Kilka dni po redukcji stóp przez RPP już kilka instytucji dokonało korekt w swoich tabelach oprocentowania depozytów. Na największe cięcie zdecydował się BGŻ Optima. Skala obniżki okazała się tam dwukrotnie większa niż wynikałoby to z ruchu organu decyzyjnego NBP.
[more]
W środę (8 października) Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe, a dzień później kierownictwo BGŻ Optima poinformowało o redukcji oprocentowania standardowego na koncie oszczędnościowym z 2,5 do 1,5 proc., poczynając od 10 grudnia. W komunikacie zastrzegło jednak, że decyzja ta nie wyklucza możliwości przeprowadzania przez bank kolejnych promocji.
Mogło być drastyczniej
Obecnie stawka na rachunku BGŻ Optima wynosi 2,5 proc., a przy saldzie min. 150 tys. zł – 3 proc. (do 23 października). Oprocentowanie dla nowych, tj. wpłaconych po 25 sierpnia, środków (do 1 mln zł) to 3,5 proc. i obowiązuje do 25 listopada.
Bank może dowolnie kształtować wysokość odsetek. Czy jednak zmiana stóp na skalę dwukrotnie większą niż ruch ciała kolegialnego NBP jest uczciwa wobec klientów? BNP Paribas i Alior Bank obniżyły odsetki o 50 pkt bazowych (0,5 pkt proc.) – tyle, ile wyniosła redukcja RPP. Pozostałe podmioty z czołówki rankingu najlepiej oprocentowanych kont oszczędnościowych na razie nie zareagowały na posunięcie RPP.
– Oferowane przez nas oprocentowanie zawsze przekracza średnie rynkowe oprocentowanie w każdej grupie produktów. Dotychczasowe standardowe oprocentowanie jest znacznie wyższe niż w przypadku konkurencji. W porównaniu do największych banków oferta BGŻ Optima była lepsza o 100 do 150 punktów bazowych – wyjaśnia Marcin Jaskółka z biura prasowego banku. – Z komunikatu Rady wynika, że jeszcze w tym roku można spodziewać się kolejnych obniżek – dodaje.
Przedstawiciel banku powołuje się też na zapis w regulaminie. Stanowi on, że BGŻ Optima może skorygować wysokość odsetek w stopniu odpowiadającym trzykrotności obniżki stóp dokonanej przez organ decyzyjny NBP. – Skala zmiany mogła więc wynieść 1,5 pkt proc. Zdecydowaliśmy się jednak na łagodniejszą reakcję na ruch RPP.
Maciej Kusznierewicz
Dodaj komentarz