Otwieranie konta na przelew bez kuriera – wciąż możliwe, ale mocno ograniczone

bankowość internetowa w Polsce i ubezpieczenie sprzętu elektronicznego dla firmy

Jeszcze w ub. roku tzw. konto na przelew było rynkowym standardowym. Dziś takie rozwiązuje dostępne jest w zaledwie siedmiu instytucjach i – ku rozczarowaniu klientów – nie zanosi się na powiększenie tego grona.

Możliwość otwierania kont osobistych w pełni online, tj. bez udziału kuriera, pojawiła się w Polsce wiosną 2011 r. W szczytowym okresie taka opcja była dostępna w około 20 bankach, obecnie – w sześciu. Dlaczego?

Ograniczenia w aktywowaniu kont na przelew

Wszystko zmieniło się 1 lipca ub.r. Wówczas weszła w życie rekomendacja KNF zakazująca otwierania kont przelewem weryfikacyjnym wysłanym z rachunku bieżącego, który został otwarty w ten sam sposób, a tożsamość właściciela nie została potwierdzona w oddziale.

Otwieranie konta bez kuriera przelewem weryfikacyjnym

Innymi słowy: jeśli w banku A zawarliśmy umowę o ROR przelewem autoryzacyjnym, dziś nie możemy otworzyć konta w ten sam sposób w banku B, wysyłając przelew z banku A. Możemy to zrobić tylko w placówce lub za pośrednictwem gońca.

Po co nadzór wprowadził takie ograniczenie? By ograniczyć skalę oszustw. Przestępcy wykorzystywali opcję otwierania kont online i bez kuriera do wyłudzania danych osobowych, wyprowadzania pieniędzy z rachunków i zaciągania pożyczek na podstawione lub nieświadome osoby.

Gdzie otworzysz konto przez internet i bez kuriera?

Wygoda przegrała więc z bezpieczeństwem. Na szczęście KNF pozostawił instytucjom finansowym furtkę, dzięki której zawieranie umów w ten sposób wciąż jest legalne. Chodzi o przekazanie do bazy KIR-u informacji o kontach aktywowanych przez internet w danym banku.

Banki oferujące konta online

Rejestr ten umożliwia bankom sprawdzenie, czy ROR, z którego wysłano przelew autoryzacyjny, został otwarty zdalnie, czy tradycyjnie. Jeśli to pierwsze, wniosek o nowy rachunek jest odrzucany. Wówczas klient musi wybrać inną metodę zawarcia umowy.

Z niewiadomych powodów (koszty?) na przekazanie danych zdecydowało się tylko kilka podmiotów. W efekcie konto bez kuriera można obecnie (lipiec 2017 r.) aktywować tylko w siedmiu bankach:

AKTUALIZACJA 19/10/2018

 • Santander Banku (d. BZ WBK),
 • Alior Banku,
 • T-Mobile Usługach Bankowych,
 • Eurobanku,
 • Raiffeisen Polbanku (tylko do końca października 2018 r.)
 • Nest Banku,
 • Idea Banku,
 • EnveloBanku,
 • Banku Pekao,
 • Banku Spółdzielczym we Wschowie.

Banki niechętnie otwierają konta online

Przystąpienie do bazy rozważa BGŻ BNP Paribas. Nie musi to jednak oznaczać przywrócenia procesu autoryzowania umów o ROR transferem z innego banku.

Zgodnie z rekomendacją KNF funkcjonuje u nas alternatywny proces oparty o potwierdzenie tożsamości klienta za pośrednictwem kuriera – mówi Izabela Tworzydło z BGŻ BNP Paribas.

przelewy online

Dlaczego więc podmiot kierowany przez Tomasza Bogusa wciąż oferuje otwarcie konta oszczędnościowego w pełni zdalnie – w ramach marki BGŻ Optima? – Z tego rachunku możliwe jest jedynie wykonywanie transferów zwrotnych na rachunek właściciela. Nie można go użyć do wykonania przelewu potwierdzającego tożsamość na potrzeby otwarcia rachunku u innego dostawcy usług płatniczych – wyjaśnia.

Już teraz dostęp do rejestru ma Bank Pocztowy, lecz mimo to wycofał się z możliwości aktywowania ROR-u przez internet.

Ze względów bezpieczeństwo zawiesiliśmy otwieranie kont przelewem. Wrócimy do tego, gdy będziemy gotowi zaproponować narzędzia pozwalające na właściwą identyfikację i weryfikację potencjalnych klientów w tym kanale, przy uwzględnieniu istniejących i pojawiających się na tym rynku ryzyk – tłumaczy Agnieszka Mędrzecka z Pocztowego.

Wideoweryfikacja zamiast kont na przelew?

Klientom, którzy cenią wygodę i czas, pozostaje zatem zmiana przyzwyczajeń. Póki co pewną nadzieją jest dla nich wideoweryfikacja. Od niedawna taką metodę zdalnego otwierania ROR-ów i zakładania lokat udostępniają (stan na kwiecień 2019):

wideoweryfikacja w procesie zdalnego otwierania konta osobistego
 • Alior Bank,
 • Inbank,
 • Santander Bank,
 • Nest Bank,
 • mBank,
 • Bank Pekao.

Sęk w tym, że ta technologia zawierania umów z dostawcami usług finansowych nie podoba się instytucjom państwowym: UOKiK-owi, GIODO, Ministerstwu Cyfryzacji oraz resortowi pracy.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.