Idea Bank wycofuje darmowe przelewy ekspresowe i SEPA

Idea Bank

Od listopada klienci Idea Banku stracą po dwa darmowe przelewy ekspresowe i europejskie w miesiącu. A już od października nie będą mogli dokonywać rozliczeń dewizowych w jednostkach innych niż euro.

Notujący milionowe straty i przechodzący restrukturyzację Idea Bank szuka oszczędności. Po likwidacji mobilnych wpłatomatów, redukcji zatrudnienia, obniżeniu oprocentowania depozytów przyszedł czas na kolejne zmiany.

Darmowe przelewy ekspresowe w Idea Banku tylko do 17 listopada

Organizacja kierowana przez Jerzego Pruskiego ogłosiła, że wycofuje darmowe przelewy ekspresowe i europejskie. Zmiany wejdą w życie 18 listopada.

przelew online

Obecnie w każdym miesiącu klienci mogą zlecać pierwsze dwa takie transfery bezpłatnie. Niebawem za każdy przelew Express Elixir i SEPA nadawany w bankowości internetowej albo aplikacji mobilnej zapłacą odpowiednio 3,5 i 4 zł.

Idea Bank argumentuje to wzrostem inflacji. Wedle regulaminu może on podwyższyć koszty świadczenia usług, jeśli wskaźnik CPI na cztery miesiące przed wprowadzeniem podwyżek zwiększył się o więcej niż 0,2 pkt proc. w porównaniu do tego za cały poprzedni rok (wedle GUS od grudnia 2018 do lipca br. urósł o 2,8 proc.).

Czytaj: przymusowa restrukturyzacja Idea Banku przez Bank Pekao.

W porównaniu do konkurencji stawka 3,5 zł za przekaz natychmiastowy nie jest wygórowana. Większość banków pobiera za taką usługę co najmniej 5 zł.
Obecnie jedynie w Santanderze są one bezpłatne i nielimitowane dla przeciętnego Kowalskiego. W pozostałych instytucjach na brak opłaty mogą liczyć jedynie osoby zamożne albo mające najdroższe pakiety kont osobistych dla segmentu detalicznego.

Idea Bank kończy z kontami walutowymi

Ale to nie koniec niekorzystnych zmian dla klientów instytucji kontrolowanej przez Leszka Czarneckiego. Ci z najdłuższym stażem (otwierali konto w 2013 r. i wcześniej) nie sprawdzą już bezpłatnie salda w bankomacie. Od 18 listopada za każdą taką operację zapłacą 2,5 zł.

przelewy_online

Już 1 października Idea Bank przestanie prowadzić rozliczenia dewizowe – z wyjątkiem tych w euro. W związku z tym wycofa z oferty konta walutowe. W efekcie konsumenci nie zlecą już przelewu walutowego w jednostce innej niż EUR.

Oczywiście klienci mogą nie zgodzić się na opisywane zmiany i pisemnie złożyć wobec nich sprzeciw. Wówczas rozwiążą umowę ze skutkiem natychmiastowym. Odbywa się to bez opłat. W przeciwnym razie aprobują nowe rozwiązania.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.