Czy dożywotnio darmowe konto to nowy trend?

W ślad za Pocztowym również Getin Bank i BIZ Bank zaczęły oferować klientom rachunek z bezterminową gwarancją braku opłaty tytułem jego prowadzenia. Żeby jednak nie było zbyt różowo, podobnie jak konkurent stawiają warunek.

[more]

 

Tylko siedem (osiem – licząc z Nordeą, która została przejęta przez PKO BP) banków ma w ofercie bezwarunkowo darmowy rachunek osobisty. Znacznie więcej jest takich, które każą sobie płacić albo zwalniają z opłaty po spełnieniu przez klienta pewnych warunków, np. zasilanie konta określoną kwotą czy płacenie kartą.

 

Niższe zyski, wyższe opłaty 

 opłaty za konto

Banki zmuszają do kontrahentów do aktywności, gdyż na tym zarabiają (pieniądze na ROR-ze są praktycznie nieoprocentowane i można je pożyczyć na krótki termin innym instytucjom, a od każdej płatności plastikiem banki otrzymują prowizję od akceptanta).

Jednak do niedawna żadna z instytucji nie deklarowała, że kiedyś, za jakiś czas nie wprowadzi opłaty za konto. Innymi słowy: za miesiąc czy dwa (zgodnie z prawem o zmianach w taryfie należy informować z wyprzedzeniem) klient zainteresowany dalszym prowadzeniem rachunku przez daną instytucję może zostać postawiony przed wyborem: ponosisz kilkuzłotowe koszty tytułem prowadzenia ROR-u albo wypowiadasz umowę i odchodzisz.

Poprzez takie opłaty banki kompensują sobie malejące zyski spowodowane redukcją stawek interchange oraz kurczącą się marżą odsetkową (skutek malejących stóp procentowych).

 

Uwaga na gwiazdki

 

Poztowe Konto Zawsze DarmoweNiedawno Bank Pocztowy zaproponował coś nowego – konto darmowe przez cały czas, do końca jego prowadzenia (pakiet o nazwie: Pocztowe Konto ZawszeDarmowe). Do tego bez opłat również: przelewy i zlecenia stałe wykonywane przez internet, wypłaty z bankomatów własnych oraz PKO BP, BZ WBK i Cash4You, wypłaty w oddziałach Poczty Polskiej.

Warunek: do ROR-u trzeba zamówić kartę debetową. Jej użytkowanie kosztuje 5 zł miesięcznie, ale po wydaniu nią bezgotówkowo min. 300 zł prowizja jest zwracana.

Teraz śladami Pocztowego poszedł Getin Bank. Wszystkim nowym i tym z byłych klientów, którzy nie posiadali w nim rachunku podstawowego po 1 kwietnia br., proponuje dożywotnio bezpłatne konto (promocja: Getin Up za zero na zawsze). Do tego darmowe e-przelewy, internetowe zlecenia stałe i polecenia zapłaty oraz wypłaty z maszyn własnych i Euronetu.

Warunek jest taki sam jak u konkurencji: trzeba co miesiąc generować plastikiemGetin Up za zero na zawsze (albo poprzez aplikację do płatności mobilnych iKasa) obroty w wysokości min. 300 zł. W przeciwnym razie bank pobierze 9,99 zł. Promocja kończy się 28 lutego 2015 r., czyli do tego dnia można otwierać konto Getin Up, które może być bezterminowo bezpłatne.

Pamiętajmy też, że w Getinie nie sposób uniknąć prowizji za kartę (dotyczy plastików wydanych po 6 stycznia br.). Co najwyżej – przy odpowiednich wydatkach – można ją zmniejszyć do 2,99 zł miesięcznie. Wyjątkiem są studenci oraz karty do płatności telefonem (MasterCard NFC).

W segmencie klientów firmowych na taki manewr zdecydował się w ubiegłym tygodniu BIZ Bank (marka FM Banku PBP). Osoby prowadzące działalność, które między 15 października i 15 grudnia tego roku założą tam rachunek o nazwie BIZnes konto active , nigdy nie zapłacą za jego prowadzenie. Pozostali muszą wykonać choć jeden przelew do ZUS bądź US i utrzymać saldo min. 1 tys. zł w miesiącu. Ponadto do odwołania będą mogły korzystać z darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów w kraju i za granicą. Pierwsza karta debetowa do rachunku też jest bezwarunkowo bezpłatna.

Jak sądzicie, czy za tymi dwiema pójdą kolejne instytucje? Czy zaczną oferować dożywotnio bezpłatny ROR w zamian za spełnienie jakiegoś wymogu (wymogów)?

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.