Przymusowa restrukturyzacja PBS Sanok

Przymusowa restrukturyzacja PBS Sanok

Przymusowa restrukturyzacja PBS Sanok sprawi, że jego klienci indywidualni oraz mali przedsiębiorcy uratują niemal wszystkie swoje pieniądze tam trzymane. Stratne będą samorządy, największe firmy i posiadacze obligacji drugiego największego banku spółdzielczego.

Stało się! Po raz pierwszy w historii polskiego systemu bankowego BFG uruchomił procedurę przymusowej restrukturyzacji. Został nią objęty borykający się od dłuższego czasu z problemami kapitałowymi Podkarpacki Bank Spółdzielczy z Sanoka (nr 2 w sektorze). Ma to uchronić jego klientów indywidualnych przed utratą pieniędzy, a cały system bankowy – przed sporymi wydatkami.

Przymusowa restrukturyzacja PBS Sanok w praktyce

Przymusowa restrukturyzacja to alternatywa dla upadłości. Stosuje się ją wobec będących w trudnej sytuacji podmiotów z branży finansowej (banki, SKOK-i, TFI), których bankructwo mogłoby zagrozić stabilności całego systemu. Innymi słowy: przeprowadza się ją w interesie publicznym. W przypadku PBS Sanok decydujące znaczenie miał fakt, że spore środki trzymały w nim jednostki samorządowe.

Przymusowa restrukturyzacja PBS Sanok

Przymusowa restrukturyzacja istnieje w naszym prawodawstwie od 2016 r. Do jej wdrożenia zobowiązała nasz kraj tzw. dyrektywa bail-in, tj. Bank Recovery and Resolution Directive (BRRD) z 2014 r.

Czytaj: przymusowa restrukturyzacja Idea Banku.

Na mocy decyzji BFG działalność podkarpackiego podmiotu została zawieszona. Powstał Bank Nowy BFG, do którego trafią kredyty oraz wszystkie depozyty osób fizycznych, mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm korzystających z usługPBS Sanok. Nowa organizacja, która jest objęta standardowymi gwarancjami BFG, od 21 stycznia będzie obsługiwać dotychczasowych klientów na starych zasadach. Do tego czasu placówki sanockiej spółdzielni, jej bankowość internetowa mobilna, karty i bankomaty są nieczynne.

gwarancje BFG

Bank Nowy BFG ma charakter pomostowy. Oznacza to, że docelowo zostanie on sprzedany zainteresowanemu bankowi lub grupie banków.

W październiku 2021 r. pakiet kontrolny (72 proc. akcji) Banku Nowego BFG kupił neoBank. To marka, poda jaką działa Wielkopolski Bank Spółdzielczy. Pozostałe akcje nabyły inne podmioty. Tym samym przymusowa restrukturyzacja PBS-u Sanok zakończyła się.

Przymusowa restrukturyzacja PBS Sanok dla dobra samorządów

Przymusowa restrukturyzacja PBS Sanok, którym obecnie kieruje wyznaczony przez BFG administrator Paweł Małolepszy (zastąpił dotychczasowy zarząd), odbywa się kosztem posiadaczy jego obligacji. Te zostaną umorzone. Przepadają również udziały członkowskie.

Tak samo jak niezaksięgowane jeszcze odsetki od depozytów przekraczających ustawowy limit ochrony (równowartość 100 tys. euro w złotych na jednego klienta). Jeśli więc klient indywidualny, mikrofirma albo podmiot MSP trzymał w PBS Sanok więcej niż 424 tys. zł, nie otrzyma odsetek od nadwyżki przekraczającej limit ochrony. Pozostałe środki tej grupy klientów zostaną przeniesione do Banku Nowego BFG w całości, bez uszczerbku – nawet, jeśli przekraczają równowartość 100 tys. euro.

negocjacje

W gorszej sytuacji są duże firmy oraz gminy i powiaty. One muszą się liczyć z utratą części wkładów pieniężnych. Te pierwsze – powyżej limitu ochrony, a samorządy – również poniżej (pieniądze JST nie są objęte gwarancjami).

Przeprowadzamy ten niełatwy proces, aby zapewnić kontynuację obsługi klientów i chronić depozyty jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku upadłości nie są one w żaden sposób chronione – tłumaczy prezes BFG Mirosław Panek.

Kurczące się kapitały PBS-u Sanok

Wedle danych zaraportowanych w czerwca ub.r. suma bilansowa PBS Sanok to 2,8 mld zł. Jego współczynnik kapitałowy wynosił wtedy 0,32 proc. przy wymaganych przez KNF 6 proc. Jeszcze rok wcześniej było to 7,56 proc.

gotówka do zdobycia w promocjach bankowych

Istniejący formalnie od 1992 r. Podkarpacki Bank Spółdzielczy miał zbyt mało kapitałów własnych w stosunku do skali swojej działalności. Co więcej, były one ujemne (-183 mln zł). Aktywa PBS Sanok nie wystarczały na pokrycie jego zobowiązań. Do tego prowadzone przez dotychczasowy zarząd spółdzielni działania nie dawały nadziei na odsunięcie ryzyka jej niewypłacalności. To wszystko sprawiło, że BFG postanowił zastosować wobec niej przymusową restrukturyzację.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.