Getin Bank łączy się z Idea Bankiem, czyli idą złe czasy dla oszczędzających

getin_bank_idea_bank_fuzja

Fuzja podmiotów kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego najpewniej doprowadzi do redukcji oprocentowania lokat przez nie proponowanych. Obecnie należy ono do najwyższych na rynku.

To, o czym mówi się od miesięcy, zaczyna nabierać realnych kształtów. Getin Bank i Idea Bank uzgodniły plan połączenia, który zaakceptowały rady nadzorcze obu instytucji. Teraz wystąpią do organów regulacyjnych, w tym KNF, o stosowne zgody.

Konsekwencje fuzji Getin Banku z Idea Bankiem

Przeprowadzenie transakcji spodziewane jest na III kwartał tego roku. Nowy podmiot będzie działać pod nazwą Getin Noble Bank, ale formalnie przejmującym będzie Idea Bank.

Fuzja Getin Banku z Idea Bankiem planowana jest na III kwartał 2019


Po fuzji powstanie gracz nr 8 na rynku pod względem wielkości aktywów (79 mld zł), kredytów (58 mld zł) i depozytów (64 mld zł). Tym samym nowy Getin przeskoczy w tej klasyfikacji Alior Bank. Będzie tuż za Bankiem Millennium, który w tym samym czasie ma przejąć Eurobank.

Czytaj: przymusowa restrukturyzacja Idea Banku przez Bank Pekao.

Jednak niewykluczone, że transakcja przyciągnie potencjalnego inwestora (niedawno „Puls Biznesu” informował o – ponoć – sześciu zainteresowanych), który zechce dosypać trochę kapitału i umocnić pozycję nowego Getin Banku.

Koszty utrzymania depozytów w nowym Getin Banku do ścięcia

Oprocentowanie lokat w Getin Banku i Idea Banku należy do najwyższych

Głównym argumentem za połączeniem były oczywiście kwestie kapitałowe. Szefowie liczą na synergie wywołane efektem skali, czyli np. redukcję kosztów.

Do tych najistotniejszych należą wydatki związane z utrzymaniem depozytów. Te w instytucjach kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego należą do najwyższych w sektorze, co przekłada się na bardzo atrakcyjne oprocentowanie lokat.

Od dawna oferty depozytowe Idea Banku i Getin Banku należą do najlepszych. W ostatnich tygodniach na skutek „afery KNF” ta atrakcyjność jeszcze wzrosła. Ci, którzy nie bali się upadłości obu banków, sporo zarobili, ponieważ proponowane odsetki dochodziły do 4 proc.

W okolicach świąt dostępne w Idea Banku i Getin Banku oprocentowanie depozytów terminowych zaczęło spadać, co może wskazywać na zażegnanie kryzysu. Mimo to na tle konkurencji oferowane stawki wciąż prezentują się świetnie. Nadal można zarobić 3 proc. i więcej bez konieczności spełniania wygórowanych warunków. Jak wynika z danych NBP, średnia rynkowa to 1,8 proc.

Spieszmy się zakładać dobre lokaty, bo tak szybko odejdą

Wysoko oprocentowanie lokaty w Idea Banku i Getin Banku

Po scaleniu organizacji można się spodziewać jeszcze większej redukcji odsetek. Zatem teraz może być jedna z ostatnich okazji, by bezpiecznie ulokować oszczędności na wysoki procent. Depozyty w obu bankach są bowiem chronione przez BFG do równowartości 100 tys. euro (ok. 428 tys. zł) na jednego posiadacza. Do momentu fuzji te limity gwarancji są dla Getinu i Idei liczone oddzielnie.

Obecnie najlepsze opcje to:

  1. Kwartalna Lokata Hit na 3,6% w Idea Banku bez konta [chcę założyć];
  2. Czteromiesięczna e-Lokata na nowe środki na 3,5% w Getin Banku bez konta [chcę założyć];
  3. Konto oszczędnościowe na 3,5% w Getin Banku z warunkowo darmowym (jedna płatność kartą albo Blikiem) ROR-em [chcę otworzyć]; czytaj recenzję rachunku
  4. Konto oszczędnościowe na 3,2% w Idea Banku z darmowym ROR-em [chcę otworzyć]; czytaj recenzję rachunku.

Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.