W 2015 r. lokaty lepsze od funduszy i giełdy

W ubiegłym roku na depozytach bankowych można było zarobić średnio 2 proc. To kilka razy więcej niż wypracowały najpopularniejsze i najbezpieczniejsze rodzaje funduszy. Z największego zysku cieszyć się mogą posiadacze dolarów i funtów.

[more]

 

Od prawie trzech lat stopy procentowe w Polsce są na historycznie niskim poziomie (w marcu 2013 r. cena pieniądza zeszła na poziom wcześniej nienotowany i od tamtej pory tylko pogłębia minima). To sprawia, że zwolennicy bezpiecznego oszczędzania przeżywają trudne chwile. Albo muszą się pogodzić z małymi zyskami z lokat, albo spróbować innych form pomnażania pieniędzy, czyli wystawić się na ryzyko.

 

Bez szału, ale na plusie

 

Pocieszeniem może być dla nich fakt, że w ubiegłym roku te bardziej ryzykowne od depozytów bankowych instrumenty w większości wygenerowały straty. Zysk z lokat i funduszyStraciły osoby lokujące pieniądze w akcjach (prawie 10 proc.), większość rodzajów funduszy i złocie (niespełna 11 proc.). Względne powody do zadowolenia mają ci, którzy wybrali konserwatywne podejście do finansów, czyli posiadacze lokat i obligacji skarbowych.

Średnie oprocentowanie lokat rocznych zakładanych w styczniu 2015 r. przewyższało stopę zwrotu wypracowaną przez najpopularniejszą na polskim rynku kategorię funduszy inwestycyjnych, tj. fundusze dłużne. Te pierwsze miały kupon w wysokości 2 proc., drugie zarobiły statystycznie od trzech do sześciu razy mniej (polskie uniwersalne +0,66 proc., a polskie skarbowe +0,35 proc.).

Fundusze mieszane, które stanowią drugi najchętniej wybierany przez polskich klientów rodzaj jednostek uczestnictwa, zakończyły rok na minusie. Przeciętnie było to od -2,41 (stabilnego wzrostu) do -5,1 proc. (zrównoważone).

Porównywalne do lokat bankowych pod względem ryzyka fundusze gotówkowe i pieniężne zakończyły ubiegły rok zyskiem. Wyniósł on 1,42 proc., czyli był o ponad 1/3 gorszy od zarobku na depozytach.

 

Kto ryzykuje, ten (nie zawsze) ma

 

Najlepiej spisały się niszowe fundusze, które są wybierane przez nielicznych. Podmioty zbiorowego inwestowania lokujące kapitał w firmach zajmujących sięZyski z lokat większe niż z giełdy odzyskiwaniem należności zarobiły średnio ponad 6 proc. Jednostki uczestnictwa funduszy sekurytyzacyjnych ma w portfelu co 50. osoba, która wpłaciła pieniądze do TFI. Dwa razy lepiej od lokat (+4,11 proc.) spisały się też fundusze absolutnej stopy zwrotu, które wybiera co 20. klient TFI.

Najwyższe stopy zwrotu w 2015 r. wypracowały czołowe waluty oraz akcje najmniejszych spółek notowanych na GPW. Ten, kto kupił 1 stycznia zeszłego roku dolary amerykańskie lub funty brytyjskie, po roku był bogatszy o ok. 10 proc. Podobnym zarobkiem cieszyli się posiadacze papierów firm zaliczanych do indeksu sWIG80.

Za to najwięcej stracili inwestorzy, którzy kupili walory największych przedsiębiorstw na warszawskim parkiecie (-1/5) oraz złoto (-1/10). Na domiar złego od początku br. WIG20 nadal słabnie, natomiast notowania kruszcu się ustabilizowały.

 

Na czym można było zarobić w 2015 r.

aktywo

zysk/strata w 2015 r. [proc.]

akcje (WIG)

-9,62%

akcje (WIG20)

-19,72%

akcje (mWIG40)

+2,4%

akcje (sWIG80)

+9,11%

obligacje skarbowe 2-letnie

+2%

obligacje skarbowe 3-letnie*

+2,08%

obligacje skarbowe 4-letnie

+2,6%

lokaty roczne

+2%

fundusze gotówkowe i pieniężne

(uniwersalne)

+1,42%

fundusze dłużne polskie skarbowe

+0,35%

fundusze dłużne polskie

(uniwersalne)

+0,66%

fundusze akcji polskich

(uniwersalne)

-5,62%

fundusze nieruchomości

(uniwersalne)

-2,9%

fundusze sekurytyzacyjne

(uniwersalne)

+6,14%

fundusze mieszane polskie stabilnego wzrostu

-2,41%

fundusze mieszane polskie zrównoważone

-5,1%

fundusze absolutnej stopy zwrotu

(uniwersalne)

+4,11%

fundusze ochrony kapitału polskie

(uniwersalne)

-1,36%

złoto (Gold Future) w dolarach

-10,78%

złoto w złotówkach

-1,33%

euro

-0,5%

dolar USD

+10,9%

funt szterling

+4,8%

frank szwajcarski

+9,99%

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych: stoq.pl, obligacjeskarbowe.pl, Comperia Analytics, analizy.pl

* – średnia arytmetyczna z dwóch półroczy (2,4 i 1,77 proc.)

 

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.