SKOK Jowisz na razie nie zbankrutuje

SKOK Jowisz z Czeladzi

Borykająca się z poważnymi problemami finansowymi kasa pożyczkowa z Czeladzi zostanie dokapitalizowana przez Kasę Krajową, która w sektorze spółdzielczym pełni funkcję centrali. To dość zaskakująca decyzja.

Dziś (7 kwietnia) państwowy regulator ogłosił, że w związku z wnioskiem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo–Kredytowej nadzorca wyznaczył Kasie Krajowej termin na dokapitalizowanie SKOK-u Jowisz. To oznacza, że Kasa z Czeladzi nie upadnie, co do tej pory było bardzo prawdopodobne.

Nowa okoliczności sprzyjające SKOK-owi Jowisz

Na razie szczegóły nie są znane. Łukasz Dajnowicz z UKNF powołując się na tajemnicę zawodową, odmówił odpowiedzi na pytania bloga Obiektywne Finanse. Nie wiadomo więc, o jaką kwotę chodzi i do kiedy ma zostać uregulowana. Jak będą rozstrzygnięcia, będziemy informować – uciął przedstawiciel regulatora.

SKOK Jowisz z Czeladzi

Przypomnijmy, że z powodu fatalnej sytuacji finansowej SKOK-u z Czeladzi i brakiem perspektyw na jej poprawę 15 marca br. KNF wszczął postępowanie w sprawie przejęcia Kasy Jowisz przez bank. Potencjalnie zainteresowanym wyznaczył termin do 29 marca na wyrażenie swej woli.

Jednak mimo upływu terminu ze strony nadzorcy nie było żadnego komunikatu w tej sprawie. Rzecznik KNF dopytywany o przyczyny takiego stanu rzeczy wskazał na „nową okoliczność”, ale ze względu na tajemnicę zawodową szczegółów nie zdradził.

Niespodziewany zwrot w sprawie SKOK-u Jowisz

Niespodziewanie do gry włączyła się Kasa Krajowa, choć wcześniej odmówiła zarządcy komisarycznemu SKOK-u Jowisz udzielenia pożyczki z Funduszu Stabilizacyjnego. Takiego wsparcia nie udzieliła też kasom pożyczkowym, które w ciągu ostatnich dwóch lat albo zbankrutowały (Wspólnota, Wołomin, Kujawiak, Polska), albo trafiły pod skrzydła banków (św. Jana z Kęt, Kopernik, Wesoła, Wyszyńskiego).

Udzielenie pomocy stabilizacyjnej poszczególnym kasom zależy przede wszystkim od przedstawienia przez nie wiarygodnych programów naprawczych. Dotyczy to także kas, w których Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarządców komisarycznych. Zatem to od działań zarządców komisarycznych zależy, czy umożliwią one udzielenia kasom pomocy stabilizacyjnej – tłumaczy rzecznik Kasy Krajowej Andrzej Dunajski. 


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.