Wciąż bez rozstrzygnięć ws. przejęcia SKOK-ów Jaworzno i Piast

System SKOK

Wbrew zapowiedziom KNF nie zdecydował wczoraj (13 lipca) o tym, czy i kto przejmie kasy pożyczkowe z Jaworzna i Tychów. Zgłosiły się bowiem kolejne banki zainteresowane ich restrukturyzacją. Mają czas do 13 października, by się określić w tej sprawie.

Mimo miesięcznego oczekiwania nie wyjaśniły się losy zagrożonych upadłością SKOK-u Jaworzno i SKOK-u Piast. KNF znów przesunął termin wydania ostatecznej decyzji dotyczącej śląskich kas kredytowych.

—-

Uwaga! SKOK Piast zostanie przejęty przez Bank Millennium. Natomiast wydanie decyzji w sprawie SKOK-u Jaworzno zostało odroczone do 5 listopada, ponieważ zgłosił się kolejny bank zainteresowany jego przejęciem.

——

Nowi chętni do przejęcia SKOK-u Piast i SKOK-u Jaworzno

Banki zainteresowane przejęciem SKOK-u JaworznoPowodem jest zgłoszenie się kolejnych banków zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji obu SKOK-ów. KNF nie ujawnia, o jakie instytucje chodzi. Wiadomo, że przejęciem obu SKOK-ów zainteresowane są po dwa banki.

Podmioty te wystąpiły do nadzoru o dodatkowy czas na zajęcie decydującego stanowiska. Chodzi o to, by mogły gruntownie zbadać finanse SKOK-u Piast i SKOK-u Jaworzno, ocenić jakość ich portfeli kredytowych i opłacalność całej transakcji. Regulator przychylił się do wniosku i zobowiązał chętne podmioty, by najpóźniej 13 października określiły swoją wolę.

To jednak nie musi oznaczać końca postępowania. Dlaczego?

W tym okresie inne banki krajowe nadal mogą zgłaszać do KNF zainteresowanie udziałem w procesie restrukturyzacji SKOK Jaworzno i SKOK Piast – mówi Jacek Barszczewski z KNF-u.

Może się więc okazać, że jesienią kolejne podmioty włączą się ratowanie śląskich spółdzielni finansowych.

Przypomnijmy, że na zaproszenie KNF z 29 maja odpowiedział jeden bank. Miał on zająć ostateczne stanowisko do 13 lipca. Nie wiadomo, jakie ono jest, bo nadzór o tym nie informuje. Nie podaje też, czy bank ten podtrzymuje wolę akwizycji, czy się wycofał.

Banki zainteresowane przejęciem SKOK-u PiastJednocześnie 12 czerwca nadzór ogłosił, że czeka na zgłoszenia innych podmiotów chcących przejąć SKOK Piast lub/i SKOK Jaworzno. Regulatorowi bardzo zależy na tym, by uchronić śląskie kasy pożyczkowe przed bankructwem.

Należą one do większych w sektorze. Łącznie mają 600 mln zł depozytów i ich ewentualna niewypłacalność pociągnęłaby za sobą spore koszty ze strony BFG, który gwarantuje depozyty klientów do równowartości 100 tys. euro (na dziś to ok. 433 tys. zł). Dotychczas w związku z bankructwem 11 SKOK-ów i przejęciami dziewięciu innych BFG wydał ponad 4,8 mld zł.

KNF dąży do optymalnej restrukturyzacji obu kas kredytowych – deklaruje Barszczewski.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.