Emerytura — jak oszczędzać?

emerytura z ZUS a prywatne emerytury
fot. pixabay.com

Jak sprawić, by długo wyczekiwany odpoczynek po zakończeniu aktywności zawodowej nie przeszedł w nudę i rutynę? Jak zgromadzić dochód, który na starość pozwoli na odrobinę szaleństwa czy zapomnienia? Dowiedz się, czym jest IKE i jak działa prywatna emerytura bez podatku.

Materiał zewnętrzny

 W czasie przebywania na emeryturze dobrze byłoby czuć się jak podczas urlopu. Niestety, taki odpoczynek bardzo często wiąże się z kosztami. Dlatego dobrze już wcześniej o tym pomyśleć i zacząć odkładać pieniądze na jesień życia. Wówczas emerytura będzie upływać nieco przyjemniej.

IKE to emerytura bez podatku  

Gromadzenie środków na jesień życia umożliwia nam indywidualne konto emerytalne. W skrócie określa się je jako IKE. Właściciel takiego rachunku może wybrać jeden z kilku sposobów oszczędzania.

Do wyboru ma:indywidualne konto emerytalne w ING TFI

  • depozyt w banku [zobacz najlepsze konta IKE w formie konta oszczędnościowego],
  • fundusze inwestycyjne zwykłe oraz zarządzane przez PTE,
  • ubezpieczenie kapitałowe,
  • samodzielne inwestowanie na giełdzie,
  • obligacje skarbu państwa.

Konta emerytalne oferowane są przez banki oraz towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Prowadzą je również firmy ubezpieczeniowe oraz domy maklerskie i powszechne towarzystwa emerytalne.

Co najważniejsze: dochód, który gromadzi się na takim rachunku, jest zwolniony z podatku od zysków kapitałowych (zwanego podatkiem Belki), który wynosi aż 19 proc. Jedynym warunkiem skorzystania ze zwolnienia podatkowego jest wypłata pieniędzy z IKE po ukończeniu 60 lat lub po ukończeniu 55 lat i osiągnięciu uprawnień emerytalnych.

Istnieją również ograniczenia co do rocznych wpłat na indywidualne konto emerytalne. Limity te zmieniają się. I tak w 2008 r. maksymalna kwota, jaką można było zasilić IKE, wynosiła 1,5-krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Obecnie jest to trzykrotność średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto. W 2015 r. na IKE można zatem przelać 11877 zł.

IKE to lepsza emerytura. Należy myśleć o przyszłości i o tym, w jaki sposób ją polepszyć. Podjęte odpowiednio wcześnie i przemyślane decyzje owocują, a do tego pozwalają zebrać bogate żniwo. Jeżeli będziemy odkładać pieniądze na indywidualnym koncie emerytalnym, to jesień życia może okazać się okresem wspaniałej zabawy i nieustającym urlopem wypoczynkowym.


 ING TFI

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.