Emerytura – jak oszczędzać?

Jak sprawić, by długo wyczekiwany odpoczynek na emeryturze nie przeszedł w nudę i rutynę? Jak zgromadzić dochód, który po zakończeniu aktywności zawodowej pozwoli na odrobinę szaleństwa czy zapomnienia? W jaki sposób stworzyć sobie zaplecze finansowe, które pozwoli wyjechać co jakiś czas choćby na wycieczkę lub wczasy?

[more]

Artykuł sponsorowany ING TFI S.A. 

 

W czasie przebywania na emeryturze dobrze byłoby czuć się jak podczas urlopu. Niestety, taki odpoczynek bardzo często wiąże się z kosztami. Dlatego dobrze już wcześniej o tym pomyśleć i zacząć odkładać pieniądze na przyszłość.

 

Świadczenie emerytalne zwolnione z podatku

 

Gromadzenie środków na przyszłą emeryturę umożliwia nam indywidualne konto emerytalne, które w skrócie zwane jest IKE. Posiadacz takiego konta może wybrać jeden z kilku sposobów oszczędzania. Do tych metod należą m.in.:indywidualne konto emerytalne w ING TFI

  • lokata bankowa,

  • fundusze inwestycyjne,

  • ubezpieczenie kapitałowe,

  • samodzielne inwestowanie na giełdzie.

Konta emerytalne oferowane są przez banki, ale także towarzystwa ubezpieczeniowe oraz domy maklerskie.

Co najważniejsze: dochód, który gromadzi się na takim rachunku, jest zwolniony z podatku od zysków kapitałowych (zwanego podatkiem Belki), który wynosi aż 19 procent. Jedynym warunkiem skorzystania ze zwolnienia podatkowego jest wypłata pieniędzy z IKE po ukończeniu 60 lat lub po ukończeniu 55 lat i osiągnięciu uprawnień emerytalnych.

Istnieją również ograniczenia rocznych wpłat na indywidualne konto emerytalne. Limity te zmieniają się. I tak w 2008 r. maksymalna kwota, jaką można było zasilić IKE, wynosiła 1,5-krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Obecnie jest to trzykrotność średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto. W 2015 r. na IKE można zatem przelać 11877 zł.

IKE to dobry pomysł na lepszą emeryturę. Należy myśleć o przyszłości i o tym, w jaki sposób ją polepszyć. Podjęte odpowiednio wcześnie i przemyślane decyzje owocują, a do tego pozwalają zebrać bogate żniwo. Jeżeli będziemy odkładać pieniądze na indywidualnym koncie emerytalnym, to jesień życia może okazać się okresem wspaniałej zabawy i nieustającym urlopem wypoczynkowym.

 

Artykuł sponsorowany ING TFI S.A. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.