Ponadczasowe zasady giełdy, które warto zapamiętać i stosować

inwestowanie na rynkach finansowych

W ciągu dziesięcioleci obrotu instrumentami finansowymi na parkiecie powstały ogólne i uniwersalne tendencje. Przedstawiamy ponadczasowe zasady giełdy i wyjaśniamy, w jaki sposób wykorzystać je do osiągania lepszych wyników w inwestowaniu.

Materiał zewnętrzny

Giełda papierów wartościowych rządzi się swoimi prawami. By osiągać dobre wyniki inwestowania, trzeba mieć wiedzę i czas. Jednak oprócz tego przydaje się znajomość pewnych uniwersalnych reguł odnoszących się do profesjonalnego handlu instrumentami finansowymi. Oto ponadczasowe zasady giełdy wraz z krótkim omówieniem.

1. Zwrot z inwestycji w średnim terminie

Bez względu na to, czy rynki są nastawione ekstremalnie optymistycznie czy pesymistycznie, ostatecznie powracają do stabilniejszych, długoterminowych poziomów cen. Dla inwestorów indywidualnych wniosek jest oczywisty: mieć plan i się go trzymać. Nie można ulec codziennym dyskusjom i zawirowaniom.

2. Nadwyżka prowadzi do korekt

strata na wykresie

Gdy na rynkach dochodzi do przesady, możemy spodziewać się nadmiernej korekty. To jest tak samo jak w przypadku samochodu prowadzonego przez niedoświadczonego kierowcę. Inwestorzy muszą się z tym liczyć i na to przygotowywać. Aby podjąć wyważone działania w celu zabezpieczenia swojego kapitału, będą musieli wykazać się cierpliwością i wiedzą.

3. Nadmierne wzrosty nigdy nie są trwałe

Tendencją panującą wśród nawet najbardziej skutecznych inwestorów jest przekonanie, że gdy sprawy układają się na ich korzyść, zyski mogą być nieograniczone. To nieprawda. Jak sugerują pierwsze dwie zasady, w końcu rynki zaczynają wracać do wartości średnich.

4. Korekty rynkowe nie czekają

Gwałtownie zmieniające się rynki mają tendencję do ostrych korekt, co może uniemożliwić inwestorom przewidywanie kolejnych ruchów w warunkach wytchnienia. Wniosek jest taki, aby być przygotowanym do inwestowania w szybko zmieniających się warunkach. Trzeba też stosować zlecenie stop loss na swoich pozycjach w celu uniknięcia emocjonalnych ruchów.

5. Większość kupuje na górce, a niewielu – w dołku

ponadczasowe zasady giełdy

Typowy inwestor, przykładowy Kowalski, czyta najnowsze wiadomości na swoim telefonie, ogląda programy giełdowe i wierzy w to, co usłyszał. Jednak w czasie, gdy do prasy dostał się raport o przesunięciu kursu (w górę lub w dół), ruch już się zakończył i zazwyczaj trwa odwrót. Jest to właśnie moment, w którym Kowalski decyduje się kupić (na górze) lub sprzedać (na dole) akcje.

Trzeba przeciwstawić się tej regule. Zalecamy indywidualne podejście i niepoddawanie się mentalności grupy.

6. Strach i chciwość są silniejsze od długoterminowego postanowienia

Podstawowe emocje są największym wrogiem udanego handlowania instrumentami finansowymi. Kluczem do zysków jest dyscyplina. Dotyczy to zarówno inwestorów długoterminowych, jak i jednodniowych.

Każda transakcja musi być poparta planem. Musimy dokładnie wiedzieć, na jakim etapie będziemy w stanie sprzedać swoje akcje – na plusie bądź minusie.

inwestowanie_w_fundusze_z_lokata

Ustalenie właściwego momentu na wyjście z inwestycji jest o wiele trudniejsze niż wiedza, kiedy do niej wejść. Określenie, kiedy zrealizować zysk lub ograniczyć stratę, jest bardzo łatwe w ujęciu abstrakcyjnym. Lecz gdy posiadamy już papiery wartościowe, które wykonują szybkie ruchy, poddajemy się strachowi i chciwości. Te emocje odsuwają nas od rzeczywistości i naszych pieniędzy.

7. Rynki są najsilniejsze, gdy są rozległe, a słabe – gdy są zwarte

Dzięki skoncentrowaniu na popularnych uśrednionych indeksach można wiele osiągnąć. Poszerzone średnie zapewniają lepsze spojrzenie na siłę sektora. Weźmy pod uwagę obserwację indeksu WIG 20 lub innych indeksów giełdowych. Takie podejście sprawi, że będziemy lepiej oceniać stan poszczególnych ruchów na rynku.

8. Niedźwiedzie rynki to spadki

zlecenie stop loss

Analitycy giełdowi dostrzegają wspólne modele działania zarówno na rynku byka, jak i niedźwiedzia. Typowy schemat niedźwiedzia obejmuje ostrą wyprzedaż . To „rajd frajerów” oraz ostateczne, męczące obniżenie wartości do bardziej rozsądnych poziomów. Jednak ogólny stan kryzysu panuje w odniesieniu do wszystkich inwestycji.

9. Gdy wszyscy się zgadzają, wydarzy się coś zupełnie odwrotnego

To nie magia. Kiedy każdy, kto chciał kupić, kupił, nie ma już nabywców. W tym momencie rynek musi zawrócić w dół. Działa to też w drugą stronę.

10. Rynki byka są lepsze od rynków niedźwiedzich

Jest to słuszne dla większości inwestorów bez względu na otwieraną przez nich pozycję.

Jeśli jesteś ciekawy i chętny poszerzyć wiedzę, odsyłamy do innych materiałów na temat zasad inwestowania na giełdzie.


Opcje24h.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.