Banki rządzą w Respect Index

GPW w Warszawie

Aż siedem banków znalazło się w najnowszej odsłonie sporządzanego przez GPW indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie. W sumie weszło do niego dziewięć firm z branży finansowej, która ma w nim najliczniejszą reprezentację ze wszystkich sektorów.

Od dziś (18 grudnia) obowiązuje nowy skład indeksu GPW grupującego spółki odpowiedzialne społecznie. W 11. edycji tworzy go największa w ośmioletniej historii liczba firm. Teraz jest ich 28, czyli o trzy więcej w porównaniu do ubiegłorocznego, także rekordowego, zestawienia.

Spółki finansowe punktują lepiej od pozostałych

W najnowszym Respect Index znalazło się w sumie pięć nowych podmiotów, z czego trzy to debiutanci, a dwa to spółki powracające. Po raz pierwszy w notowaniu uwzględniono mBank, a wrócił do niego BOŚ.

Ogółem branża finansowa reprezentowana jest w zestawieniu aż przez dziewięć firm, z czego siedem to banki. To także najliczniejszy skład tego sektora w historii notowania. Żadna inna branża nie ma w indeksie spółek odpowiedzialnych tylu przedstawicieli, choć wciąż mocno trzyma się sektor energetyczny, który wprowadził osiem przedsiębiorstw.

Respect Index 2017

Z roku na rok rośnie popularność Respect Index. W tym roku do badania zgłosiła się rekordowa liczba podmiotów. Może to wynikać z faktu, że od 1 stycznia 2017 r. zaczęła obowiązywać dyrektywa unijna zobowiązująca niektóre duże jednostki oraz grupy do ujawniania informacji niefinansowych i informacji dotyczących różnorodności – mówi Irena Pichola z Deloitte, które jest audytorem konkursu organizowanego przez GPW i Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych (SEG).

Dwa banki, tj. Citi Handlowy oraz ING Bank Śląski, notowane są od pierwszej edycji Respect Index. Prócz nich takim stażem może pochwalić się jeszcze tylko pięć firm.

Na tle pozostałych branż z indeksu sektor finansowy wyróżnia się też najlepszym wynikiem punktowym. Uzyskał on 63,55 na 90 pkt. Dla porównania przemysł zdobył 62,5 pkt, a usługi – 58,04. Średnia wszystkich spółek wynosiła 62,42 pkt.

Spółki finansowe w XI Respect Index

  • Bank Handlowy
  • Bank Millennium
  • BOŚ
  • Bank Pekao
  • BZ WBK
  • ING Bank Śląski
  • mBank
  • GPW
  • PZU

Wymierna wartość spółek odpowiedzialnych społecznie

Indeks spółek odpowiedzialnych ma nie tylko charakter prestiżowy. Może być on znakomitą wskazówką dla mniej zorientowanych inwestorów.

Wynik Respect Index w porównaniu do innych indeksów GPW

W ciągu ośmiu lat jego wartość zwiększyła się o 85 proc. Dla porównania WIG urósł w tym czasie o 59 proc., natomiast WIG20 prawie nie drgnął (+3,5 proc.). Jednak w tym roku lepiej od indeksu Respect (+19,8 proc.) radzą sobie indeksy szerokiego rynku (+20,99 proc.) oraz największych firm (+24,08 proc.).


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.