowanie dotyczy tylko dużych kwot albo przysługuje wyłącznie posiadaczom określonych rachunków osobistych (BPH).

Poza tym większość firm ustanawia limity darmowych przelewów z konta oszczędnościowego. Innymi słowy przysługują nam najwyżej dwa-trzy bezprowizyjne transfery środków w miesiącu, a za każdy następny musimy zapłacić (od kilku do nawet 10 zł). Chodzi o to, byśmy za często nie ruszali pieniędzy, którymi bank obraca. BGŻOptima nie stawia żadnych wymagań, nie limituje przelewów i nie pobiera opłaty za konto. Klient odkłada pieniądze, kiedy chce i ile chce – nie jest przymuszany do regularnego oszczędzania.

Wszystkie podmioty z czołówki oferujące atrakcyjne odsetki na koncie oszczędnościową wymagają założenia ROR-u. Może się to wiązać z opłatami za jego prowadzenie bądź użytkowanie – chyba, że spełnimy warunki stawiane przez bank, np. będziemy przelewać do niego pensję albo wydawać co miesiąc kartą debetową przewidzianą w regulaminie sumę.

Aktualnie naprawdę duże pieniądze na solidny procent można odłożyć w Meritum Banku, Toyota Banku (w obu bez limitu) oraz – dotyczy to jedynie obecnych klientów – ING Banku Śląskim (do 0,5 mln zł). Umiarkowanie wysoki pułap (50 tys. zł) ustanowiły Citi Handlowy i BPH. W BNP Paribas można założyć nawet trzy rachunki oszczędnościowe (z łącznym saldem 45 tys. zł), lecz w zamian trzeba wykupić najdroższy pakiet usług – przynajmniej konto L płatne 15 zł miesięcznie.


l.p.

Bank (produkt)

proc.

Stawka dla salda [zł]

bezpłatne przelewy w miesiącu

Gwarancja oprocentowania

1.

Deutsche Bank

(db Konto Oszczędnościowe 24)

6%

<10 000

1

brak

2.

Citi Handlowy

(konto SuperOszczędnościowe)

5%

<50 000

3*

do 23 maja

3.

Meritum Bank

(Konto Oszczędnościowe)

4,7%

dla każdego

1

do 21 kwietnia

(do końca 2013 r. nie niższe niż 4%)

4.

BNP Paribas

(konto WIĘCEJ oszczędnościowe)

4,5%

<15 000

bez limitu

3 miesiące

ING BS

(OKO Bonus II – dla obecnych klientów)

4,5%

<500 000

bez limitu

do 28 maja

6.

Toyota Bank

(konto oszczędnościowe)

4,3%

>20 000

3

brak

7.

BPH

(Pracowite Konto Oszczędnościowe)

4,15%

<50 000

2

brak

Źródło: banki. Stan na 6.04.2013 r.
* – za miesiąc, w którym nastąpi wypłata, odsetki nie są naliczane

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.