Pracownicze Plany Kapitałowe – vademecum

Pracownicze Plany Kapitałowe

Pracownicze Plany Kapitałowe mają rozwiązać problem malejących emerytur z ZUS oraz zapewnić kapitał do rozwoju gospodarczego Polski. Pierwsze osoby zaczną w nich oszczędzać latem przyszłego roku, a wszyscy etatowcy – za dwa lata.

Materiał partnera

1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Zgodnie z zapowiedziami rządu program ma zmienić nie tylko wysokość przyszłych emerytur, ale także poprawić sytuację gospodarczą w kraju. Przedstawiamy najważniejsze informacje o PPK.

(Nie)obowiązkowe Pracownicze Plany Kapitałowe

System Pracowniczych Planów Kapitałowych stworzono z myślą o wszystkich Polakach aktywnych zawodowo między 18. a 55. rokiem życia. Starsze osoby także będą mogły dołączyć do programu, ale tylko na swój wniosek.

Kogo i kiedy obejmą Pracownicze Plany Kapitałowe

Choć ustawa o PPK wejdzie w życie z nowym rokiem, przewiduje półroczne vacatio legis. Jej wprowadzanie także będzie stopniowe. W pierwszej kolejności do systemu dołączą duże firmy, które zatrudniają powyżej 250 osób.

Harmonogram przystępowania przedsiębiorstw do PPK:

  • od 1 lipca 2019 r – podmioty zatrudniające co najmniej 250 osób;
  • z dniem 1 stycznia 2020 r. – podmioty zatrudniające co najmniej 50 osób;
  • od 1 lipca 2020 r. – podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób;
  • z dniem 1 stycznia 2021 r. – pozostałe podmioty + osoby pracujące w jednostkach sektora finansów publicznych.

Do PPK zostaną zapisani wszyscy automatycznie, ale ustawa zakłada możliwość rezygnacji z oszczędzania.

Każdy uczestnik systemu będzie mógł pisemnie złożyć deklarację o zaprzestaniu dokonywania wpłat i pobrania zgromadzonych do tego momentu środków. Wtedy straci państwowy bonus oraz 1/3 składek sfinansowanych przez pracodawcę, a od reszty zapłaci podatek dochodowy i Belki.

Uwaga! Deklarację trzeba będzie powtarzać co dwa lata, bo wszyscy pracujący – także wypisani – będą z mocy prawa ponownie włączani do PPK.

W programie nie uczestniczą osoby samozatrudnione.

Składka na PPK a dodatkowa emerytura

Pracownicze Plany Kapitałowe są odpowiedzią na coraz niższe emerytury wypłacane przez ZUS. Składka podstawowa wyniesie 3,5 proc. pensji brutto, przy czym:

  • 1,5 proc. uiszcza pracodawca,
  • 2 proc. płaci pracownik.

Obie strony mogą zdecydować o zwiększeniu swojej składki do 4 proc. Zatem łącznie comiesięczna wpłata do PPK może sięgnąć 8 proc. wynagrodzenia brutto.

Uczestnicy PPK, którzy zarabiają najmniej, będą mogli odkładać niższą składkę (0,5 proc. zamiast 1,5 proc.). Przepis ten obejmie osoby z miesięczną wypłatą równą lub niższą niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia (czyli w 2021 r. mniej niż 3360 zł brutto). Jak to wygląda w symulacji?

Wysokość składki do PPK

Zakładając, że pracownik zarabia 4 tys. zł brutto, jego minimalna składka na PPK wyniesie 140 zł. Jeśli będzie odkładać przez 30 lat, to – przy wzroście wynagrodzenia, premiach od państwa i umiarkowanej stopie zwrotu – zgromadzi na swoim koncie emerytalnym ponad 96 tys. zł. To blisko dwa razy więcej, niż wpłacił.

Gdyby przeszedł na emeryturę w wieku 60 lat, jego świadczenie z PPK wyniesie 365 zł miesięcznie, a w wieku 65 lat – 468 zł (w opcji wypłaty 3/4 zgromadzonego kapitału przez min. 10 lat, czyli 120 rat, nie płaci się ani podatku dochodowego, ani podatku od zysków kapitałowych).

Z kolei dla składki od minimalnego wynagrodzenia dodatkowe świadczenie z PPK wyniesie 191 zł dla 60-latki i 230 zł dla 65-latka.

Oszczędności w PPK są prywatne i dziedziczone

Do kogo należą środki zgromadzone w PPK?

Z chwilą dokonania pierwszej składki nasze oszczędności staną się prywatne i podlegają dziedziczeniu przez wskazaną osobę. To całkiem odwrotnie niż było z kapitałem w OFE.

Zgromadzone środki będzie można wykorzystać na różne sposoby, np. jako wkład własny przy zakupie mieszkania. Będzie to działać na zasadzie pożyczki od samego siebie – będziemy mieć 15 lat na zwrot pieniędzy pożyczonych z konta PPK na cel mieszkaniowy.

W wyjątkowych okolicznościach pojawi się możliwość wcześniejszej wypłaty 25 proc. zgromadzonych pieniędzy, których nie trzeba będzie zwracać. Dotyczy to przewlekłej choroby bliskiego członka rodziny lub samego uczestnika.

Jakie instytucje prowadzą PPK? Ich przegląd znajdziesz na portalu PFR, który z upoważnienia rządu jest operatorem systemu.


Pracowniczeplanykapitalowe.org.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.