Klienci mBanku zapłacą za wypłaty drobnych z bankomatów

opłaty za konto IKE w mBanku i eKonto do usług

Od 1 lutego za podjęcie z bankomatu kartą debetową kwoty mniejszej niż 100 zł osoba mająca konto w mBanku zapłaci prowizję 1,3 zł. Zmiany nie dotkną posiadaczy wybranych rachunków.

Obecnie klienci mBanku mogą bez opłat pobierać pieniądze z maszyn Euronet, Planet Cash, BZ WBK (to połowa istniejących urządzeń). Dodatkowo posiadacze niektórych rachunków (eKonto plus, mKonto Aquarius, mKonto Aquarius Intensiv) mogą za darmo korzystać ze wszystkich bankomatów w kraju i na świecie. Tak będzie do 31 stycznia 2017 r.

Kliencie mBanku: płać prowizję albo korzystaj z Blika lub cash-backu

Instytucja kierowana przez Cezarego Stypułkowskiego właśnie ogłosiła zmiany w tabeli opłat i prowizji. Wejdą one w życie 1 lutego.

prowizja za wypłaty z bankomatów w mBanku

Najważniejsza z nich to obciążenie każdej wypłaty opiewającej na mniej niż 100 zł prowizją w wysokości 1,3 zł. Opłata obejmie operacje wykonywane kartą debetową dołączoną do rachunku. Oznacza to, że wolne będą od niej wypłaty sklepowe (cash-back) i dokonane telefonem przy użyciu kodów Blik.

Uwaga! W przypadku osób mających eKonto m w wieku 21-24 lata próg zwalniający z daniny wynosić będzie 50 zł.

Na dotychczasowych zasadach pieniądze będą mogli podejmować posiadacze:

  • eKonta m (osoby w wieku 13-20 lat),
  • mKonta Aquarius Intensive,
  • eKonta Pakiet Intensive,
  • eKonta izzy,
  • rachunku eMax,
  • rachunku eMax plus,
  • karty MasterCard Gold PayPass.

Powód tych modyfikacji? Oficjalnie jest nim „chęć zapewnienia szerokiego dostępu do gotówki”. – Aby liczba dostępnych maszyn była dalej tak duża jak dzisiaj, musimy wprowadzić nowe zasady wypłat – argumentuje mBank.

Nieoficjalnie są nim rosnące obciążenia instytucji finansowych, w tym obowiązujący od lutego br. podatek od aktywów. Do tego dochodzi m.in. niższa opłata interchange płacona przez akceptantów kart płatniczych.

W mBanku stała opłata kwotowa za obce bankomaty

Inne korekty w TOiP mBanku dotyczące wypłat bankomatowych to ujednolicenie prowizji za pobranie gotówki z maszyn obcych i zagranicznych. Od 1 lutego zamiast stawki procentowej (3 proc., min. 5 zł i max 9 zł) będzie naliczana stała kwota.

bankomat

W przypadku obcych bankomatów krajowych będzie to 7 zł, a zagranicznych – 10 zł, niezależnie od podjętej sumy. Prowizję tę zapłacą tylko ci klienci, których konta osobiste nie zapewniają darmowych wypłat z innych niż własne urządzeń (eKonto standard i eKonto m dla osób w wieku 13-24 lata).

Darmowe konto bez opłaty za bankomaty


Podobne rozwiązanie już od wielu lat funkcjonuje w VW Banku
. Tam próg darmowych wypłat z ATM-ów jest jeszcze wyższy i wynosi aż 400 zł. W zamian kontrahenci mogą korzystać bez ograniczeń ze wszystkich maszyn w Polsce.

nest_bank

Czy dla osób korzystających z usług mBanku takie ograniczenie będzie problemem? Zapewne niektóre będą musiały zmienić swoje zwyczaje związane z podejmowaniem pieniędzy. Obecnie 1/3 operacji gotówkowych wykonywanych przez klientów mBanku w bankomatach to wypłaty poniżej 100 zł.

W ostateczności mogą przenieść swoje finanse tam, gdzie nie ma takich obostrzeń. Na rynku są trzy bezwarunkowo darmowe ROR-y, których posiadacze mogą beż żadnych warunków wypłacać pieniądze z dowolnego bankomatu w kraju. Chodzi o:


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.