Limit kredytowy poprawia płynność finansową firmy

banki otwierające konto firmowe online
fot. materiały promocyjne

W prowadzeniu biznesu kluczowe jest zachowanie płynności finansowej. Nawet jej chwilowa utrata może okazać się pierwszym krokiem ku pułapce zadłużenia, z której trudno będzie się wydostać. Limit kredytowy to jeden ze sposobów ochrony przed takim scenariuszem.

Materiał partnera

W ocenie kondycji finansowej przedsiębiorstwa kluczową rolę odgrywa płynność finansowa, rozumiana jako zdolność do regulowania swoich zobowiązań. Jednak firmie trudno wywiązywać się z powinności względem dostawców i organów podatkowych, jeśli współpracuje z nierzetelnym kontrahentem, który spóźnia się ze spłatą należności wynikających z wystawionych faktur.

Limit kredytowy, czyli co?

Przedsiębiorstwo powinno więc stworzyć takie zaplecze, by nawet chwilowe trudności z odzyskaniem należności nie zachwiały jego płynnością finansową.

Może to osiągnąć dzięki limitowi kredytowemu. Co to takiego?

Limit kredytowy poprawia płynność finansową firmy

Pod tym terminem kryje się dostęp do dodatkowych środków w ramach posiadanego rachunku firmowego. Uruchomiany jest automatycznie przez bank lub na wniosek przedsiębiorcy.

Limit kredytowy pozwala klientowi korzystać z pieniędzy w dowolnym momencie – w zależności od swoich potrzeb i oczekiwań. Warto przy tym podkreślić, że fundusze przyznane w ramach tego instrumentu można przeznaczyć zarówno na transakcje bezgotówkowe (w tym realizowane w internecie), jak i wypłatę gotówki.

Sposób na bieżące wydatki firmowe

Zaletą limitu kredytowego jest szybki dostęp do pieniędzy, które można przeznaczyć na dowolny cel. W ten sposób można więc regulować bieżące wydatki, np. związane z opłaceniem faktur od dostawców, rachunkami za media czy wypłatą pensji pracownikom.

Tak naprawdę tylko od klienta (przedsiębiorstwa) zależy, na co spożytkuje te łatwo dostępne środki.

Limit kredytowy a płynność finansowa

Płynność finansowa zależy od regularnych wpływów na konto firmowe. O ile kontrahenci systematycznie opłacają swoje zobowiązania, o tyle przedsiębiorstwo nie ma problemów z wywiązywaniem się ze swoich obciążeń.

gotówka do zdobycia w promocjach bankowych

Sytuacja komplikuje się w momencie, gdy nawet kilkunastodniowe opóźnienie spowoduje zastój w płatnościach. Wówczas zaburzenie płynności finansowej może doprowadzić firmę do poważnych kłopotów z upadłością włącznie.

Posiadając limit kredytowy w rachunku bankowym, firma w każdym momencie może sięgnąć po dodatkowe środki. To sprawia, że jest w stanie regulować swoje zobowiązania bez konieczności oczekiwania na wpłatę od kontrahentów.

Klient nie musi od razu wykorzystywać całego przysługującego mu limitu, a jedynie tyle, ile potrzebuje na uregulowanie należności. Bank naliczy odsetki naliczane wyłącznie od wykorzystanych środków, a nie od maksymalnej przyznanej kwoty.

Dlaczego warto zadbać o płynność finansową?

Płynność finansowa jest istotnym parametrem pozwalającym ocenić kondycję przedsiębiorstwa. Dzięki niej firma jest w stanie np. przedterminowo płacić swoje zobowiązania, a tym samym uzyskiwać atrakcyjne rabaty od dostawców.

gotówka

Dobra kondycja finansowa przekłada się również na brak ryzyka utraty wiarygodności oraz dużą elastyczność w zarządzaniu finansami. Może być także istotnym argumentem w rozmowach z bankiem w sprawie kredytu inwestycyjnego albo inwestorem zewnętrznym.

Debet w koncie jest jednym ze sposobów dbania o płynność finansową firmy. Każdy właściciel powinien rozważyć posiadanie tego instrumentu kredytowego.


Toyota Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.