Najlepsze lokaty – tylko w promocji

Konto oszczędnościowe bez ROR Moje cele mBanku
fot. pixabay.com

Przeciętne oprocentowanie depozytów terminowych spadło w okolice 2 proc. w skali roku. Choć można znaleźć okazje, to z reguły najlepsze lokaty dostępne dla nielicznych i obwarowane warunkami.

Oszczędzanie na lokatach należy do najprostszych i przez to najpopularniejszych sposobów odkładania nadwyżek finansowych. Wedle danych NBP na depozytach terminowych trzymamy przeszło 294 mld zł (a na rachunkach bieżących, czyli ROR-ach i kontach oszczędnościowych – kolejne 263 mld zł).

Suma ta rośnie od września 2013 r. Dzieje się tak mimo mizernej oferty. Jak podaje NBP, średnie oprocentowanie wynosi 2,4 proc. w skali roku.

Należy jednak pamiętać o panującej od lipca 2014 r. deflacji, która nominalnie podnosi wartość oszczędności. Innymi słowy: lokata na 2,5 proc. przy deflacji -1 proc. daje w sumie 3,5 proc. zysku brutto (przed podatkiem), a lokata na 6 proc. przy inflacji 3 proc. generuje 3 proc. zysku brutto.

Najlepsze lokaty dostępne dla wybranych

Mimo to dla wielu osób obecny poziom odsetek na produktach oszczędnościowych Najlepsze lokaty w bankachjest nie do przyjęcia. Problem w tym, że próżno szukać naprawdę zyskownych lokat. Jeśli już występują, to tylko w promocjach skierowanych do nowych klientów.

Innymi słowy: bank obiecuje relatywnie wysoki procent tylko tym, którzy jeszcze albo aktualnie nie korzystają z jego usług. Reszta musi obejść się smakiem albo… szukać okazji gdzie indziej. Przygotowaliśmy więc zestawienie najwyżej oprocentowanych lokat promocyjnych.

Uwaga! Niektóre z nich wymagają również otwarcia konta. Z reguły mają też krótki okres zapadalności (to raczej źle, gdy rynek spodziewa się obniżek stóp procentowych) i niski limit kwot, jakie można na nie wpłacić. Plusem jest to, że można je założyć przez internet.

Masz większe środki? Nic nie stoi na przeszkodzie, byś otworzył kilka lokat w różnych instytucjach i w ten sposób rozlokował znaczną kwotę (gwarancje BFG obejmuję depozyty do równowartości 100 tys. euro, czyli ok. 415 tys. zł).

Najwyżej oprocentowane lokaty bankowe – dla nowych klientów

bank

(nazwa lokaty)

proc.

na jak długo

[miesiące]

max kwota

[zł]

wymagany

ROR

Deutsche Bank(db Lok@ta)

5%

2

10.000

tak

Meritum Bank(Lokata Start)

4,5%

2

10.000

tak

BGŻ Optima(Lokata Bezkarna)

4%

3

20.000

nie

Idea Bank(Lokata Happy) 

4%

3

10.000

nie

Noble Bank1(Lokata na otwarcie II)

4%

2

200.000

tak

Getin Online(Lokata na Start)

4%

2

10.000

nie

Bank Smart

(Smart lokata na powitanie)

4%

1|2

10.000

nie

mBank

(mLokata na wejście)

4%

3

10.000

tak

Lion’s Bank2

(Lokata Welcome)

3,5%

1|3

1.000.000

nie

Źródło: opracowanie własne. Stan na 14.03.2015 r.
1 – Noble Bank to mark bankowości prywatnej Getin Banku
2 – Lion’s Bank to marka bankowości prywatnej Idea Banku; minimalna kwota depozytu – 100 tys. zł; zakładając lokatę w oddziale, można uzyskać oprocentowanie 3,6%

Dla wszystkich klientów, także dotychczasowych, dostępne są:

  • 80-dniowa lokata w Toyota Banku (3,75 proc., limit to 7 tys. zł, ale można założyć aż siedem takich depozytów, tylko że wymagane jest konto osobiste); dokładnie prześwietlaliśmy ją tutaj;
  • 125-dniowa lokata w T-Mobile Usługach Bankowych (3,4 proc., limit to 50 tys. zł, wymagany ROR);
  • Lokata Mobilna w Raiffeisen Polbanku – zakładana tylko z poziomu aplikacji mobilnej na smartfonie lub tablecie (4 proc., 3 miesiące, limit 10 tys. zł, wymagany ROR),
  • Lokata mobilna w Getin Banku/Getin Online – warunki jw.

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.