Oszczędzanie na emeryturę może wydawać się odległą perspektywą. Jednak o swojej przyszłości warto pomyśleć już teraz. Doskonałym wyborem mogą być specjalne plany emerytalne.
Materiał zewnętrzny
Emerytura gwarantowana przez ZUS tylko w nielicznych przypadkach będzie na dobrym poziomie. Ci, którzy teraz zarabiają mniej albo prowadzą własną działalność gospodarczą, muszą liczyć się z tym, że ich świadczenie nie będzie wysokie. Eksperci prognozują, że wyniesie ok. 20-30 proc. ostatniej pensji.
Właśnie dlatego warto pomyśleć o dodatkowym oszczędzaniu na przyszłość. W tym celu można wykorzystać np. dobrowolne plany emerytalne, które określane są także jako III filar.
Plan emerytalny – co to jest?
Pod tym pojęciem kryje się dobrowolny, długoterminowy program oszczędnościowo-inwestycyjny. Ma on na celu finansowe zabezpieczenie przyszłości osoby, która w nim uczestniczy.
Aktualnie najbardziej popularne plany emerytalne zaliczane do III filara to IKE oraz IKZE. Oba rozwiązania umożliwiają oszczędzanie na dodatkową emeryturę poprzez dobrowolne wpłaty. Z tym że niektóre nie wymagają systematycznych zasileń.
Na obu rodzajach kont emerytalnych obowiązują limity wpłat. Są one ustalane w oparciu o średnie wynagrodzenie w gospodarce. W przypadku IKE jest to trzykrotność przeciętnej pensji (w 2018 r. jest to 14.295 zł), a IKZE – 120 proc. (5718 zł).
Oba produkty emerytalne oferują również dodatkowe bonusy. IKE pozwala na uniknięcie 19-proc. podatku Belki i podatku dochodowego (18 lub 32 proc.). Z kolei przelewy na IKZE można odliczyć w PIT dany rok, a przy wypłacie płaci się tylko 10-proc. podatek dochodowy. W dodatku, jak przy IKE, nie ma podatku Belki.
Instytucje oferujące plany emerytalne mają dla swoich klientów także inne programy oszczędnościowe i inwestycyjne stworzone z myślą o jesieni życia. Są to np. ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe.
Jak korzystać z dobrowolnych planów emerytalnych?
Osoby zainteresowane skorzystaniem z dobrowolnych planów emerytalnych mogą zawrzeć umowę w wielu instytucjach prowadzących taki produkt. Do tego grona należą m.in. banki, towarzystwa ubezpieczeniowe oraz domy maklerskie.
Przy wyborze odpowiedniego planu emerytalnego warto zapoznać się z różnymi opcjami. Zarówno IKE, jak i IKZE dostępne są bowiem w formie bankowego konta oszczędnościowego, polisy z UFK, funduszy inwestycyjnych czy rachunku maklerskiego. Chodzi o to, by postawić na rozwiązanie, która oferuje optymalny poziom bezpieczeństwa zgromadzonych środków oraz zapewnia atrakcyjne zyski.
Vienna Life
Dodaj komentarz