Najdłużej urzędujący prezesi banków w Polsce

największe banki w Polsce to zarazem najwięksi płatnicy podatków w branży finansowej
fot. pixabay.com

Przynajmniej 10 lat w jednym miejscu – takie doświadczenie zawodowe pozwoliło szefom banków zmieścić w naszym unikatowym w polskim internecie zestawieniu. Część menadżerów wciąż piastuje swoje stanowisko pod tą samą banderą.

Przy okazji czerwcowego zakupu pakietu kontrolnego Banku Pekao od UniCredit przez skarb państwa nastąpiła również zmiana szefa drugiego największego banku w Polsce. Podobnie stało się w kontrolowanym przez rząd, poprzez PZU, Alior Banku.

Zarówno odwołany Luigi Lovaglio, jak i ustępujący Wojciech Sobieraj piastowali swoje stanowiska przez kilka lat. Jednak do rekordzistów z branży im daleko. Nie mieszczą się nawet w pierwszej dziesiątce prezesów z najdłuższym stażem. Kto rządził dłużej? Odpowiedź przynosi poniższa tabela.

Prezesi banków z najdłuższym stażem w III RP*

lp.

Imię i nazwisko

Długość urzędowania [w latach]

Okres urzędowania

Bank

1.

Bogusław Kott

24,33

VI 1989 – X 2013

Bank Millennium

(wcześniej jako BIG Bank Gdański i Bank Inicjatyw Gospodarczych)

2.

Krzysztof Kalicki

14,5

od I 2003

Deutsche Bank

3.

Piotr Czarnecki

14,33

od III 2003

Raiffeisen Polbank

(wcześniej jako Raiffeisen Bank)

4.

Sławomir Sikora

14,08

od VI 2003

Citi Handlowy

5.

Brunon Bartkiewicz

13

III 1994 – VI 2000

VI 2004 – XII 2009

od IV 2016

ING Bank Śląski

(wcześniej jako Bank Śląski)

6.

Stanisław Pacuk

12,75

VIII 1990 – V 2003

Kredyt Bank

7.

Cezary Stypułkowski

12,33

II 1991 – VI 2003

Citi Handlowy

(wcześniej jako Bank Handlowy)

8.

Piotr Juda

11,5

XII 2005 – VI 2017

Toyota Bank

9.

Jacek Kseń

10,83

VI 1996 – IV 2007

BZ WBK

(wcześniej jako WBK)

10.

Jacek Bartkiewicz

10,5

IX 2002 – III 2013

BGŻ

Źródło: opracowanie własne bloga Obiektywne Finanse
* – zestawienie obejmuje tylko banki komercyjne.

Kto przegoni prezesa Kotta?

Czterech menadżerów, tj. Kalicki, Czarnecki, Sikora, B. Bartkiewicz, wciąż trwa na swoich stanowiskach. Jednak do niekwestionowanego lidera, czyli Bogusława Kotta, który na posadzie bossa Banku Millennium wytrwał przez 24 lata i cztery miesiące, brakuje im bardzo dużo.

Bogusław Kott z Banku Millennium to najdłużej urzędujący prezes banku w Polsce

Najbliżej pobicia tego rekordu jest szef Deutsche Banku, któremu brakuje do tego bez mała 10 lat. Lecz w kontekście pogłosek o sprzedaży polskiego oddziału przez niemieckich właścicieli wydaje się mało prawdopodobne, by Krzysztof Kalicki wytrwał w fotelu jeszcze dekadę.

Podobnie sytuacja wygląda z Piotrem Czarneckim. Od dłuższego czasu spekuluje się o sprzedaży Raiffeisen Polbanku i wyjściu Austriaków z Polski. Zatem teoretycznie większe szanse na ustanowienie nowego rekordu w liczonej w latach długości pracy dla jednego pracodawcy ma Sławomir Sikora z Citi Handlowego.

Prezes banku wchodzi wiele razy do tej samej rzeki

Osobny przypadek stanowi Brunon Bartkiewicz, który już po raz trzeci stoi na czele ING Banku Śląskiego. Jeśli zsumujemy te trzy okresy, okaże się, że mija właśnie 13 lat Bartkiewicza w roli szefa. Bartkiewicz jest związany z Bankiem Śląskim oraz jego następcą prawnym (ING Bank Śląski) od 1991 r.

brunon_bartkiewicz_wieloletni prezes ing banku śląskiego

Pod tym względem lepszy jest tylko… B. Kott. Mimo że ustąpił on z funkcji prezesa Banku Millennium, wciąż w nim pracuje – jako przewodniczący jego rady nadzorczej. Zresztą był on w 1989 r. jednym z twórców Banku Inicjatyw Gospodarczych, który po zakupie pakietu kontrolnego przez Banco Comercial Portugues stał się w 2003 r. Bankiem Millennium.

Z kolei Cezaremu Stypułkowskiemu, który uplasował się na szóstym miejscu w rankingu najdłużej urzędujących prezesów, „licznik bije” bije od nowa. Najpierw przez ponad 12 lat zarządzał on Bankiem Handlowym, a o od prawie siedmiu lat kieruje mBankiem. Podmiot ten stanowi prawnego następcę BRE Banku, którym Stypułkowski zawiadywał od października 2010 r. do rebrandingu tej instytucji w 2013 r.

Ciekawostką jest fakt, że gdyby Mateusz Morawiecki, wicepremier w rządzie PiS, nie porzucił sektora prywatnego na rzecz służby publicznej, dziś znajdowałby się w TOP10 najdłużej urzędujących prezesów banków. Miałby też spore szanse na awans w rankingu najdłużej urzędujących szefów banków.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.