Wybieramy ubezpieczenie narciarskie na wyjazd zagraniczny

ubezpieczenie narciarskie
fot. pixabay.com

Zagraniczne kurorty zimowe kuszą świetnymi warunkami, ale pobyt w nich może okazać się pułapką dla naszego portfela. By jej uniknąć, przed wyjazdem warto zadbać o ubezpieczenie narciarskie z dużą sumą gwarancyjną i odpowiednim zakresem odpowiedzialności.

Liczbę aktywnych narciarzy w Polsce szacuje się na ponad 4 mln. Niedostatek śniegu w rodzimych górach i coraz większa zamożność zachęcają kolejnych z nich do zagranicznych wyjazdów podczas świąt, przerwy noworocznej albo ferii. Na alpejskich stokach mogą oni w komfortowych warunkach korzystać z uroków zimy.

Jednak pobyt w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Andorze czy we Włoszech wiąże się z ryzykiem ogromnych kosztów w razie wypadku podczas jazdy na nartach. By ich uniknąć i ze spokojem oddawać się białemu szaleństwu, warto wykupić ubezpieczenie narciarskie.

To powinno zawierać dobre ubezpieczenie narciarskie

Polisa narciarza powinna być dopasowana zakresem do jego aktywności, miejsca pobytu i ryzyka, na które zamierza się narazić. Jak więc wybrać właściwą ofertę? Na co zwrócić uwagę, żeby nie żałować i się nie rozczarować, gdy dojdzie do nieszczęścia?

ubezpieczenie narciarskie na wyjazd zagraniczny
fot. Josef Pichler / Pixabay

Dobre ubezpieczenie narciarskie na zagraniczny wyjazd powinno obejmować:

 • bezpłatną pomoc medyczną (w tym transport ze stoku do placówki ochrony zdrowia),
 • amatorskie uprawienie sportu,
 • odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu,
 • wsparcie w razie zamknięcia wyciągów z uwagi na złe warunki pogodowe,
 • ochronę sprzętu sportowego i odpowiedzialność ubezpieczyciela za jego uszkodzenie czy utratę,
 • odpowiedzialność cywilną za szkody rzeczowe i osobowe wyrządzone przez ubezpieczonego i jego dzieci,
 • rozliczenie bezgotówkowe.

Pierwsze świadczenie jest kluczowe i powinni na nie zwrócić uwagę również posiadacze kart EKUZ. Dlaczego? Ten, wydawany przez NFZ, dokument nie refunduje kosztów ratownictwa górskiego w razie wypadku w innym kraju.

polisa dla narciarzy
fot. Iva Balk / Pixabay

EKUZ daje dostęp do darmowych świadczeń tylko w wymiarze, w jakim są one bezpłatne dla obywateli kraju, do którego jedziemy – tłumaczy Małgorzata Skibińska z Avivy w wywiadzie dla mfind.pl.

Rozliczenie bezgotówkowe sprawi, że za koszty udzielonych świadczeń i usług od razu zapłaci firma reasekuracyjna. W przeciwnym razie to my będziemy musieli pokryć je w pierwszej kolejności, a potem występować do ubezpieczyciela o zwrot poniesionych nakładów.

Na to zwróć uwagę, kupując ubezpieczenie na narty za granicą

Wykupując polisę narciarską, warto sprawdzić:

wybor_konta
 1. Sumę ubezpieczenia
  Czy pokryje ona koszt zaangażowania śmigłowca, karetki i np. samolotu umożliwiającego powrót do kraju w pozycji leżącej? Zatem powinna opiewać na co najmniej 200 tys. zł (50 tys. euro).
 2. Rozszerzenie o amatorskie uprawienie sportu lub sporty ekstremalne
  Ubezpieczyciele traktują jazdę na nartach czy snowboardzie jako zachowanie podwyższonego ryzyka, którego zwykła polisa nie obejmuje. Podczas zawierania umowy upewnijmy się, że ubezpieczenie turystyczne przewiduje pomoc medyczną na stoku.
  Można wykupić dodatkowe rozszerzenia. Przykładowo jeśli ktoś choruje przewlekle, powinien zadbać o pomoc w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Jeśli zamierzamy szusować poza oficjalnymi szlakami, zadbajmy o polisę dla sportów ekstremalnych.
 3. Świadczenia dodatkowe
  Czy polisa zapewnia wsparcie w razie zamknięcia wyciągów z uwagi na złe warunki pogodowe? Chodzi np. o zwrot kosztów karnetów i wypożyczenia sprzętu oraz zakwaterowanie, gdyby doszło do zamknięcia tras z powodu np. lawiny.
  Przed wyjazdem warto pomyśleć o tym, kto zajmie się naszymi pociechami i pozostawionym na stoku sprzętem, gdybyśmy zostali unieruchomieni. Polisa podróżna z wyższej półki zapewnia też sprowadzenie i zakwaterowanie osoby bliskiej na czas naszej rekonwalescencji.
 4. Wyłączenia odpowiedzialności
  W jakich sytuacjach świadczenie objęte polisą nie będzie przysługiwać lub będzie się ono wiązać z dodatkową opłatą. Przykładowo firma ubezpieczeniowa może odmówić pomocy, gdy do zdarzenia dojdzie poza wyznaczonymi szlakami czy trasami zjazdowymi. Tak samo może się stać, gdy ulegniemy wypadkowi, będąc pod wpływem alkoholu (choć coraz więcej polis nie przewiduje takich wyłączeń).

Standardowo przed zawarciem umowy należy dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Tu więcej o wyborze dobrego ubezpieczenia.

Tutaj można znaleźć ubezpieczenie turystyczne obejmujące jazdę na nartach. Przejdź do porównywarki polis.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.