Banki zmniejszają odsetki na kontach oszczędnościowych

Kilka dni po redukcji stóp przez RPP już kilka instytucji dokonało korekt w swoich tabelach oprocentowania depozytów. Na największe cięcie zdecydował się BGŻ Optima. Skala obniżki okazała się tam dwukrotnie większa niż wynikałoby to z ruchu organu decyzyjnego NBP.

[more]

 

W środę (8 października) Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe, a dzień później kierownictwo BGŻ Optima poinformowało o redukcji oprocentowania standardowego na koncie oszczędnościowym z 2,5 do 1,5 proc., poczynając od 10 grudnia. W komunikacie zastrzegło jednak, że decyzja ta nie wyklucza możliwości przeprowadzania przez bank kolejnych promocji.

 

Mogło być drastyczniej

 

Obecnie stawka na rachunku BGŻ Optima wynosi 2,5 proc., a przy saldzie min. 150 tys. zł – 3 proc. (do 23 października). Oprocentowanie dla nowych, tj.redukcja oprocentowania kont oszczędnościowych wpłaconych po 25 sierpnia, środków (do 1 mln zł) to 3,5 proc. i obowiązuje do 25 listopada.

Bank może dowolnie kształtować wysokość odsetek. Czy jednak zmiana stóp na skalę dwukrotnie większą niż ruch ciała kolegialnego NBP jest uczciwa wobec klientów? BNP Paribas i Alior Bank obniżyły odsetki o 50 pkt bazowych (0,5 pkt proc.) – tyle, ile wyniosła redukcja RPP. Pozostałe podmioty z czołówki rankingu najlepiej oprocentowanych kont oszczędnościowych na razie nie zareagowały na posunięcie RPP.

Oferowane przez nas oprocentowanie zawsze przekracza średnie rynkowe oprocentowanie w każdej grupie produktów. Dotychczasowe standardowe oprocentowanie jest znacznie wyższe niż w przypadku konkurencji. W porównaniu do największych banków oferta BGŻ Optima była lepsza o 100 do 150 punktów bazowych – wyjaśnia Marcin Jaskółka z biura prasowego banku. – Z komunikatu Rady wynika, że jeszcze w tym roku można spodziewać się kolejnych obniżek – dodaje.

Przedstawiciel banku powołuje się też na zapis w regulaminie. Stanowi on, że BGŻ Optima może skorygować wysokość odsetek w stopniu odpowiadającym trzykrotności obniżki stóp dokonanej przez organ decyzyjny NBP. – Skala zmiany mogła więc wynieść 1,5 pkt proc. Zdecydowaliśmy się jednak na łagodniejszą reakcję na ruch RPP.

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.