Oprocentowanie IKE w banku stoi w miejscu – raport wiosna 2018

prywatna emerytura z III filaru
fot. pixabay.com

Przeciętne IKE w formie konta oszczędnościowego daje obecnie zarobić 2,47 proc. To tyle samo co kwartał wcześniej i minimalnie mniej niż rok temu. Najlepsze IKE dostępne jest w lokalnie działających bankach spółdzielczych.

Drugi kwartał z rzędu średnie oprocentowanie IKE w banku kształtuje się na poziomie 2,47 proc. w skali roku. Przypomnijmy, że oszczędności w III filarze są zwolnione z podatku Belki, dlatego stawka ta odpowiada odsetkom w wysokości 3,05 proc. na normalnym rachunku.

Banki nie zmieniają oprocentowania IKE

Spośród 25 analizowanych przez blog Obiektywne Finanse instytucji prowadzących IKE w formie kont oszczędnościowych, w ostatnim kwartale kupon zmienił się tylko w czterech. We wszystkich przypadkach były to ruchy w dół. Stanowiły one konsekwencję korekt na rynku międzybankowym (spadek WIBOR-u i WIBID-u w reakcji na stanowisko prezesa NBP odnośnie stóp procentowych w średnim horyzoncie czasowym).

Ranking IKE w formie konta bankowego

Jednak zmiany były niewielkie, rzędu 1-2 pb (0,01-0,02 pkt proc.). W efekcie nie wpłynęło to na obraz całego rynku bankowych IKE, na którym od dłuższego czasu panuje stagnacja. Dość powiedzieć, że rok temu średnie oprocentowanie IKE wynosiło 2,53 proc.

Opłacalne IKE w banku spółdzielczym

Najlepsze IKE pod postacią rachunku oszczędnościowego wciąż oferują BS Skierniewice i BS Milicz. Obie spółdzielnie płacą po 3,4 proc. w skali roku (4,2 proc. brutto). Niewiele, bo o 10 pb (0,1 pkt proc.) ustępuje im grupa czterech podmiotów, wśród których są: OK Bank, BS Czarny Dunajec, BS Nałęczów i BS Biała Rawska.

Najlepsze IKE w BS Skierniewice

Spośród ogólnopolskich instytucji komercyjnych o profilu uniwersalnym niezmiennie najwyżej oprocentowane IKE dostępne jest w Banku Millennium. Za emerytalne oszczędności płaci on 3 proc. netto (3,7 proc. brutto).

Ranking IKE kont oszczędnościowych – wiosna 2018 r.

lp. bank proc. kapitalizacja uwagi
1. Bank Spółdzielczy w Skierniewicach 3,4% roczna

Bank Spółdzielczy w Miliczu 3,4% roczna
3. OK Bank 3,32% roczna – stawka oparta o WIBID 3M z poprzedniego kwartału, – dla klientów nieposiadających ROR-u: jednorazowa opłata 50 zł za aktywację elektronicznego dostępu
4. Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu 3,3% roczna

Bank Spółdzielczy w Nałęczowie 3,3% roczna

Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej 3,3% roczna
7. Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie 3% miesięczna
8. Bank Millennium 3%
roczna


Silesia Bank 3% roczna
10. Warszawski Bank Spółdzielczy 2,8% roczna
11. Bank Spółdzielczy w Oleśnicy 2,7% roczna
12. Bank Spółdzielczy w Jarosławiu 2,6% roczna
13. Bałtycki Bank Spółdzielczy 2,59% roczna – stawka oparta o WIBID 12M (z września, października, listopada) x współczynnik 1,57
14. Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podlaskim 2,5% roczna
15. BPS 2,4% roczna – klienci nieposiadający ROR-u płacą jednorazowo 50 zł za dostęp do systemu bankowości elektronicznej

Źródło: opracowanie własne. Stan na 3.04.2018 r.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.