IKE oraz IKZE rosną jak na drożdżach

składka na BFG
fot. NBP

W III filarze odłożyliśmy prawie 9 mld zł. Przez ostatni rok prywatne oszczędności emerytalne urosły o kilkadziesiąt procent. Jeśli chodzi o formę gromadzenia środków na IKE i IKZE, na znaczeniu tracą polisy, a zyskują czyste fundusze inwestycyjne.

KNF opublikował dane dotyczące rynku IKE i IKZE za I półrocze 2017 r. Z tabelek wynika, że wzrosła liczba kont emerytalnych i zgromadzonych na nich środków. Cieszyć może też to, że w obu przypadkach zwiększył się odsetek zasilanych rachunków i średnia wpłata. Innymi słowy: coraz więcej Polaków odkłada coraz większe kwoty na niezależną od ZUS-u emeryturę.

Dodatkowa emerytura dzięki IKE

Na koniec czerwca br. istniało 932,5 tys. indywidualnych kont emerytalnych (IKE). W ciągu roku ich liczba zwiększyła się o prawie 65 tys. sztuk. Polacy zgromadzili na nich prawie 7,5 mld zł, czyli o 1/4 więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

Średnia wpłata wyniosła 2,6 tys. zł. Jak zwykle była niższa niż ta na koniec roku (3,7 tys. zł), ale wyższa od tej z połowy ub.r. (2,4 tys. zł). Tradycyjnie największych wpłat dokonywali posiadacze IKE w formie rachunków maklerskich (8,5 tys. zł).

Rosną oszczędności na IKE

Pieniądze wpłynęły na 26 proc. kont emerytalnych (nominalnie: 247 tys. IKE). Odsetek ten był wyższy niż rok temu, gdy środkami zasilono 24 proc. rachunków (nominalnie: 212 tys IKE).

Największą sumiennością wykazali się posiadacze IKE w formie bankowych kont oszczędnościowych. 2/3 z nich powiększyło stan swoich emerytalnych oszczędności. Pod względem odsetka zasilonych rachunków IKE pod postacią kont oszczędnościowych przodowały też pół i rok temu.

Najwięcej rachunków IKE prowadziły firmy ubezpieczeniowe – prawie 570 tys. Jednak ich udziały rynkowe maleją z półrocza na półrocze. Obecnie do towarzystw ubezpieczeniowych należy 61 proc. IKE, podczas gdy w grudniu było to 63 proc., a przed rokiem – 66 proc.

IKE w funduszach inwestycyjnych zyskują na znaczeniu

Na IKE odłożyliśmy 7,5 mld zł

Ten spadek jest pokłosiem nie tylko wzrostu u konkurentów, ale też zmniejszania się liczby kont w samych zakładach ubezpieczeniowych. Z kolei najwięcej rachunków przybyło TFI (47 tys. sztuk r/r).

Podmioty ubezpieczeniowe przewodzą też w wielkości zebranych aktywów. Na koniec I połowy br. pozyskały one 2,5 mld zł. To o 200 mln zł więcej niż w grudniu i 400 mln zł więcej niż w czerwcu 2016 r. Jednak w tym elemencie ich udziały w rynkowym torcie także się zmniejszają (35-34-33 proc.).

Najliczniejszą grupą demograficzną posiadającą IKE są niezmiennie panie w wieku 51-60 lat. Na drugim miejscu znajdują się kobiety mające więcej niż 60 lat, a na trzecim – w wieku 41-50 lat. Dopiero na czwartej pozycji plasuje się pierwsza z męskich grup. To panowie w wieku 41-50 lat.

Jak oszczędzamy na IKZE?

Wzrosty widać też w sektorze indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego. Na koniec czerwca br. istniało 664,1 tys. IKZE. Przez 12 miesięcy przybyło ich 50 tys. sztuk. Polacy odłożyli na nich prawie 1,33 mld zł. Przez rok ta część ich emerytalnych oszczędności zwiększyła się o 3/4 (560 mln zł).

Na IKZE wpłaciliśmy już 1,33 mld zł

Przeciętna wpłata na IKZE od stycznia do czerwca br. wyniosła 1,8 tys. zł. Też była ona niższa od tej notowanej na koniec roku, ale wyższa od tej sprzed roku – o 100 zł. Również tutaj najwyższych zasileń dokonywali posiadacze IKZE w formie rachunków maklerskich (4 tys. zł).

Pieniędzmi zasilono 19 proc. kont (nominalnie: 125 tys. IKZE). Przed rokiem odsetek ten był niższy o 2 pkt proc. (a nominalnie o 23 tys. rachunków). W tym elemencie przodowali posiadacze IKZE w formie funduszy inwestycyjnych – 53 proc. z nich wpłaciło środki na IKZE. Tak samo z niemal identycznym wynikiem było rok temu.

Podobnie jak w sektorze IKE także na rynku IKZE w liczbie prowadzonych kont przodują firmy ubezpieczeniowe, ale ich udziały się kurczą. Na koniec czerwca br. wyniosły one 67 proc. i były o 2 pkt proc. mniejsze niż w grudniu oraz o 5 pkt proc. mniejsze niż w tym samym okresie przed rokiem.

gotówka

Jeśli chodzi o wielkość aktywów, wśród podmiotów oferujących IKZE w grudniu ub.r. nastąpiła zmiana trendu, który w I połowie br. został potwierdzony. Otóż najwięcej oszczędności emerytalnych trzymamy w funduszach inwestycyjnych. Na koniec czerwca 2017 r. były to 524 mln zł. Do 39 proc. wzrosły też rynkowe udziały TFI w wielkości zarządzanych środków odłożonych na IKZE.

Najliczniejszą grupą demograficzną posiadającą IKZE, również niezmiennie, są kobiety w wieku 51-60 lat.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.