Ranking prezesów banków 2020

Ranking prezesów banków i firm fnansowych
fot. Peggy und Marco Lachmann-Anke || pixabay.com

Tegoroczny ranking prezesów banków, tak jak kilka poprzednich, otwiera Zbigniew Jagiełło z PKO BP. Ale jego wycena zmniejszyła się aż o 880 mln zł. Z tym że szef rynkowego giganta nie był osamotniony, ponieważ wskutek pandemii łączna wartość wszystkich menadżerów z branży poszła w dół przeszło trzykrotnie.

Firma doradcza Martis Consulting po raz kolejny przygotowała zestawienie obrazujące znaczenie prezesów dla zarządzanych przez nich spółek giełdowych. Pokazuje ono, o ile spadłaby wartość firmy po odejściu ze stanowiska kierującej nią osoby.

Najcenniejszy polski menadżer 2020 nie pracuje w banku

W 2020 r. najcenniejszym menadżerem okazał się Adam Kiciński z CD Projektu. Jego wartość została określona na 1,05 mld zł, czyli przeszło dwukrotnie więcej niż w 2019 r. To jedyny z 30 sklasyfikowanych szefów z wyceną przekraczającą 1 mld zł.

szef PKO BP Zbigniew Jagiełło w rankingu prezesów banków
fot. PKO BP

Kiciński po czterech latach zdetronizował prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełłę, którego wartość oszacowano na 389 mln zł. To aż o 880 mln zł (69 proc.) mniej niż przed rokiem. Na trzecim miejscu uplasował się Daniel Obajtek z Orlenu z wynikiem 254 mln zł (-517 mln zł).

Szef największego polskiego banku nie jest jedynym, którego wycena spadła. Dotknęło to wszystkich sklasyfikowanych w rankingu prezesów z branży. Łącznie ich wartość obniżyła się przeszło trzykrotnie – z 4 do 1,2 mld zł. W efekcie sektor finansowy dał się wyprzedzić branży technologicznej, których szefowie są warci 1,5 mld zł.

Koronawirus zdemolował ranking prezesów banków

Dlaczego tak się stało? Przyczyna tkwi w pandemii koronawirusa, która dołożyła bankom kolejnych problemów:

  • niemal zerowe stopy procentowe,
  • wyższe ryzyko prowadzonej działalności,
  • wzrost odpisów na niespłacane kredyty.

Już wcześniej borykały się one z rosnącymi obciążeniami (składka BFG, zwrot prowizji za zobowiązania spłacone przed czasem, podatek od aktywów, spory prawne o kredyty frankowe), które zmniejszały ich rentowność (wskaźnik ROE). Nowe czynniki sprawiły, że wyniki i akcje banków poszły zdecydowanie w dół.

strata na wykresie

Sektor ten jako jedyny na giełdzie nie odrobił jeszcze ogromnych strat z wiosny. W porównaniu do stanu sprzed pandemii indeks WIG-banki wciąż jest prawie 50 proc. pod kreską i strata ta nie zmienia się od wielu miesięcy.

Wszystko to doprowadziło do spadku udziału menadżerów z branży finansowej do 27 proc. wartości wszystkich prezesów z top 30. Rok temu ich udział wynosił 44 proc.

Prezes XTB rodzynkiem, który zwiększył swój wpływ

Tegoroczny ranking prezesów banków i firm finansowych obejmuje osiem osób. To o jedną mniej niż w 2019. Z zestawienia wypadli przedstawiciele PZU oraz Banku Pekao. Ich szefowie zmienili się w analizowanym okresie i sprawowali swoje funkcje zbyt krótko, by ich sklasyfikować.

Ranking prezesów banków obejmuje też prezesa XTB Domu Maklerskiego

Natomiast po raz pierwszy uwzględniono Omara Arnaouta z X-Trade Brokers. To nieliczna firma z branży, która zyskała na pandemii.

Wiosną wskutek lockdownu, drastycznego spadku oprocentowania lokat i podwyższonej inflacji znacząco wzrosła popularność inwestowania na giełdzie, co przełożyło się na znaczący przyrost liczby rachunków maklerskich. XTB znalazło się wśród beneficjentów tego boomu, notując dynamiczny wzrost EBITDA (+4054 proc.), co mocno wywindowało kurs jego walorów (+245 proc.).

Wartość prezesów banków i spółek z branży finansowej notowanych na GPW

lp.Prezes (firma)Hipotetyczna wartość
[mln zł]
Zmiana wyceny
[mln zł]
Zmiana wyceny
[proc.]
1.
(2.)
Zbigniew Jagiełło
(PKO BP)
389-880-69%
2.
(5.)
Brunon Bartkiewicz
(ING Bank Śląski)
226352-61%
3.
(6.)
Michał Gajewski
(Santander)
215-556-72%
4.
(9.)
Cezary Stypułkowski
(mBank)
134-195-59%
5.
(12.)
Przemysław Gdański
(BNP Paribas)
122-95-44%
6.
(18.)
Sławomir Sikora
(Citi Handlowy)
68-26-28%
7.
(19.)
Joao Bras Jorge
(Bank Millennium)
55-199-78%
8.
(25.)
Omar Arnaout
(X-Trade Brokers Dom Maklerski)
43NienotowanyNienotowany

Opracowanie: ObiektywneFinanse.pl na podstawie raportu Martis Consulting „Wycena polskich menadżerów – edycja 2020”. W nawiasie podano miejsce w rankingu ogólnym.

Jak powstaje ranking prezesów banków

Przy konstruowaniu rankingu prezesów autorzy biorą pod uwagę cztery kwestie:

  • zmiana kursu akcji spółki w analizowanym okresie (początek III kw. 2019 – koniec II kw. 2020)
  • dynamika EBITDA w tym czasie,
  • kompetencje (tu miernikami są: wykształcenie, doświadczenie, niezależne rankingi branżowe, sytuacja firmy),
  • kapitalizację.
Ranking prezesów banków
fot. Michał Jamro || pixabay.com

Pod uwagę wzięto firmy z indeksów WIG20 i mWIG40. Co ciekawe, gdyby ograniczono się tylko do pierwszych trzech czynników, najlepszymi menadżerami w sektorze byliby Omar Arnaout (XTB Dom Maklerski) i Marek Dietl (prezes GPW).

Ale prezesów banków w pewnym sensie ratuje wartość giełdowa kierowanych przez nich podmiotów. Ta mimo spadków wywołanych pandemią SARS-CoV-2 pozostaje relatywnie duża, co przekłada się na wysokie miejsca tych szefów w rankingu menadżerów.


Maciej Kusznierewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.