Sklepy Żabki i salony Empiku jak wpłatomaty

sklepy żabka jak wpłatomaty

Do zdeponowania gotówki na swoim koncie nie są już potrzebne wpłatomaty ani wizyta w placówce banku. Teraz można zrobić to za darmo w każdym sklepie Żabka i Freshmarket oraz salonach Empiku. Na razie usługa dostępna jest dla klientów 13 instytucji mających karty Mastercard.

Ruszyła nowa usługa, która powinna przypaść do gustu klientom banków przede wszystkim z mniejszych miejscowości. Dlaczego? Tam wpłatomaty, którą to rozwiązanie zastępuje, są trudno dostępne albo nie ma ich wcale, a placówki finansowe pracują z reguły do godz. 17-18 i tylko w dni powszednie.

Żabkowe wpłatomaty z limitami

Otóż w 6000 sklepów sieci Żabka i Freshmarket można wpłacić pieniądze na swój rachunek bankowy – bieżący, z którym sprzężona jest karta debetowa, lub ten powiązany z kartą kredytową.

Wpłata kartą na konto w Żabce
fot. materiały prasowe

Usługa wpłacaj na kartę (cash2card) jest bezpłatna. Mogą z niej skorzystać klienci 13 banków mających plastiki z logo Mastercardu (lista poniżej). Do zrealizowania operacji, poza samym nośnikiem, potrzebują oni dokumentu tożsamości. Może to być dowód osobisty albo paszport.

Wpłatę sklepową potwierdza się PIN-em wpisywanym na terminalu POS. Wcześniej trzeba umieścić w nim instrument płatniczy albo zbliżyć go do czytnika. Wpłata kartą działa bowiem w technologii tradycyjnej i bezstykowej.

Dzienny limit wpłat w Żabce na jeden nośnik wynosi 500 zł. Nie jest to więc rozwiązanie dla klientów biznesowych, tylko indywidualnych. Zresztą to pierwsze zastosowanie wyklucza regulamin.

Banki umożliwiające wpłacanie gotówki w Żabce
Bank Pekao
(tylko karty kredytowe)
Santander
mBank
ING Bank Śląski
BNP Paribas
Alior Bank
Getin Bank
BPS
BOŚ
SGB
Bank Pocztowy
Credit Agricole
Plus Bank

Usługodawca deklaruje, że wpłacona suma jest widoczna na koncie klienta do 30 minut. Niekiedy czas ten może się wydłużyć. Decyduje o tym bank wydający kartę.

Co ciekawe deponować można również bilon. W tej kwestii wpłata sklepowa ma przewagę nad urządzeniami samoobsługowymi, które przyjmują tylko banknoty.

Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni liczba transakcji w pierwszych dniach od uruchomienia. Rozwiązanie nadspodziewanie szybko się rozwija – mówi Olga Małecka z First Data Polcard [obecnie – Fiserv].

Wpłata kartą w Żabce krok po kroku

To właśnie ta firma, która zawiaduje terminalami w Żabce, dostarcza usługi wpłata kartą. Sieć sklepów pełni rolę agenta First Data Polcard [obecnie to Fiserv]. Natomiast Mastercard dba o to, by instrumenty płatnicze miały odpowiednią funkcję.

płatność kartą zbliżeniowo
fot. pixabay.com

Jak to wygląda w praktyce? Po zakomunikowaniu sprzedawcy chęci zdeponowania pieniędzy okazujemy mu dowód tożsamości i przekazujemy środki. Ten je przelicza i wprowadza dane do systemu kasowego, a my przykładamy kartę do terminalu i podajemy PIN. W razie pozytywnej autoryzacji transakcji przez bank otrzymujemy potwierdzenie z miejscem, kwotą, datą i godziną transferu.

Uwaga! Przy pierwszej wpłacie w Żabce trzeba podać swoje imię, nazwisko, PESEL i dane dokumentu tożsamości, które sprzedawca wprowadzi do systemu.

Takie wymogi nakładają na usługodawcę ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z 2018 r. oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2015/847 (przepisy AML).

W kolejnym etapie będziemy usprawniać ten element, aby usługa stała się jeszcze bardziej wygodna dla wpłacającego – zapewnia Olga Małecka z First Data Polcard. 

[Edytowany 22 lipca 2022 r.] Usługa wpłacaj na kartę pojawiła się w salonach Empiku i sklepach Papiernik by Empik. Razem to 300 miejsc. W tym przypadku dzienny i jednorazowy limit wpłat wynosi 1 tys. zł.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.