Upada SKOK Skarbiec, do akcji wkracza BFG

W związku z wyczerpaniem formalnych możliwości uratowania kasy pożyczkowej z Piekar Śląskich jej działalność została zawieszona przez KNF, a w sądzie znalazł się wniosek o bankructwo. Dzięki temu deponenci odzyskają prawie 97 mln zł.

[more]

 

Jak wynika z komunikatu KNF, w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej Skarbiec źle się działo przynajmniej od trzech lat. Jej fundusze własne pozostawały poniżej wymaganego prawem poziomu (1 proc. w relacji do aktywów) od czerwca 2013 r.

Właśnie w celu poprawy kondycji finansowej tej kasy pożyczkowej państwowy regulator ustanowił w niej w październiku 2015 r. zarządcę komisarycznego. Jednak dziś wiadomo, że plan ten się nie powiódł.

Upadłość SKOK-u Skarbiec 

Głęboka niewypłacalność SKOK-u Skarbiec

 

Bilanse SKOK-u Skarbiec systematycznie się pogarszały. W momencie ustanowienia w nim komisarza kasa kredytowa miała współczynnik wypłacalności na poziomie -60 proc. Na koniec maja br. wskaźnik ten spadł do -81 proc. Do tego dochodzi strata w wysokości -47 mln zł. Wniosek jest prosty: aktywa spółdzielni z Piekar Śląskich nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań.

Teoretycznie istniało kilka sposobów na uratowanie SKOK-u Skarbiec. Jednak w praktyce pole manewru było ograniczone. Dlaczego?

Po pierwsze, Kasa Krajowa, czyli centrala systemu spółdzielczego, odmówiła pożyczki z funduszu stabilizacyjnego. Stało się tak, gdyż Kasa Krajowa nie zaakceptowała programu naprawczego przedstawionego przez komisarza.

Po drugie, przejęcie Skarbca przez inny SKOK nie wchodziło w rachubę z uwagi na słabą pozycję kapitałową innych kas kredytowych. Taka transakcja zagroziłaby stabilności podmiotu przejmującego, czyli po przejęciu sam wpadłby w tarapaty.

Po trzecie, zrzutkę w postaci opłacenia ponadobowiązkowych udziałów mogliby zrobić członkowie SKOK-u Skarbiec, czyli ponad 26 tys. osób, które formalnie są jego właścicielami. Jednak musieliby oni wyłożyć ok. 44 mln zł, bo tyle kasie pożyczkowej z Piekar Śląskich brakowało, by dalej bezpiecznie funkcjonować. Średnio wychodziłoby po 1700 zł na klienta. Nie każdy mógłby sobie pozwolić na taki wydatek (inwestycję).

Po czwarte, SKOK Skarbiec mógł zostać przejęty przez bank. Sęk w tym, że żaden się nie zgłosił. Widocznie prezesi uznali, że to im się nie opłaca.

 

Pan płaci, pani płaci…

 

W konsekwencji państwowemu nadzorcy pozostało tylko zawiesić działalność SKOK-u Skarbiec i skierować do Sądu Rejonowego w Gliwicach wniosek o ogłoszenie jego upadłości. Dzięki temu ruszy procedura wypłat środków gwarantowanych przez BFG. Limit ochrony wynosi 100 tys. euro, czyli 435.640 zł. Wedle danych na koniec maja br. klienci ulokowali w piekarskiej kasie 96,9 mln zł.

Upadłość SKOK-u Skarbiec jest siódmym takim przypadkiem w sektorze spółdzielczym. Wcześniej sądy orzekały bankructwa SKOK-ów: Wspólnota, Wołomin, Kujawiak, Polska, Jowisz, Arka. Poza tym pięć kas pożyczkowych (św. Jana z Kęt, Kopernik, Wesoła, Wyszyńskiego, Powszechna) trafiło pod skrzydła banków.

W sumie kosztowało to przynajmniej 4 mld zł. Tyle pochłonęły gwarancje BFG i dotacje dla instytucji przejmujących. Formalnie pieniądze wyłożyły banki i skarb państwa. W praktyce złożyli się na to klienci banków i podatnicy.

W dodatku w ciągu ostatnich dwóch miesięcy KNF odwołał zarządy trzech spółdzielni finansowych (SKOK Nike, Twoja, Wielkopolska), ustanawiając w nich komisarzy. Oznacza to, że podmioty te są w fatalnej sytuacji.

 

Rady dla klientów SKOK-u Skarbiec

 

  1. Czekać na komunikat BFG dotyczący terminu i sposobu realizacji gwarancji, czyli wypłaty środków ich właścicielom.
    Wypłaty chronionych prawem depozytów ruszą w ciągu 20 dni roboczych, czyli najpóźniej 22 sierpnia. Dotychczasowa praktyka pokazuje, że operacja ruszy znacznie szybciej. Aktualnie trwają rozmowy między BFG i bankami, które w jego imieniu będą wypłacać depozyty ulokowane w zawieszonym SKOK-u.
    Wypłaty środków gwarantowanych dla członków SKOK-u Skarbiec będą realizowane w oddziałach PKO BP w dniach 1 sierpnia – 30 września br.
  2. Zgłosić w najbliższym ZUS-ie nowy numer konta, na które wpływa świadczenie emerytalno-rentowe. ZUS wstrzymał bowiem przelewy do SKOK-u Skarbiec.

 


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.