Koniec Nordea Banku Polska

Nordea Bank w Polsce

W ostatni dzień października zacznie się trzydniowa fuzja prawna PKO BP z kupionym przezeń Nordea Bankiem. W efekcie tego procesu marka skandynawskiej instytucji zniknie z polskiego rynku. Na co muszą przygotować się jej klienci?

Kupno akcji skandynawskiego banku i powiązanych z nim firm — ubezpieczeniowej (Nordea TUnŻ) i leasingowej (Nordea Finance) – przez PKO BP ogłoszono wiosną tego roku. Lider polskiego rynku wydał na to 2,81 mld zł. Jednak na zgodę nadzoru trzeba było czekać do września.

Nordea Bank przejęty przez PKO BP

Teraz operacja przejmowania Nordei wchodzi w decydującą fazę. 31 października nastąpi fuzja prawna obu podmiotów. Wówczas zniknie marka „Nordea Bank Polska”.

Połączenie systemów informatycznych, tj. integracja operacyjna, zapowiadana jest na I półrocze 2015 r. Dla klientów byłej Nordei rodzi to pewne konsekwencje. Z nowych oddziałów (należących dotąd do PKO BP) będą mogli w pełni skorzystać dopiero po domknięciu fuzji operacyjnej. Do tego czasu w placówkach nowego właściciela będą mogli jedynie:

 • złożyć reklamację,
 • zastrzec dokumenty,
 • zgłosić utratę karty i nieuprawnione jej użycie.

Bez zmian po fuzji Nordei z PKO BP

W związku z integracją prawną PKO BP nie przewiduje większych utrudnień dla klientów Nordei. Nie zmienią się:

 • numery ich rachunków (ROR-ów, oszczędnościowych i do spłacania zobowiązań),
 • zasady korzystania z wydanych przez Nordeę kart debetowych i kredytowych – zachowają one ważność do końca widniejących na nich dat, a w dniach 31.10.-3.11. br. będą funkcjonować bez zakłóceń,
 • numery infolinii,
 • wyznaczeni doradcy i warunki obsługi w punktach byłej Nordei.

Zmiany dla klientów Nordea Banku w Polsce

 1. Wygląd placówek byłego Nordea Banku
  Po 1 listopada rozpocznie się zmiana ich oznakowania zewnętrznego i wewnętrznego, która potrwa do 13 listopada.
 2. Nazwy produktów
  Do obecnie istniejących zostanie dodany skrót „Adm.”,

  PKO BPnp. rachunek „Nordea Progres” stanie się „kontem oszczędnościowym Progres Adm.”.

 3. Adresy i nazwy serwisów bankowości elektronicznej
  System Netbank zostanie zastąpiony przez iPKONET, a logowanie do niego będzie odbywać się ze strony PKO BP (pkobp.pl) i www.ipkonet.pl. Podobnie stanie się z serwisem transakcyjnym dla klientów korporacyjnych. Zniknie Nordea eConnect, a w jego miejsce pojawi się PKO eConnect.
 4. Nazwa usługi płatności online
  Zamiast „Płać z Nordea” będzie „Płacę z iPKONET”.
 5. Oznaczenia bankomatów Nordea oraz ich ekrany informacyjne
  Tak jak do tej pory klienci obu instytucji będą mogli korzystać z urządzeń obu banków bez opłat.

Bank informuje również, że w związku z całą operacją nie planuje wysyłki e-maili do klientów. Oznacza to, że powinni oni traktować ewentualne wiadomości i komunikaty (poza tymi w systemie transakcyjnym) z prośbą o podanie danych dostępowych jako próby wyłudzenia.

Trudno się spodziewać, by po transakcji PKO BP pozostawił w ofercie prawdziwą perełkę Nordea Banku. Jest nią bezwarunkowo darmowy ROR z bezpłatnymi bankomatami i kartą (taryfa: Nordea Ulubione). Na razie nie wiadomo, jak długo obecni posiadacze będą się nim cieszyć.

Banki do przejęcia i zniknięcia

Z początkiem listopada Nordea Bank dołączy zatem do Kredyt Banku, Dominet Banku, Fortis Banku, Lukas Banku, Allianz Banku i AIG Banku Polska, które w ostatnich trzech latach znikały z rynku po wchłonięciu przez nowego właściciela.

Meritum BankWkrótce ich śladem może pójść BPH i Meritum Bank. Ten drugi trafił właśnie pod skrzydła Alior Banku. Transakcję musi jeszcze zatwierdz przez KNF. Natomiast kontrolująca BPH grupa General Electric ogłosiła, że analizuje możliwości sprzedaży posiadanych akcji banku (prawie 90 proc.).

Plotkuje się, że jego przejęciem zainteresowany jest Bank Pekao oraz BZ WBK. Jednak KNF zastrzega, że nowym inwestorem powinien zostać podmiot, który jeszcze nie prowadzi biznesu w naszym kraju. Poza tym potencjalny kupiec oraz kraj, z którego się wywodzi, powinni mieć odpowiedni rating. Nowy właściciel powinien także utrzymać odpowiednia płynność akcji BPH na warszawskiej giełdzie.

Losu marki Nordea na pewno nie podzieli za to brand BGŻ. Wydając zgodę na przejęcie tego banku przez BNP Paribas, nadzór zastrzegł, że w nowym podmiocie ma zostać zachowana pełna nazwa banku albo jego skrót.

Czytaj więcej o bankach, które w ostatnich latach wycofały się z Polski.


Maciej Kusznierewicz 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.