IKZE po nowemu

prywatna emerytura z III filaru
fot. pixabay.com

Kwotowy zamiast procentowego limit wpłat oraz jasno określona stawka podatku – to najważniejsze zmiany, jakie zaczęły obowiązywać na IKZE. Dodajmy, że są to modyfikacje korzystne dla oszczędzających.

Wraz ze zmianą przepisów dotyczących OFE nowelizacji uległy również niektóre zasady dotyczące oszczędzania w III filarze. W szczególności chodzi o zapisy odnoszące się do indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego.

Zmiany w IKZE 

Najważniejsze zmiany w IKZE, które weszły w życie 15 stycznia br.:

 1. Roczny limit wpłat ustalono na poziomie 120 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (art. 13a ust.1 ustawy o IKE i IKZE). W tym roku wyniesie ono 3746 zł. Oznacza to, że w 2014 r. na IKZE można wpłacić 4495,20 zł.

  Wcześniej ograniczenie miało charakter procentowy. Każda osoba prowadząca działalność albo zatrudniona na umowę o pracę mogła zasilićlimit wpłat na IKZE w 2014 konto emerytalne 4 proc. swojej pensji brutto (podstawy wymiaru składki emerytalnej). Tyle też mogła odliczyć od dochodu, składając zeznanie podatkowe.
  W tej ostatniej kwestii nic się nie zmieniło: podstawę opodatkowania można pomniejszyć o kwotę przelaną na IKZE. Wystarczy ją wykazać podczas rozliczenia z fiskusem.

  W

  przypadku zdecydowanej większości podatników będą to pozycje: nr 29 w załączniku PIT/O oraz nr 105 w formularzu PIT-37).

 2. Podatek dochodowy od wypłat z IKZE wynosi 10 proc. (art. 30 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT).

  Do tej pory wypłata była opodatkowana na zasadach ogólnych obowiązujących w dniu wypłaty, czyli wg obecnego stanu 18 albo 32 proc. w zależności od pobieranej sumy, uzyskiwanych zarobków i progu podatkowego, do którego kwalifikował się oszczędzający. Problem był jednak w tym, że nikt nie potrafił przewidzieć (zagwarantować), jaka stawka będzie obowiązywać w przyszłości. Mogła np. wzrosnąć, co byłoby niekorzystne dla oszczędzających.

Podatki przy IKZE

Pamiętajmy, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 58b ustawy o PIT nie musimy płacić podatku od wypłat transferowych. Chodzi m.in. o przenoszenie środków między instytucjami prowadzącymi IKZE (gdy zmieniamy jedną na drugą, bo z tej pierwszej nie jesteśmy zadowoleni) oraz dziedziczenie pieniędzy po zmarłym, który wskazał nas jako osobę uprawnioną.

Dodajmy, że oszczędności przekazywane w ramach wypłat transferowych nie wliczają się do limitu wpłat. Jeśli więc w danym roku wykorzystamy dopuszczalny poziom zasileń, będziemy mogli otrzymać w spadku (np. po rodzicu) środki pochodzące z IKZE zmarłego.

Jeśli zechcemy wypłacić całość lub część środków przed 65. rokiem życia, od pobranej sumy zapłacimy 19-proc. podatek Belki. Będziemy też musieli wykazać ją w zeznaniu podatkowym (wliczyć do dochodu w roku, w którym podjęliśmy kwotę z konta).

 Opłacalność kont emerytalnych

Nowelizację przepisów odnoszących się do IKZE należy ocenić jako pozytywną. Dlaczego?

Powód 1.

Limit kwotowy dla większości podatników jest korzystniejszy niż procentowy.

Po pierwsze, jest bardziej egalitarny. W starym systemie można było wpłacić iZmiany w IKZE odliczyć od dochodu nie więcej niż 4 proc. pensji (górna granica to 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia). W 2013 r. maksymalna korzyść podatkowa wyniosła zatem 4231,20 zł. Żeby jednak móc skorzystać z takiej ulgi, trzeba było zarabiać 8815 zł brutto miesięcznie.

Po zmianie poziom zarobków nie ma znaczenia. Każdy, kto z tytułu uzyskiwanych dochodów podlega obowiązkowi odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, może przelać na IKZE 120 proc. średniej krajowej.

Po drugie, jest prostszy do zapamiętania i wyliczenia. Dotąd niektóre osoby zainteresowane IKZE miały problem z ustaleniem, jaką kwotą mo zasilić konto emerytalne i jaką korzyść podatkową im to przyniesie.

Powód 2.

Została ustalona konkretna wielkość zobowiązania na rzecz fiskusa. Nowa stawka sprawia, że uzyskiwana w momencie składania pita ulga podatkowa jest realna. Przecież 32-10 czy nawet 18-10 to więcej niż zero. Korzyść dla oszczędzającego jest więc wyraźna.

W starym systemie była pozorna, bo daninę na rzecz Urzędu Skarbowego jedynie odraczano w czasie. To, co odliczyliśmy tytułem wpłat, musieliśmy oddać po przejściu na emeryturę – w momencie pobiera świadczeń.

Wpłaty na IKZE a zwrot z urzędu skarbowego

Na jaki zwrot można liczyć dzięki wpłatom na IKZE? To zależy, w którym progu podatkowym się znajdujemy i na jakich zasadach rozliczamy z fiskusem:

 • przy 18-proc. stawce (I próg) maksymalny zwrot wyniesie 809 zł,
 • przy 19-proc. stawce (osoby prowadzące jednoosobową działalność) – 854 zł,
 • przy 32-proc. stawce (II próg) – 1438 zł.

Czy opisane zmiany zmotywują Polaków do dodatkowego odkładania na starość? Miejmy nadzieję.

Wedle ostatnich danych (czerwiec 2013, nowe mają zostać opublikowane do końca lutego) istniało 509 tys. IKZE, ale pieniądze wpłynęły zaledwie na 30 tys. z nich. W sumie zaoszczędziliśmy w ten sposób 80 mln zł… Dla porównania OFE (II filar) jeszcze w styczniu zarządzały 299 mld zł. Sęk w tym, że pieniądze tam zgromadzone – zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego – nie należą do ludzi odprowadzających składki.

Gdzie zatem założyć IKZE? Możesz wybierać spośród 33 firm. Zapoznaj się z naszym przeglądem ofert i rankingiem IKZE.

Odkładałeś na IKZE w ubiegłym roku? Sprawdź, jak wypełnić PIT, by odliczyć wpłaty od dochodu i zapłacić mniejszy podatek.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.