Jeden bank chętny na Lubuską SKOK

Lubuska SKOK

Na rozstrzygnięcie losów Lubuskiej SKOK z Zielonej Góry musimy poczekać do 29 września. Do tego dnia bank, który niezobowiązująco zadeklarował chęć jego przejęcia, ma zająć ostateczne stanowisko.

Widmo bankructwa skupiającej 5 tys. członków i mającej 12 mln zł aktywów Lubuską SKOK na razie zostało oddalone. Stało się tak, ponieważ jeden bank odpowiedział na zaproszenie KNF do udziału w restrukturyzacji zielonogórskiej kasy pożyczkowej.

Decyzją KNF z 2 października Lubuska SKOK zostanie przejęta przez Bank Spółdzielczy we Wschowie. Formalnie nastąpi to 31 października (czytaj więcej).

Co się stanie z Lubuską SKOK?

Nadzór nie podaje, o jaką instytucję chodzi. W dzisiejszym komunikacie informuje jedynie, że daje jej czas do 29 września na ostateczne zajęcie stanowiska.

Bank zainteresowany przejęciem Lubuskiej SKOK

Do tego dnia może ona gruntowne zbadać kondycję Lubuskiej SKOK (w 2016 r. miała stratę w wysokości 1,1 mln zł, a w latach poprzednich – łącznie 1,7 mln zł, przy czym ta ostatnia nie została pokryta w całości), ocenić opłacalność transakcji oraz wypracować porozumienie z BFG w sprawie finansowych warunków przejęcia spółdzielni. Zgodnie bowiem z ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawą o SKOK BFG pokrywa różnicę między wartością aktywów i pasywów przejmowanej kasy pożyczkowej.

Zatem niezależnie od scenariusza (upadłość lub przejęcie) państwo, a pośrednio banki i ich klienci, poniesie koszty ratowania Lubuskiej SKOK. Gra toczy się o to, by były one jak najmniejsze.

Wstępna chęć zakupu SKOK-u z Zielonej Góry przez bank nie musi automatycznie oznaczać, że dojdzie do pozytywnego zakończenia sprawy. Dlaczego?

System SKOK

Ostatnie przypadki wskazują, że możliwe są oba rozstrzygnięcia. Bieszczadzka SKOK trafiła pod skrzydła ING Banku Śląskiego, ale Twoja SKOK zbankrutowała, ponieważ podmiot wstępnie zainteresowany jej przejęciem wycofał się.

Lubuska SKOK powstała w 1994 r. jako SKOK Pracowników Oświaty i Wychowania. Pod obecną nazwą funkcjonuje od 1998 r. W kolejnych latach przejmowała okoliczne kasy kredytowe: SKOK PKP Zakładu Taboru Czerwieńsk (2000 r.), SKOK w Elektrociepłowni Gorzów Wlkp. (2004) i SKOK Oświata Gorzów Wlkp. (2005). Dziś ma siedem oddziałów, a jej aktywa wynoszą niecałe 12 mln zł.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.