Dokąd po najlepsze konto dla emeryta?

Konto_dla_seniora

Spośród czterech dostępnych na rynku ROR-ów dla seniorów najatrakcyjniejsza wydaje się wprowadzona właśnie oferta Banku Pocztowego. Konto Aktywny Nestor może być darmowe w prowadzeniu i zapewnia posiadaczowi bezpłatną obsługę gotówkową.

Od naszego ostatniego przeglądu kont dla emerytów minęły prawie dwa lata. Przez ten czas sporo się w tym segmencie zmieniło. Z dostępnych wówczas czterech ROR-ów dla seniorów został jeden. Na szczęście ostatnio na rynku pojawiły się dwa nowe rachunki adresowane do osób pobierających świadczenia emerytalno-rentowe.

Darmowe konto dla emeryta w 2017 r. istnieje

W listopadzie banki spółdzielcze w porozumieniu z ZUS-em wprowadziły do sprzedaży Wygodne Konto. W SGB-Banku przybiera ono postać promocyjnego Konta za Złotówkę. Mogą je otworzyć osoby otrzymujące z ZUS świadczenie emerytalno-rentowe, które dotąd nie miały rachunku bieżącego w spółdzielni finansowej.

Ranking kont dla emeryta 2017

Wygodne Konto dla klientów ZUS dostępne jest w każdym banku spółdzielczym należącym do zrzeszenia BPS lub SGB (razem to 550 instytucji). Jednak tylko część oferty jest wspólna dla wszystkich podmiotów. Dotyczy ona parametrów cenowych za prowadzenie rachunku, obsługę karty, wypłaty bankomatów spółdzielczych i dostęp do bankowości elektronicznej. Pozostałe opłaty, w tym za przelewy, wypłaty w oddziałach i wypłaty z obcych bankomatów, banki uczestniczące w akcji ZUS-u kształtują wedle własnej polityki.

Druga nowość pojawiła się z początkiem grudnia. Wprowadził ją Bank Pocztowy, który właściwe reaktywował Konto Aktywny Nestor. To produkt dostępny dla osób wieku min. 60 lat lub młodszych, ale otrzymujących emeryturę albo rentę.

Po spełnieniu prostego warunku (wpływ świadczenia) jest ono bezpłatne w prowadzeniu. Do tego posiadacz nie płaci za szereg podstawowych operacji na rachunku, w tym za kartę debetową, przelewy i wypłaty w oddziale. Jeśli natomiast będzie używać plastiku, może otrzymywać zwrot części wydatków – do 600 zł rocznie.

Natomiast największą wadą konta dla seniorów proponowanego przez Bank Pocztowy wydaje się brak darmowych wypłat z bankomatów. Za każdą taką operację klient zapłaci 2 zł, chyba że wykupi miesięczny abonament za 5 zł. Dzięki temu uniknie dodatkowych prowizji.

Najlepsze konto dla seniora w 2017

Konto stricte dla emeryta lub rencisty znajdziemy też w Banku Pekao. Przez pierwsze dwa lata od otwarcia jego posiadacz nie płaci za prowadzenie rachunku, a po wykonaniu czterech płatności plastikiem w miesiącu może uniknąć daniny za kartę. Później opłata za ROR idzie mocno w górę.

Uwaga! Bank Pekao nie pobiera opłat za podstawowe usługi od klientów mających więcej niż 75 lat oraz emerytów i rencistów, którzy w przeszłości w nim pracowali.

Konta osobiste dla emerytów, które niegdyś oferowane były przez BZ WBK, PKO BP, BPH czy Getin Bank, zostały wycofane ze sprzedaży.

Ile kosztuje i co oferuje konto bankowe dla seniora?

Usługa/bank

BPS

(Wygodne Konto)

SGB-Bank

(Konto za Złotówkę)

Bank Pocztowy

(Konto Aktywny Nestor)

Bank Pekao

(Pomocne Konto)

Prowadzenie konta

1 zł

1 zł

0 zł* / 5 zł

0 zł** / 9,99 zł

Karta debetowa

0 zł

0 zł

0 zł

0 zł*** / 2,98 zł

Przelewy internetowe

0 zł

0,5 zł/op.

0 zł

0 zł****

Przelewy zewnętrzne w oddziale

5 zł/op.

5 zł/op.

0 zł

4,99 zł/op.

Bezpłatne bankomaty

spółdzielcze

(ok. 3800)

spółdzielcze

(ok. 3800)

brak

własne

(1758)

Obce bankomaty w kraju

3% (min. 6 zł)/op.

3 zł/op.

2 zł/op.

lub

abonament 5 zł/m-c

4% (min. 6 zł)/op.

Wypłata w oddziale

0 zł

0 zł

0 zł

0 zł

Wypłata sklepowa

(cash-back)

0,5 zł/op.

1,5 zł/op.

0 zł

0,99 zł/op.

Wpłata w oddziale

0 zł

0 zł

0 zł

0 zł

Wpłatomaty

0 zł

(własne)

0 zł

(własne)

0 zł

(Euronet)

0 zł

(własne)

Zlecenie stałe (internet)

0 zł

0-0,5 zł/op.

0 zł

0 zł

Polecenia zapłaty (internet)

1 zł

1-2 zł/op.

0 zł

0 zł

Wyciąg papierowy (miesięczny)

0 zł

0-2 zł

7 zł

0 zł

Bonusy

– assistance medyczne, domowe, zagraniczne i w podróży samochodem, ubezpieczenie bagażu podróżnego przez rok

– assistance medyczne, domowe, zagraniczne i w podróży samochodem, ubezpieczenie bagażu podróżnego przez rok

– money-back 10 proc. od płatności kartą wykonanych w placówkach własnych Poczty Polskiej i na envelo.pl [max 30 zł-m-c],

– money-back 5 proc. za wybrane zakupy z jednej z trzech kategorii: zdrowie (apteki i drogerie), sport (m.in. sklepy i serwisy rowerowe, pływalnie, siłownie), kultura (m.in. kina, teatry, muzea) [max 20 zł/m-c]

– assistance domowe i medyczne

© blog Obiektywne Finanse. Stan na 3.12.2017 r.

1 – pod warunkiem wpływu świadczenia emerytalno-rentowego

2 – w promocji przez dwa lata od otwarcia,

3 – pod warunkiem wykonania nią min. czterech płatności bezgotówkowych w miesiącu (po upływie promocji warunkowa opłata za kartę wynosi 0,99 zł/m-c)

4 – w przypadku przelewu do odbiorcy niezdefiniowanego bank nalicza 20 gr za każdy SMS autoryzacyjny

Inne konta osobiste dla seniorów

Konta osobiste polecane seniorom

Oprócz tego na rynku można znaleźć jeszcze przynajmniej trzy konta osobiste, które są jakby skrojone pod potrzeby seniorów, czyli umożliwiają m.in. darmowe wypłaty w oddziałach i bezpłatne przelewy w oddziałach. Chodzi o:

  • Konto na co dzień Eurobanku (7 zł/m-c),
  • Konto Bez Granic PKO BP (17,9 zł),
  • Konto Bez Ograniczeń Banku Pocztowego (15 zł).

Rachunki te dostępne są dla wszystkich klientów, bez względu na wiek czy otrzymywanie świadczenia. Ich zaletą jest jedna, stała opłata za prowadzenie ROR-u – coś na zasadzie abonamentu – i brak opłat za pozostałe usługi, w tym wypłaty ze wszystkich bankomatów czy obsługę karty płatniczej.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.