Najważniejsze podatki dla firm

Polski Ład i podatki dla firm sprawiły, że rejestracja działalności gospodarczej stała się mniej popularna
fot. materiały reklamowe / Eurocash

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność w Polsce jest zobligowany do płacenia podatków. Jednak mnogość tych danin w połączeniu z bardzo obszernymi przepisami bardzo często powodują spore wątpliwości interpretacyjne z tym związane. Wyjaśniamy, jakie mamy obecnie główne podatki dla firm i ile wynoszą ich stawki.

Materiał zewnętrzny

Prowadzenie biznesu wiąże się nie tylko z większą wolnością i spełnianiem swoich zawodowych ambicji, ale także ściśle określonymi obowiązkami, od których nie sposób uciec. Jednym z najważniejszych są podatki dla firm, które na mocy różnych aktów prawnych musi uiszczać każdy przedsiębiorca.

Zgodnie z definicją ustawową podatkiem jest nieodpłatne, bezzwrotne, publicznoprawne i obowiązkowe świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa czy też jednostki samorządu terytorialnego.

Co w biznesie jest opodatkowane? Ile wynoszą stawki? Oto najważniejsze obciążenia publicznoprawne, które muszą ponosić przedsiębiorcy w Polsce.

Podatek od nieruchomości

Niektóre z danin nie są uzależnione od tego, czy funkcjonowanie firmy przynosi zysk, czy też stratę, a więc od ogólnej sytuacji finansowej podmiotu gospodarczego. Takim obciążeniem jest np. podatek od nieruchomości. Przedsiębiorca musi go zapłacić od posiadanych w ramach firmy gruntów i budynków.

podatek od nieruchomości płacą firmy od posiadanych magazynów
fot. Pashminu Mansukhani || pixabay.com

Wysokość tej daniny ustala w każdym roku organ wykonawczy, na terenie którego nieruchomość się znajduje. Może to być np. np. prezydent miasta, wójt gminy. Przedsiębiorca nie ma na to wpływu, choć maksymalną wysokość obciążenia określają przepisy ogólnokrajowe.

Tak samo jest z podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Właściciel firmy opłaca go przy wszelkiego rodzaju umowach sprzedaży, darowizny, pożyczki itp.

Dochodowe podatki dla firm – CIT

W tym kontekście należy rozróżnić podatek od dochodu uzyskiwanego przez jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółkę prawa handlowego. Najpierw zajmijmy się tą drugą, która płaci podatek CIT.

pieniądze, które trzeba mieć, by opłacić podatki dla firm

Podatnikami tej daniny są wszelkie osoby prawne –niezależnie od faktu, w jaki sposób nabyły osobowość prawną. Obciążeniem tym objęte są również spółki kapitałowe w organizacji.

Główna stawka CIT-u w Polsce wynosi 19 proc. Ale wprowadzono także niższą stawkę – 9 proc. Przysługuje ona podatnikom, u których przychód ze sprzedaży nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro w złotych.

Tutaj więcej o tym, jak obliczyć podatek od dochodu spółek i czym jest podatek CIT.

Podatek PIT i inne daniny liczone od dochodu

Jednoosobowe firmy, które stanowią większość podmiotów gospodarczych w naszym kraju, objęte są kilkoma formami opodatkowania. O wyborze konkretnej z nich decyduje przedsiębiorca.

banki otwierające konto firmowe online
fot. materiały promocyjne

Dwie podstawowe formy opodatkowania dochodów jednoosobowego biznesu to skala podatkowa, której wymiary to 17 proc. i 32 proc. Ta druga liczona jest od nadwyżki ponad pułap 85.528 zł dochodu w danym roku obrotowym.

Istnieje też tzw. podatek liniowy. Jego stawka wynosi wysokości 19 proc.

Kolejne dwie formy to tzw. ryczałt ewidencjonowany (wysokość określona w przepisach według rodzaju prowadzonej działalności) oraz karta podatkowa.

Podatek VAT, czyli danina od sprzedaży

To podatek od towarów i usług, którego obecne stawki wynoszą:

VAT to podstawowe podatki dla firm
fot. pixabay.com
  • 5 proc. (dla sprzedawanych książek i gazet),
  • 8 proc. (np. usługi budowlane) oraz
  • 23 proc. (większość produktów na rynku).

W niektórych przypadkach, np. w transporcie międzynarodowym, można zastosować preferencyjną stawkę podatku VAT, czyli 0 proc. Dokładne wartości określone są dla poszczególnych produktów i usług w przepisach ustawowych.

Niektóre firmy są zwolnione z konieczności naliczania i uiszczania podatku VAT. Dotyczy to głównie podmiotów, których obrót nie przekracza 200.000 zł rocznie.


Eurocash

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.