Rekordowy Respect Index

Indeks Spółek Odpowiedzialnych GPW po raz pierwszy w pięcioletniej historii rozrósł się do 24 spółek. Najliczniejszą reprezentację ma w nim branża finansowa, a dwóch jej przedstawicieli notowanych jest od początku zestawienia.

[more]

 

Od dziś (22 grudnia) obowiązuje uaktualniony skład Respect Index. To już ósma edycja przygotowywanego przez GPW, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i Deloitte zestawienia notowanych na polskiej giełdzie podmiotów, które w swojej działalności stosują dobre praktyki z zakresu ESG (środowisko, społeczeństwo, ekonomia).

 

Handlowy i ING od początku

 

Tym razem znalazły się w nim 24 firmy – najwięcej w historii indeksu sporządzanego od 2009 r. Poprzednio rekordowy skład liczył 23 spółki i obowiązywał w czwartej oraz siódmej edycji.

Po raz pierwszy do grona przedsiębiorstw prowadzących biznes przejrzyście i odpowiedzialnie zakwalifikowano Energę i zajmujący się produkcją zamocowań Rawlplug. Po rocznej przerwie do wykazu wróciła Bogdanka. Wypadły zaś Netia i Rafako.

Najliczniej reprezentowaną w Respect Index branżą są finanse. Drugi raz z rzędu ma ona siedmiu przedstawicieli: BPH, Bank Millennium, BZ WBK, GPW, PZU, Bank Handlowy i ING Bank Śląski. Warto dodać, że dwie ostatnie notowane są od początku istnienia wskaźnika. Kolejny sektor (produkcja energii) ma pięciu członków.

Indeks Spółek Odpowiedzialnych ma nie tylko charakter prestiżowy, ale też dochodowy. Jego wartość może stanowić dla inwestorów wskazówkę, konkretną wartość merytoryczną. Od pierwszego notowania jego wycena wzrosła o 70 proc., czyli dwa razy więcej niż indeks szerokiego rynku (WIG). Dzisiaj wartość rynkowa firm z tego zestawienia wynosi prawie 90 mld zł.

 

Wartość Respect Index 

wartość Respect Index 

Na podstawie naszych ostatnich kontaktów ze światowymi inwestorami mogę powiedzieć, że jest z ich strony coraz większe zainteresowanie spółkami prowadzącymi działalność w sposób odpowiedzialny. Potwierdzają to też prowadzone na świecie badania. Cieszę się, że Respect Index również przyciąga coraz większą uwagę emitentów – mówi prezes GPW, Paweł Tamborski.

 

Metodologia

 

Skład zestawienia sporządzany jest na podstawie trójetapowego badania. Najpierw GPW i SEG oceniają płynność spółek. Następnie na podstawie publikowanych przez nie informacji organizatorzy analizują ich postępowanie w wybranych aspektach działalności, tj. przestrzegania ładu korporacyjnego, ładu informacyjnego i relacji z inwestorami oraz w zakresie standardów związanych z czynnikami środowiskowymi, społecznymi i ekonomicznymi. Na końcu Deloitte przeprowadza audyt ankiet wypełnionych przez uczestników badania.

Przy sporządzaniu indeksu pod uwagę brane są akcje w wolnym obrocie. Gdy liczba uczestników jest mniejsza niż 20, wagi największych spółek są ograniczane do 25 proc. W pozostałych przypadkach – do 10 proc.

 

Maciej Kusznierewicz 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.