SKOK Kujawiak z zarządcą komisarycznym

SKOK Kujawiak z Włocławka

Nadzór finansowy odwołał zarząd czwartej pod względem wielkości kasy pożyczkowej i ustanowił w niej komisarza. Ma on za zadanie wyprowadzić SKOK Kujawiak na prostą. Historia pokazuje, że szanse powodzenia planu naprawczego są niewielkie.

KNF wprowadza zarządcę komisarycznego tam, gdzie dzieje się źle. Dokładna sytuacja w SKOK-u Kujawiak nie jest znana. Wedle danych za 2013 r. spółdzielnia dysponowała aktywami w wysokości 239 mln zł. To dawało jej pozycję nr 7 w sektorze SKOK. Po upadku Wspólnoty i Wołomina oraz przejęciu św. Jana i Kopernika SKOK Kujawiak stał się nr. 4: za Stefczykiem, Chmielewskim i Wesołą.

Poprawa efektywności i usunięcie nieprawidłowości w SKOK-u Kujawiak

Zadaniem komisarza, którym została Jadwiga Wolak-Rejthar, jest opracowanie planu naprawczego, który będzie zmierzać do wzrostu efektywności spółdzielni i poprawy istniejących w niej standardów zarządzania ryzykiem. Komisarz ma też przygotować sprawozdanie finansowe, które następnie zbada biegły rewident, oraz usunąć stwierdzone przez kontrolerów KNF nieprawidłowości.

Profesjonalny doradca kredytowy i sprzedawca funduszy Amundi TFI
fot. materiały reklamowe

Jak zapewnia nadzór w komunikacie, ustanowienie zarządcy komisarycznego nie wpływa na sposób funkcjonowania SKOK-u Kujawiak. Będzie on świadczyć usługi w dotychczasowym zakresie.

Postanowienie KNF ma za to swoje konsekwencje dla zarządu włocławskiej Kasy, czyli Leszka Wójcika, Jerzego Kotuły i Władysława Słobody. Zostali oni odwołani z mocy prawa. Wygasły udzielone przez nich pełnomocnictwa i prokury.

Warto wspomnieć, że już latem 2014 r. prezes SKOK-u Kujawiak nie otrzymał od nadzoru zgody na dalsze sprawowanie swojej funkcji. Podobny zakaz otrzymali szefowie kilkunastu innych Kas.

Wprowadzenie komisarza skutkuje również zawieszeniem uprawnień innych organów spółdzielni. Teraz o wszystkim, poza zmianą statutu Kujawiaka, będzie decydować osoba powołana przez KNF.

Komisarz w kasie pożyczkowej jak pocałunek śmierci

Ustanowienie przez nadzór finansowy zarządcy komisarycznego w SKOK-u Kujawiak jest szóstym takim przypadkiem w historii. Żaden nie zakończył się happy endem.

KNF logo

Wcześniejsze dotyczyły SKOK-u im. św. Jana z Kęt, SKOK-u Kopernik, SKOK-u Wspólnota, SKOK-u Wołomin oraz SKOK-u Wesoła. Pierwsze cztery już nie istnieją.

Wobec ostatniego toczy postępowanie w sprawie jego przejęcia przez bank. Trwają negocjacje zainteresowanych z KNF-em i BFG. Wiadomo, że jednym z chętnych jest PKO BP, który otrzymał już od UOKiK-u zgodę na transakcję.

Wkrótce można spodziewać się kolejnych decyzji o wprowadzeniu komisarza. Państwowy regulator prowadzi 26 takich postępowań.

SKOK Kujawiak powstał w 1996 r. Początkowo zrzeszał tylko pracowników Zakładów Azotowych Włocławek. Później, poprzez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Kujawskiej, mógł do niego wstąpić każdy. Obecnie spółdzielnia skupia 29 tys. członków, głównie z Kujaw i Pomorza, choć ma też oddziały (w sumie 34) w Wielkopolsce, na Mazowszu i w woj. łódzkim.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.