Idea Bank chyba ugasił pożar

Idea Bank

Malejące oprocentowanie lokat może świadczyć o tym, że instytucja kierowana przez Jerzego Pruskiego opanowała kryzys wywołany przez tzw aferę KNF. Mimo to lokowanie oszczędności w Idea Banku wciąż bardzo się opłaca.

Ujawnienie w połowie listopada przez „Gazetę Wyborczą” stenogramu rozmowy Leszka Czarneckiego z byłym przewodniczącym KNF Markiem Chrzanowskim spowodowało tzw. run na banki kontrolowane przez miliardera. Przestraszeni klienci zaczęli wycofywać z nich środki.

Obie organizacje starały się powstrzymać odpływ depozytów, znacząco podnosząc ich oprocentowanie. Szczególnie aktywny był na tym polu Idea Bank.

Sytuacja Idea Banku poprawia się

Oprocentowanie lokat w Idea Banku

Tuż po wybuchu „afery KNF” stawka na Lokacie Beztroskiej skoczyła z 2,4 do 3,8 proc. Trzy dni później było to już 3,9 proc. Na dodatek klient mógł wycofać pieniądze przed czasem bez utraty odsetek. Wzrosły też odsetki na innych depozytach proponowanych przez Idea Bank.

Czytaj: przymusowa restrukturyzacja Idea Banku przez Bank Pekao.

Choć nie ma całkowitej pewności (szczegółowe dane poznamy dopiero wraz z publikacją raportów okresowych, czyli wczesną wiosną), dziś wydaje się, że kryzys został opanowany. Świadczy o tym spadające oprocentowanie lokat w obu instytucjach.

W połowie grudnia sytuacja zaczęła się normować. Oprocentowanie Lokaty Beztroskiej najpierw spadło do 3,4 proc., później – do 3,3, a dziś wynosi 3,2 proc. [16/01 – teraz już 2,8 proc.]

Na kwartalnej Lokacie nr 1 można było zarobić 3,9 proc. Teraz stawka jest niższa o 0,1 pkt proc. [edytowany 16/01: jest niższa już o 0,5 pkt]. Identyczne cięcia dotknęły też inne wersje czasowe tej lokaty: miesięczną, półroczną i roczną. Obecnie podmiot kierowany przez Jerzego Pruskiego płaci na nich od 3,1 do 3,4 proc. [teraz dolna granica została przesunięta do 3 proc.].

Kolejna zmiana dotknęła flagową Lokatę Happy z kuponem 4 proc. dla nowych klientów. Dziś nazywa się ona Lokatą Hit, a jej oprocentowanie wynosi 3,8 proc. (jeszcze przed tygodniem było o 0,1 pkt wyższe). W zamian bank 50-krotnie (do 1 mln zł) zwiększył limit salda i pozwala zerwać depozyt bez utraty odsetek.

Dochodowe i łatwo dostępne lokaty Idea Banku

Sytuacja Idea Banku się normuje, więc ten obniża oprocentowanie lokat

Mimo opisanych korekt lokaty Idea Banku na tle konkurencji wciąż wyróżniają się bardzo atrakcyjną stopą zwrotu. W dodatku wybór wariantów czasowych jest bardzo duży. W praktyce nie ma też ograniczeń kwotowych. Nie trzeba również wiązać się umową o ROR (choć ten jest darmowy i bardzo się przydaje, bo niektóre depozyty są dostępne tylko dla posiadaczy konta osobistego).

Co więcej, podmiot kontrolowany przez Leszka Czarneckiego nie dyskryminuje dotychczasowych klientów. Oni także mogą bardzo korzystnie ulokować swoje oszczędności. Warto się więc spieszyć, bo wraz z upływem czasu dostępne stawki będą prawdopodobnie maleć.

Przypomnijmy, że Idea Bank jest objęty ochroną BFG. Zdeponowane tam środki są gwarantowane do równowartości 100 tys. euro (aktualnie to ok. 430 tys. zł).

>>chcę założyć Lokatę Hit na 3,8% w Idea Banku<<

>>chcę otworzyć konto oszczędnościowe na 3,2% w Idea Banku<<


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.