Kiedy lokata długoterminowa jest dobrym rozwiązaniem?

W dobie stabilizacji stóp procentowych i ich spodziewanego wzrostu lokata ze zmiennym oprocentowaniem pozwala osiągać większe zyski niż zwykłe depozyty terminowe. Wybierajmy jednak produkty, których kupon powiązany jest ze stawką WIBOR, dzięki czemu uniezależnimy się od widzimisię banków, które ociągają się z podwyżkami odsetek.

[more]

 

Na rynku lokat i kont oszczędnościowych panuje mizeria. Nie może być inaczej, skoro stopa referencyjna NBP wynosi 2,5 proc. Co więc zrobić z posiadaną nadwyżką albo kwotą z zakończonego właśnie depozytu? Brać to, co dają, czyli małe odsetki, czy wziąć trochę więcej, ale zamrozić kapitał na lokacie długoterminowej? Można spróbować trzeciego rozwiązania: lokaty ze zmiennym oprocentowaniem opartym o wskaźniki rynkowe, czyli cenę pieniądza na rynku międzybankowym.

 

Inflacja w górę, zysk w dół

 

Przeciętne oprocentowanie depozytów krótko- i średnioterminowych kształtuje się poniżej 2,5 proc.(najlepsze, ze stałym kuponem i bez haczyków, oferują 3,7-4 lokaty powiązane z WIBORproc.) Nieco więcej, bo średnio 2,7 proc., banki płacą na depozytach 24-miesięcznych.

W warunkach niskiej inflacji nie musi to być wcale tak mało. Problem w tym, że ostatnio indeks cen towarów i usług podskoczył – do 1,1 proc. w lipcu. Szacunki Ministerstwa Gospodarki za sierpień także wskazują na 1,1 proc.

Analitycy BZ WBK prognozują, że pod koniec br. wskaźnik CPI przekroczy 1,5 proc., w przyszłym roku pokona próg 2 proc., a w połowie 2014 r. ma na krótko dobić do 2,5 proc. (NBP w lipcu przewidywał 1,2-1,6 proc., najnowszą projekcję poda w listopadzie). Zakładane teraz lokaty roczne przyniosą wiec sporo mniejszy zysk niż te, które kończyły się wiosną br. W II kw. inflacja mieściła się w przedziale 0,8-0,2 proc. Istnieje więc ryzyko, że inwestycja wyjdzie na zero.

Skoro stopy procentowe przestały spadać i teraz rynek oczekuje ich stabilizacji, to w interesie banków jest pozyskanie kapitału, zanim RPP rozpocznie cykl podwyżek. Ma to nastąpić w okolicach przyszłorocznych wakacji. Niektóre instytucje (FM Bank i Santander Consumer Bank) zaczęły więc oferować ponad 4 proc. w skali roku na dwuletnich produktach oszczędnościowych ze stałym kuponem.

 

Oszczędzanie z WIBOR-em

 

Propozycja kusząca. Jednak jeśli ją przyjmiemy, za rok możemy tego żałować. Banki zaczną wtedy podnosić stawki w ślad za stopami RPP. Co więc zrobić z wolnymi środkami? W co je ulokować?

Ciekawym posunięciem będzie założenie lokaty ze zmiennym oprocentowaniem, której kupon ustalany jest w oparciu o stawkę międzybankową (WIBOR bądź WIBID). Unikajmy tych, których odsetki są swobodnie kształtowane przez bank. Dlaczego? Zwykle w takich sytuacjach instytucje finansowe ze sporym opóźnieniem korygują w górę wysokość oprocentowania (ale za to ochoczo obcinają kupon, gdy zaistnieje przesłanka wskazana w regulaminie).

Lokaty powiązane z WIBOR-em/WIBID-em założymy m.in. w Meritum Banku, FM Banku, Santander Consumer Banku, BGŻ-cie, Getin Online.

Tak skonstruowany depozyt ma dwie podstawowe zalety. Po pierwsze, w sytuacji spodziewanych podwyżek stopy referencyjnej RPP pozwala on uzyskać większe odsetki niż lokaty ze stałym kuponem. Po drugie, rynkowe stopy procentowe mogą się zmieniać, czyli także rosnąć, znacznie szybciej niż stopy RPP. Z reguły WIBOR i WIBID reagują z wyprzedzeniem na ruchy Rady Polityki Pieniężnej i wydarzenia w samej gospodarce. Mówi się, że w swojej wycenie dyskontują to, co ma nastąpić w sferze realnej.

Najbardziej opłacalne są depozyty, których oprocentowanie zależy od WIBOR-u. Banki do tego wskaźnika doliczają bowiem określoną marżę. Inaczej jest w przypadku lokat skorelowanych z WIBID-em. W takiej sytuacji podmioty stosują mnożnik mniejszy od 1, który obniża atrakcyjność kuponu. Poza tym wysokość WIBID-u jest mniejsza niż WIBOR-u, co dodatkowo przemawia za wyborem produktów skorelowanych z tym drugim.

Obecnie WIBOR 6M, który jest najczęściej używanym w tego typu lokatach wskaźnikiem, wynosi 2,73 proc. Z analizy kontraktów terminowych wynika, że za pół roku wskaźnik ten będzie mieć wartość 2,88, a za rok – 3,59 proc.

 

Przegląd lokat ze zmiennym oprocentowaniem opartym o WIBOR/WIBID

bank

(nazwa lokaty)

aktualne oproc.

[proc.]

mechanizm oproc.

okres

[miesiące]

Meritum Bank

(Lokata internetowa)

3,71-3,81%

WIBOR 6M1 + marża (1,0-1,1 pkt proc. w zależności od czasu trwania depozytu)

24/36

FM Bank PBP

(Lokata WIBOR Plus)

2,72-3,71%

WIBOR 6M1 + marża (0,01-1,0 pkt proc. w zależności od kwoty i czasu trwania depozytu)

12/24/36

Getin Online

(Lokata Prezesa)

3,61%

WIBOR 1M2 + marża (1 pkt proc.)

12

Santander Consumer Bank

(Direct Premium)

2,12-2,49%

WIBID 3M/6M/12M3 * mnożnik (0,85-0,97 w zależności od okresu odsetkowego)

12-120

Invest-Bank

(Lokata długoterminowa)

1,56%5

WIBID 1M6 * mnożnik 0,65

12/24/36/60/120

BGŻ

(Lokata WIBID)

0,91-1,14%

WIBID 1M/3M4 – marża (1,5/1,4 pkt proc. w zależności od czasu trwania depozytu)

3/6

Źródło: opracowanie własne. Stan na 13.09.2013 r.

 
1 – WIBOR 6M z dnia 27.06.2013 r., aktualizacja kwartalna.
2 – WIBOR 1M z dnia 30.08.2013 r., aktualizacja miesięczna.
3 – WIBID z poprzedniego dnia roboczego, aktualizacja kwartalna, półroczna lub roczna – w zależności od wariantu lokaty.
4 – WIBID 1M z dnia 29.08.2013 r.. WIBID 3M z dnia 30.05.2013 r., aktualizacja miesięczna/kwartalna.
5 – w przypadku niewypłacania odsetek przez rok bank dolicza bonusowe oprocentowanie 0,3 pkt proc.
6 – WIBID 1M średniomiesięczny.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.