Podatek CIT banków znów rekordowy

podatek CIT banków i ulgi dla mikroprzedsiębiorcy w Polskim Ładzie
fot. pixabay.com

Podatek CIT banków za poprzedni rok ponownie przekroczył pułap 5 mld zł. Czterej najwięksi gracze sektora okazali się jego największymi płatnikami w całej polskiej gospodarce. Ale nie wszyscy, mimo większych zysków, odprowadzili większą daninę do fiskusa.

Niedawno Ministerstwo Finansów opublikowało dane o płatnikach CIT-u w 2019 r. Tradycyjnie blog Obiektywne Finanse przyjrzał się, jaki wkład do budżetu państwa z tego tytułu miały instytucje finansowe. Skupiliśmy się na bankach.

Podatek CIT banków mocną pozycją w budżecie państwa

Mimo rosnących obciążeń ubiegły rok był dla banków najlepszy od dłuższego czasu. Sektor na czysto zarobił 14,2 mld zł. To najlepszy wynik od 2014 r., gdy otarł się o poziom 16 mld zł.

Zyski i podatek CIT banków w latach 2011-2019

W ślad za tym poszedł rekordowo wysoki podatek CIT banków. Wg danych KNF-u wyniósł on 5,557 mld zł. To o 381 mln zł (7,3 proc.) więcej niż rok wcześniej, gdy po raz pierwszy w historii przekroczył pułap 5 mld zł.

Dochody budżetowe państwa z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 2019 r. wyniosły prawie 51 mld zł. Zatem banki odpowiadały za 1/9 tej kwoty.

Kto wpłacił najwięcej? Najkrócej rzecz ujmując – największe podmioty. W sumie zasiliły one budżet centralny kwotą 5,3 mld zł.

składka na BFG
fot. NBP

Warto dodać, że czterech największych płatników CIT w polskiej gospodarce to banki. Chodzi o:

  • PKO BP,
  • ING Bank Śląski,
  • Santander i
  • Bank Pekao.

Mimo świetnego wyniku całej branży nie wszystkie organizacje wypracowały zysk. Głęboko pod kreską znalazły się m.in. Getin Bank (-646 mln zł) oraz Idea Bank (-322 mln zł). Sporo na minusie były także Raiffeisen Bank International (-78 mln zł) czy Plus Bank (-20 mln zł).

Naturalnie podatek CIT te podmioty ominął. Tak samo jak Deutsche Bank, BS Ostrów Mazowiecka i NatWest Bank.

Jednym bankowy CIT spada, innym – rośnie

Po przynajmniej 100 mln zł przelało fiskusowi 11 organizacji. Jednak część z nich odprowadziła mniejszą daninę od zysków, choć te urosły im w stosunku do 2018 r.

strata na wykresie

Świetny przykład to PKO BP. Rynkowy gigant zarobił w ub.r rekordowe dla siebie 4 mld zł. Mimo to jego CIT spadł o 5,5 mln zł, choć w skali całej branży i tak był największy, ponieważ wyniósł 1,3745 mld zł. Być może wpływ na to miał fakt, że tym razem PKO BP rozliczał się jako podatkowa grupa kapitałowa.

W sumie połowa z 10 największych bankowych płatników CIT odprowadziła mniejszą daninę w porównaniu do roku wcześniejszego. Z tym że dynamika spadków była przeważnie jednocyfrowa. Wyjątek stanowi Alior Bank, którego podatek dochodowy spadł o 1/4.

największe banki w Polsce
fot. pixabay.com

Jednak nie brakuje pozytywnych przykładów. Największy przyrost obciążeń z tego tytułu zanotował SGB-Bank, którego CIT wzrósł w ujęciu rocznym o 306 proc. – z 1,7 do 6,9 mln zł.

Bardzo mocno (o 155 proc.) zwiększył się on też w Banku Spółdzielczym w Sobieniach-Jeziorach w powiecie otwockim. Jednak nominalnie był on niewielki (ze 130 do 332 tys. zł).

Spośród większych graczy uwagę zwraca dynamika podatku zapłaconego przez BGK i BOŚ, która sięgnęła 46 proc. Ten pierwszy uiścił 150 mln zł CIT-u, drugi – 43,5 mln zł.

Najwięksi płatnicy CIT wśród banków

lp.BankPodatek CIT [mln zł]dynamika roczna [proc.]
1.PKO BP
(grupa kapitałowa)
1374,5-0,4%
2.ING Bank Śląski776+16%
3.Santander751+6%
4.Bank Pekao746+5%
5.mBank464,5-8%
6.Bank Millennium
(grupa kapitałowa)
322+26%
7.Alior Bank317-25%
8.Bank Handlowy216-2%
9.BNP Paribas188-7%
10.Bank Gospodarstwa Krajowego150+46%

Źródło: Ministerstwo Finansów. Opracowanie: Obiektywne Finanse.

Już dziś wiadomo, że podatek CIT banków za ten rok będzie zdecydowanie mniejszy. Na podstawie danych NBP o zysku netto sektora za siedem miesięcy (4,35 mld zł, tj. -52,1 proc.) można oszacować, że spadek wyniesie połowę. Powód? Oczywiście pandemia COVID-19.

Wywołała ona kryzys gospodarczy, przez który stopy procentowe spadły niemal do zera i znacząco wzrosło ryzyko kredytowe. To zmusiło banki do zawiązania ogromnych rezerw na okoliczność niespłacania zobowiązań przez klientów.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.