EnveloBank się zmienia i powoli traci wyrazistość

EnveloBank

Od 1 czerwca EnveloBank oferuje nowy ROR, który w porównaniu do starego EnveloKonta wypada mniej korzystnie. Zmiana, która jest następstwem ruchów przeprowadzonych przez właściciela marki, wydają się być krokiem ku jej likwidacji jako oddzielnego bytu na rynku usług finansowych.

Z początkiem czerwca Bank Pocztowy wprowadził nową ofertę kont osobistych. Zmiany objęły również jego markę cyfrową, tj. EnveloBank.

Teraz zamiast kilku ROR-ów organizacja kierowana przez Roberta Kuraszkiewicza proponuje jedno – Konto w Porządku. W zależności od wieku klienta nowy rachunek różni się parametrami cenowymi oraz zakresem dostępnych usług.

[Edytowany 22/11/2022] EnveloBank już nie istnieje, ale na rynku pojawił się VeloBank. To nowe wcielenie Getin Banku.

EnveloBank podnosi opłaty i ogranicza darmowe usługi

Bank Pocztowy połączył w jednym rachunku funkcjonalności dotychczas dostępne w ramach różnych kont. Nowością jest wyodrębnienie w ofercie ROR-u adresowanego do młodych klientów (Konto w Porządku Start). Ten dla seniorów nazywa się teraz Kontem w Porządku Plus. Przy okazji bank podniósł niektóre opłaty, ale zachował możliwość zwolnienia z nich.

Stare rachunki będą nadal obsługiwane. Jednak we wrześniu wzrosną opłaty z nimi związane.

enveloBank

Dla nowych klientów EnveloBanku zmiany także są niekorzystne. Z trzech powodów:

  1. Wzrost opłat i okrojenie zakresu darmowych usług
    Wcześniej darmowy ROR teraz kosztuje 7,99 zł. Opłata za kartę wzrosła z 5 do 6,99 zł. Dotychczas bezpłatne we wszystkich bankomatach w kraju zostały ograniczone do maszyn Planet Cash. Alternatywą jest cash-back. Inna opcja to abonament w cenie 6,5 zł na bezprowizyjne wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą.
  2. Zwiększenie wymagań zwalniających z opłat za podstawowe usługi
    W ramach EnveloKonta wystarczyło zasilić rachunek min. 1 tys. zł i wykonać jedną płatność kartą. Teraz trzeba mieć aktywny plastik i generować nim obrót na 300 zł.
  3. Wycofanie money-backu za usługi pocztowe i kurierskie.

Ważne! Zmiany nie obejmują klientów, którzy zawarli umowę przed 1 czerwca.

Wydaje się, że unifikacja oferty to krok wstecz w rozwoju EnveloBanku. W momencie pojawienia się na rynku jesienią 2017 r. marka komunikowała się jako nowoczesną, niskokosztowa i dla aktywnych klientów, którzy z większości usług korzystają online.

Teraz ta różnica w stosunku do brandu podstawowego wydaje się zacierać. Takie wrażenie pogłębia fakt zmiany nazwy konta i usunięcia z niej członu nawiązującego do marki. Przedstawiciele Pocztowego nie odnieśli się do naszych pytań w tej sprawie.

Kontynuacje i nowości w EnveloBanku

Część zmian można ocenić pozytywnie. Chodzi m.in. o udostępnienie Blika. Jednak klienci Banku Pocztowego nadal nie będą mogli zlecać szybkich przelewów na telefon (P2P).

Blik

W nowym ROR-ze Bank Pocztowy zachował bezstratne przewalutowania. Oznacza to, że płatności zagraniczne nadal będzie przeliczać bez prowizji i po kursie organizacji kartowej. Pozostała też usługa automatycznego oszczędzania (EnveloSaver).

Pozytywnie należy także ocenić zniesienie opłaty za cash-back, czyli wypłatę gotówki w sklepie przy okazji płatności kartą (telefonem). Poza tym klienci cyfrowej marki Banku Pocztowego mogą teraz bezpłatnie wypłacać gotówkę na Poczcie i w oddziale.

Jednak nadal klienci EnveloBanku nie mogą otwierać konta na odległość. Z powodu pandemii Bank Pocztowy zawiesił do odwołania możliwość zawierania umowy za pośrednictwem kuriera. W tym celu konieczna jest wizyta w oddziale lub urzędzie pocztowym.

Instytucja zarządzana przez Roberta Kuraszkiewicza pracuje za to nad biometrią twarzy w procesie otwierania ROR-u. Z zapowiedzi wynika, że metoda na selfie, którą wdrożyły już niemal wszystkie największe banki w Polsce, ma być dostępna w III kwartale. Szczegółów na razie brak.

Konto w Porządku
(od 1 czerwca)
EnveloKonto
(do 31 maja)
Prowadzenie konta 7,99 zł
0 zł pod warunkiem posiadania aktywnej karty
0 zł
Obsługa karty 6,99 zł
0 zł pod warunkiem wykonania obrotów na 300 zł
5 zł
0 zł pod warunkiem wpływu 1 tys. zł i wykonania jednej płatności kartą
Przelewy internetowe 0 zł 0 zł
Obce bankomaty 2 zł
(darmowe - Planet Cash
0 zł
(wszystkie)
Blik
Bezstratne przewalutowania
Money-back z usługi kurierskie i pocztowe
Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl || Stan na 1.06.2020

Maciej Kusznierewicz

2 Komentarze

  1. Autor nie wiedziec dlaczego, ale nie napisał wprost, że starzy klienci Envelo zostają na starych zasadach, co widać w regulaminie. Dlatego w tabelce brakuje jednej kolumny dla starych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.