Płatności mobilne NFC w ING Banku Śląskim

Podmiot z lwem w logo to szósta instytucja, która umożliwia regulowanie należności telefonem w sposób zbliżeniowy. Wydaje się jednak, że ING niespecjalnie zależy na promowaniu nowej usługi, skoro już rozpoczął testy jej ulepszonej wersji. Stąd brak specjalnych zachęt dla klientów.

[more]

 

Grupa banków umożliwiających klientom dokonywanie płatności telefonem w technologii zbliżeniowej NFC powiększyła się do sześciu. Z początkiem grudnia do Raiffeisen Polbanku, mBanku, Getin Noble Banku, Eurobanku i Alior Banku dołączył ING Bank Śląski. Usługę tę świadczy we współpracy z Visą i Orange.

 

Bez włączania aplikacji

 

ING jest zatem drugą po mBanku instytucją, która zdecydowała się na mariaż z pomarańczowym operatorem na polu płatności NFC. Nowością jest jednak zintegrowanie modułu płatniczego Visy z aplikacją banku.

To sprawia, że klient chcący dokonać transakcji, musi tylko uruchomić antenępłatności mobilne NFC w ING NFC i przystawić smartfon do terminala. Nie musi każdorazowo uruchamiać oprogramowania ani nawet odblokowywać sprzętu. Należność zostanie wygenerowana automatycznie. Przy kwotach powyżej 50 zł trzeba ją jeszcze zaakceptować PIN-em – tak samo, jak przy operacjach wykonywanych zwykłą kartą zbliżeniową.

Klient ING chcący płacić zbliżeniowo telefonem musi mieć:

  • smartfon z modułem NFC i systemem Android (w przyszłym roku także Windows Phone 8.1) zgodny z aplikacją NFC Pass – obecnie 14 modeli pozwala zapisać w nich tzw. bezpieczny element, czyli funkcję płatniczą (listę znajdziesz na stronie orange.pl w zakładce telefony z NFC Pass); trwają testy kolejnych dziewięciu,

  • kartę SIM NFC – wydawana w salonach Orange (funkcję karty płatniczej instaluje się poprzez bankowość mobilną; aktywacja możliwa także poprzez bankowość internetową i na infolinii),

  • abonament w Orange,

  • konto osobiste w ING (otwórz Konto z Lwem Direct),

  • aplikację NFC Pass (w nowych telefonach jest już zainstalowana fabrycznie), którą przed zamówieniem karty płatniczej należy uruchomić przynajmniej raz.

Opłaty:

  • wydanie/zainstalowanie karty Visa NFC – 0 zł (trzeba liczyć się z kosztami wymiany karty SIM u operatora; dotyczy to zwłaszcza obecnych klientów, którym nie kończy się abonament),

  • użytkowanie karty Visa NFC– 7 zł/mc (chyba że dokona się płatności bezgotówkowych na min. 200 zł), do końca 2014 r. bank zwalnia z opłaty,

  • korzystanie z aplikacji NFC Pass – 0 zł,

  • abonament za ROR – 0 zł (bezwarunkowo dla Konta z Lwem Direct)

Choć karta Visa NFC ma charakter wirtualny, można nią dokonać operacji gotówkowych – konkretnie wypłacić pieniądze z bankomatu. Dotyczy to jednak tylko maszyn własnych banku wyposażonych w odpowiedni moduł. Obecnie takich urządzeń jest 270.

 

Bez bonusów

 

Ci, którzy z okazji uruchomienia płatności mobilnych NFC w ING Banku Śląskim liczyli na jakieś bonusy, rozczarują się. Odmiennie do konkurentów instytucja zarządzana przez Małgorzatę Kołakowską nie przewiduje żadnych specjalnych zachęt.

Aplikacja NFC Pass od OrangeTrudno bowiem za taką uznawać konkurs z szansą na wygranie zwrotu wydatków (max 1 tys. zł) opłaconych kartą Visa NFC do końca lutego 2015 r. By wziąć w nim udział, trzeba dokonać choć jednej transakcji telefonem i wymyślić hasło promujące płatności mobilne, a bank z nadesłanych prac wybierze sto, które nagrodzi.

Być może brak promocji wynika z faktu, że bank uczestniczy już w testach nowej technologii płatności mobilnych – HCE (Host Card Emulation). Rozwiązanie, które na skalę komercyjną wdrożył niedawno Bank Pekao, jest wygodniejsze dla użytkownika. Nie zmusza go bowiem do wymiany karty SIM ani wiązania się abonamentem z żadnym telekomem. W tym modelu dane karty płatniczej zapisywane są bowiem na serwerach banku.

Wdrożeniem standardu HCE zainteresowanych jest jeszcze osiem innych podmiotów. Z kolei nad udostępnieniem płatności mobilnych NFC zastanawia się Plus. Zatem niebawem ta opcja może pojawić się w Plus Banku.

 

 

Płatności mobilne NFC w Polsce

 

W Polsce pojawiły się pod koniec października 2012 r. w Raiffeisen Polbanku. Z czasem udostępniały je kolejne podmioty. Jednak do dziś nie jest to zbyt popularne rozwiązanie. Liczba aktywnych użytkowników to kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy osób.

Płatności mobilne NFC w Polsce

 

Maciej Kusznierewicz 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.