Banki nie garną się do otwierania IKZE

Na IKZE prowadzonym w formie konta oszczędnościowego można obecnie zarobić niespełna 2 proc. w skali roku. Na domiar złego taki rachunek prowadzi tylko osiem banków, z tego zaledwie jeden działający na terenie całego kraju.

[more]

 

Powoli zbliża się koniec roku. To czas, by pomyśleć o uldze na IKZE. Jeśli chcemy z niej skorzystać przy najbliższym rozliczeniu z fiskusem, powinniśmy zasilić rachunek najpóźniej 31 grudnia (limit na ten rok to 4750,80 zł). W ten sposób nabędziemy prawo do dokonania odliczenia wpłaconej kwoty od dochodu wykazanego w deklaracji podatkowej za 2015 r.

 

Na emeryturę w banku spółdzielczym

 

Oprocentowanie IKZE w banku

IKZE prowadzone są w różnej formie. Jedną z nich jest konto oszczędnościowe. Pod taką postacią indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego można założyć w jednym z ośmiu banków: siedmiu spółdzielczych (Nadarzyn, Sieradz, Skórcz, Gryfino, Człuchów, Warmiński Bank Spółdzielczy, ESBANK w Radomsku) i jednym komercyjnym (ING).

W efekcie dostęp do w miarę atrakcyjnej oferty jest znacznie utrudniony. W najlepszej sytuacji znajdują się mieszkańcy mniejszych miejscowości i tylko z wybranych regionów, bo tam funkcjonują instytucje uwzględnione w naszym zestawieniu. To nie zmienia się od dłuższego czasu.

Obecnie średnie oprocentowanie IKZE wynosi 1,97 proc. w skali roku, czyli niewiele więcej niż na zwykłym koncie oszczędnościowym (1,4-1,7 proc. w zależności od salda). Trzeba jednak zauważyć, że zyski na tym ostatnim podlegają podatkowi Belki (19 proc.), z których dochody z IKZE są zwolnione – w przypadku wypłaty środków po nabyciu uprawnień emerytalnych (ukończenie 65 lat).

W porównaniu do sierpniowego notowania przeciętne oprocentowanie IKZE wzrosło o… 0,02 pkt proc. To efekt minimalnej zwyżki stawki WIBID 3M, z którą są powiązane oferty trzech instytucji. W pięciu pozostałych wysokość proponowanych odsetek nie zmieniła się.

Najwięcej powodów do zadowolenia mają klienci banków spółdzielczych w Nadarzynie i Sieradzu. Tam stawki na IKZE znacznie przekraczają rynkową średnią, gdyż wynoszą – odpowiednio: 4 i 3,25 proc.

 

IKZE w banku

l.p.

bank

stawka

zasady oprocentowania

kapitalizacja

konieczny ROR

1.

Bank Spółdzielczy w Nadarzynie

4%

decyduje bank

kwartalna

nie

2.

Bank Spółdzielczy w Sieradzu

3,25%

redyskonto weksli NBP + 1,5 pp.

kwartalna

nie

3.

Bank Spółdzielczy w Skórczu

2,21%

WIBID 12M (średnia z maja, czerwca i lipca) + 1 pp. x współczynnik zależny od stażu klienta*

roczna

nie

4.

Bank Spółdzielczy w Gryfinie

1,67%

WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x współczynnik zależny od stażu klienta**

kwartalna

nie

5.

Bank Spółdzielczy w Człuchowie

1,37%

WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x 0,9

kwartalna

 

6.

Warmiński Bank Spółdzielczy***

1,29%

WIBID 3M (średnia z poprzedniego kwartału) x 0,85

roczna

nie

7.

ESBANK

1%****

decyduje bank

miesięczna

nie

8.

ING Bank Śląski

1%*****

decyduje bank

miesięczna

nie

Źródło: opracowanie własne. Stan na 4.11.2015 r.
1 – do 12 miesięcy od otwarcia konta współczynnik wynosi 0,85; 13-24 miesiące – 0,9; 25-60 miesięcy – 0,95, powyżej 60 miesięcy – 1,0.
2 – do 12 miesięcy od otwarcia konta współczynnik wynosi 1,1; 13-24 miesiące – 1,12; 25-60 miesięcy – 1,15, powyżej 60 miesięcy – 1,3.
3 – obowiązek wpłat min. 50 zł w każdym półroczu
4 – rośnie wraz z saldem (pierwszy próg to 30 tys. zł, max – 1,4 proc. przy 250 tys. zł)
5 – przy saldzie pow. 100 tys. oprocentowanie wzrasta do 1,05 proc.

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.