Największe innowacje w polskiej bankowości 2016 r.

innowacje w bankowości to np. biometria behawioralna
fot. pixabay.com

Profil Zaufany, OC kupowane w całości przez komórkę, nowatorska metoda autoryzacji transakcji kartą oraz niespotykana formuła leasingu pojazdów – to niektóre unowocześnienia wprowadzone w minionym roku przez rodzime banki.

Jak co roku przyglądamy się polskiej branży finansowej, w szczególności bankom, pod kątem nowo wprowadzonych rozwiązań ułatwiających życie klientom. W 2016 r. również nie zabrakło w niej innowacji. Omawiamy te, które naszym zdaniem są najbardziej przydatne z punktu widzenia konsumenta usług finansowych.

Profil Zaufany, czyli Integracja bankowości internetowej i e-administracji

Rodzice, którym przysługuje świadczenie w ramach programu „Rodzina 500 plus”, mają do wyboru wiele dróg składania wniosków. Mogą to zrobić również bez wychodzenia z domu, m.in. poprzez bankowość elektroniczną.

Zakładanie Profilu Zaufanego przez konto w Banku Millennium

Taką możliwość oferują bezpłatnie prawie wszystkie uniwersalne banki detaliczne na naszym rynku. Od 1 kwietnia, kiedy przedsięwzięcie ruszyło, do 31 grudnia skorzystało z niej ok. 600 tys. rodzin spośród 2,74 mln uprawnionych. Najwięcej podań przeszło przez systemy PKO BP (174 tys.), mBanku (102 tys.) i Banku Pekao (78 tys.). Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, by poprzez konto w banku można było starać się również o becikowe, zasiłek rodzinny czy kosiniakowe.

To nie koniec możliwości, jakie dają systemy transakcyjne banków w kontekście korzystania z usług e-administracji. Już teraz klienci PKO BP, Banku Millennium, Alior Banku, BOS-ia i Idea Banku mogą poprzez bankowość internetową zweryfikować swoją tożsamość i uzyskać dostęp do swojego konta w ZUS-ie (Platforma Usług Elektronicznych ZUS). Dzięki temu bez odwiedzania urzędu załatwią wielu spraw związanych z zabezpieczeniem emerytalnym, m.in. składkami.

PKO BP, ING Bank Śląski i Bank Millennium umożliwiają klientowi także założenie z poziomu swojego konta osobistego Profilu Zaufanego (eGO) na elektronicznej platformie usług administracji publicznej (ePUAP). Jedną z funkcjonalności eGO jest darmowy podpis elektroniczny, czyli narzędzie do potwierdzania tożsamości w kontaktach z administracją publiczną. Wcześniej by go zdobyć, trzeba było fatygować się do ZUS-u albo urzędu gminy. Mając dostęp do ePUAP, można m.in.

  • złożyć wniosek o dowód osobisty,
  • zastrzec zgubiony dowód,
  • założyć działalność gospodarczą,
  • wyrejestrować auto,
  • wystąpić o odpisy aktów stanu cywilnego,
  • wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

OC na samochód przez komórkę

innowacja 2016: polisa komunikacyjna kupowana przez smartfona


Klienci Banku Millennium mogą kupić w pełni online obowiązkową polisę na samochód, motocykl czy inny pojazd. Potrzebują do tego aplikacji banku.

W celu zakupu polisy OC trzeba uruchomić oprogramowanie, zeskanować smartfonem kod graficzny Aztec z dowodu rejestracyjnego pojazdu. To spowoduje, że dane auta czy motoru oraz dane osobowe nabywcy w formularzu sprzedażowym uzupełnią się samoczynnie. Następnie należy jeszcze odpowiedzieć na kilka typowych dla tego rodzaju produktów pytań.

Proces zakupu można przerwać, zapisać i wrócić do niego na dowolnym urządzeniu – także z poziomu bankowości elektronicznej Millenet. W ten sposób klienci Banku Millennium mogą zawrzeć ubezpieczenie OC, AC, Assistance, NNW i ubezpieczenie szyb. Dostawcą polis są spółki z grupy Ergo Hestia. W przyszłości instytucja, na czele której stoi Joao Bras Jorge, ma udostępnić w tym kanale ubezpieczenia podróżne i mieszkaniowe.

Ponadto nabywca polisy komunikacyjnej przez komórkę ma prawo rozłożenia należności na 12 miesięcznych rat. Z tego tytułu nie ponosi dodatkowych opłat. Taka możliwość przysługuje niezależnie od wysokości płaconej składki.

Autoryzowanie transakcji kartowych odciskiem palca

Dotychczas transakcje kartowe w internecie potwierdzało się w ramach usługi 3D Secure kodem wysyłanym przez bank na telefon komórkowy albo PIN-em aplikacji mobilnej. Klienci Banku Millennium używający aplikacji mobilnej na urządzeniach wyposażonych w czytniki biometryczne mogą teraz autoryzować takie operacje odciskiem palca.

Leasing na kilometry

Idea Bank pod koniec ub.r. zaproponował nietypowy model leasingu pojazdów. Otóż klient oprócz stałej, małej opłaty miesięcznej płaci także uzgodnioną stawkę za przejechane kilometry. Te ostatnie liczy system GPS zamontowany w leasingowanym aucie czy maszynie rolniczej.

Leasing na kilometry w Idea Banku

Jednak wbrew pozorom formuła zwana pay as you drive w ostatecznym rozrachunku nie przynosi nabywcy oszczędności. Jej zaletą, poza korzyściami płynącymi z montażu GPS-a (kontrola czasu pracy, kontrola liczby kilometrów, lokalizacja pojazdu, zużycie paliwa), jest większa płynność finansowa przedsiębiorstwa.

W okresie kłopotów, np. z zatorami płatniczymi czy zdobywaniem zamówień, firma może obniżyć koszty stałe, płacąc niższy czynsz leasingowy wynikający z mniejszej liczby przejechanych kilometrów. Lecz ich niewykorzystana pula po przeliczeniu na złotówki powiększa wartość potrzebną do wykupu samochodu na końcu umowy.

Działa to też w drugą stronę. Jeśli klient przejedzie większą od deklarowanej przy zawieraniu umowy liczbę kilometrów, na końcu zapłaci mniej za wykup leasingowanego pojazdu.

Idea Bank zamierza wprowadzić ten innowacyjny model rozliczeń do innych usług finansowych: wynajmu długoterminowego, kredytów samochodowych, polis komunikacyjnych.

***

Za kilka dni przeczytasz drugą część przeglądu największych innowacji polskiego sektora finansowego 2016 r.  


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.