Infolinie bankowe odpowiadają najdłużej od lat

infolinie bankowe
fot. freeimages.com

Klienci dzwoniący na infolinie bankowe oraz piszący maile do contact centre muszą uzbroić się w cierpliwość. Czas oczekiwania na połączenie z konsultantem oraz wiadomość zwrotną wydłużył się do wartości nienotowanych od lat 2010-11.

By rozpocząć rozmowę z konsultantem, czeka się najdłużej od dziewięciu lat, a na odpowiedź mailową z banku – najdłużej od 2011 r. Takie wnioski płyną z XIX edycji badania jakości obsługi klienta na infoliniach bankowych autorstwa firmy ARC Rynek i Opinia.

Najlepsze infolinie bankowe – od lat te same

Po raz kolejny podium obsadziły instytucje, które od lat mają najlepsze infolinie bankowe. Jednak tym razem doszło do zmiany lidera. Po trzech zwycięstwach z rzędu palmę najlepszego contact centre utracił Bank Pekao (95,6 pkt). Minimalnie wyprzedził go poprzedni hegemon, czyli PKO BP (95,7), dla którego był to 12. triumf w 15 ostatnich audytach.

Ta dwójka zdecydowanie wyróżnia się jakością obsługi klienta na tle konkurencji. Trzeci w zestawieniu Credit Agricole uzyskał bowiem dziewięć punktów mniej (86,5).

ranking infolinii banków

Średnia ocena całej branży wyniosła 80,4 pkt. To o 3,1 pkt mniej niż przed rokiem, ale więcej od historycznego minimum.

Z 11 badanych instytucji swoją ocenę sprzed roku poprawił tylko Bank Millennium (2,8 pkt). Dzięki temu awansował z VIII na IV miejsce. Organizacja, której przewodzi Joao Bras Jorge, systematycznie poprawia jakość obsługi swojej infolinii od dwóch lat.

bankowe call center

W drugim kierunku podąża Alior Bank. Tym razem stracił on przeszło 16 pkt i spadł z IV na IX lokatę. Jesienią jego wynik punktowy pogorszył się o 23 pkt.

Na koniec rankingu infolinii bankowych osunął się mBank, który uzyskał o ponad 11 pkt mniej niż przed rokiem. Fatalny rezultat wziął się m.in. z najdłuższego w branży czasu oczekiwania na połączenie z konsultantem (118 sekund) i odpowiedź mailową (ponad 48 godzin).

XIX ranking infolinii bankowych – wiosna 2019

lp. Bank Wynik* [pkt] Zmiana r/r [pkt]
1. PKO BP 95,7 0
2. Bank Pekao 95,6 -1,3
3. Credit Agricole 86,5 -6,3
4. Bank Millennium 86,4 +2,8
5. Santander 80,6 -2,1
6. Eurobank 80,6 -4,1
7. Getin Bank 77,8 debiut
8. ING Bank Śląski 76,4 -5,6
9. Alior Bank 70,5 -16,4
10. BNP Paribas 69 -3
11. mBank 64,7 -11,4

© Obiektywne Finanse na podstawie danych ARC Rynek i Opinie

* – średnia ważona (65 proc. pkt za kontakt telefoniczny i 35 proc. za kontakt mailowy)

Najszybsze contact centre w Banku Pekao i Getin Banku

Średni czas oczekiwania na połączenie z infolinią bankową wyniósł 45 sekund. To prawie dwukrotnie dłużej niż roku temu (24 s). Poprzednio tak długo klient musiał czekać na rozmowę w 2010 roku (71 s).

W tym elemencie najlepiej wypadł Bank Pekao, którego pracownik zgłaszał się po 4 sekundach. Mniej niż 20 sekund na rozmowę czekali także klienci PKO BP, Santandera i Banku Millennium.

ranking infolinii bankowych

Wydłużył się również czas oczekiwania na odpowiedź mailową. Wiosną bankowe contact centre odpisywało przeciętnie po 16,5 godz. Poprzednio tyle czasu zajmowało im to w 2011 roku (21,6 godz.).

Najszybciej wiadomość zwrotną otrzymywali klienci Getin Banku. Musieli na nią czekać średnio 1 godz. i 6 minut. W mniej niż dwie godziny odpisywali także pracownicy Banku Millennium, Banku Pekao oraz PKO BP. Ponad 48 godz. zajmowało to osobom zatrudnionym w mBanku i Alior Banku.

Udostępnianie adresu mailowego, gdzie nie następuje kontakt w ciągu kilku godzin wydaje się niezrozumiałe, gdyż niejako zachęca to klienta do sprawdzenia oferty innego banku – komentuje Grzegorz Sygnowski z ARC Rynek i Opinia.

Infolinie bankowe nie nadążają z obsługą przez nadmiar kanałów?

Warto wspomnieć, że w latach 2014-2016 średni czas oczekiwania na odpowiedź na pytanie zadane mailem nie przekraczał 5,5 godz. Tymczasem od wiosny 2017 r. (z wyjątkiem ubiegłorocznej jesieni) jest to trzy razy dłużej. Dlaczego?

bankowe contact centre
fot. freeimages.com

Może to wynikać z faktu, że niektóre banki wprowadziły nowe formy komunikacji z klientem. Przykładowo mBank umożliwia kontakt za pomocą aplikacji Messenger. Z tradycyjnego kontaktu mailowego zrezygnował ING Bank Śląski, który skoncentrował się na czacie. Jednak dobrze byłoby, żeby dotychczasowe kanały będące w ofercie banku działały bez zarzutu mówi Sygnowski.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.